“Lielā plosta” dalībnieki šogad stādīja kartupeļus

AKTUĀLI

25. maijā Dabas parka “Daugavas loki” teritorijā norisinājās ikgadējais Vislatvijas ūdens tūristu saiets “Lielais plosts”, pulcējot ūdenstūristus no dažādiem Latvijas nostūriem un arī no kaimiņvalsts Lietuvas.

Pēc vairāku gadu pārtraukuma šogad tika atjaunotas senās plostošanas tradīcijas, proti, doties ūdens ceļojumā pa Daugavu varēja ne tikai ar laivām, bet arī ar plostiem.

Ik gadu Vislatvijas ūdens tūristu saiets tiek veltīts kādai tematikai, piemēram, latviešu, latgaliešu un sēļu tradīciju un zīmju popularizēšanai. Ir noticis Latvijas simtgadei veltīts brauciens, kad no laivām Daugavā tika izveidots uzraksts “Latvijai 100”. Pērn tika rekonstruētas senās cīņas, palīdzot senajiem latgaļu karavīriem pieveikt ienaidnieku, kurš bija izveidojis nocietinājumu Daugavas krastā, un saņemot iespēju tikt iesvētītiem karavīra kārtā. “Lielā plosta” pasākums ir pievērsies arī ekoloģijas tēmai – vienā no laivošanas reizēm ar moto „Par tīru Daugavu!” laivotāji brauciena garumā vāca atkritumus upes krastos.

Šogad Vislatvijas ūdens tūristu saiets tika veltīts divām tēmām. Viena no tām ir senās plostošanas tradīcijas Daugavā. Senākos laikos meži Daugavas krastos bija bagāti ar kokmateriāliem, kas ar plostiem tika transportēti uz Rīgas ostu un tālāk tika eksportēti. Šis smagais darbs bija apvīts ar romantiku, ko savos darbos ir pieminējuši daudzi rakstnieki un dzejnieki. Šogad tika izveidots neliels plosts pēc seniem paraugiem, uz kura ikviens varēja gan veidot fotosesijas, gan arī izbaudīt šūpošanos Daugavas viļņos.   

Saieta dalībnieki piedalījās arī plostu veidošanas sacensībās un uzvarētāju komanda saņēma balvā nelielu alus muciņu.

Otra saieta tēma bija veltīta kartupeļu stādīšanas tradīcijai, lai parādītu jaunajai paaudzei, no kurienes veikalu plauktos uzrodas kartupeļi. Daugavas loku teritorijā svaigi uzartās dobēs laivotāji stādīja kartupeļus, par ko pretī saņēma “Lielā plosta” sertifikātu kā atļauju vasarā ravēt un rudenī novākt ražu pašu sastādītajā vagā.  

Šogad pasākuma dalībnieki startēja no kempinga “Daugavas loki” Slutišķos, pa ceļam izbaudot dažādus skaistus dabas skatus, bet finišēja atpūtas vietā “Zemenīte” Butišķos, kur tika cienāti ar plostnieku putru.

Daudziem šāds brauciens jau kļuvis par ikgadēju tradīciju. Draugu kompānija no Lietuvas pilsētas Ignalinas šogad devās braucienā jau 10. reizi. Ik gadu Lietuvas komanda izdomā kādus atraktīvus tērpus un nosaukumu, šogad visi tērpās Mikipeles kostīmos un nosauca sevi par “Trakajām pelēm”.  Komandas aktīviste Migle Traiņunaite atzīst, ka šāds pasākums dod milzu brīvības sajūtu, ļauj satikt jaunus draugus un baudīt atpūtu dabā.

Vislatvijas ūdens tūristu saietu “Lielais plosts” rīkoja sporta klubs “Beibuks” sadarbībā ar pašvaldības iestādi “TAKA”.

 Teksts, foto: Inese Minova

Pirmās palīdzības sniegšanas sacensības