Latvija – ar skatu no zirga muguras

AKTUĀLI

Ceļojums pa Latvijas robežu zirga mugurā, jeb “Lettland umrunden zu Pferde”, izskanēja divās valodās, jo projektu īstenoja latviete un vāciete. Vācijā, ilgāki ceļojumi ar zirgiem ir ierasta lieta, bet, mūsu valstī izturības jāšana vēl bērna autiņos. Tādēļ limbažnieces Līga Vilne  un Kristina (Tīna) Runce nolēma popularizēt šo veselīgo, sportisko un skaisto nodarbi, kas balstās uz cilvēka un zirga sadarbību. Tā arī radās šī doma par Latvijas apceļošanu zirga mugurā.

Līga Vilne ir arhitekte un instruktore Dūjas jāšanas skolā. Kristīna Runce – vāciete, kura  jau vairāk nekā 20 gadus dzīvo Latvijā. Viņa ir privātskolotāja, māca vācu valodu un tulko. “Ideja bija sena, jo to neviens nebija izdarījis, neviens ar zirgiem apkārt nebija apgājis, bija ar kājām, ar riteņiem, draugi bija aplidojuši, ar močiem bija braukuši,” stāstīja Līga. Viņu zirgi Dampsija, Kastanis un Prīma pirms ceļojuma mēnešiem ilgi trenēti, līdz pieradināti dienā nosoļot vismaz 40–50 kilometrus. Gan satiktie pieaugušie, gan vēl jo vairāk bērni jūsmojuši gan par Prīmu, kas ir Latvijas šķirnes un Traķēnes zirgu krustojums, gan Dempsiju, kurā rit Prīmas un dāņu šķirnes asinis. “Dažreiz ļāvām zirgus pacienāt ar maizīti, bet zirgiem tas draud ar lieko svaru” Līgai rūp četrkājaino draugu labsajūta.

Ceļojuma laikā viens no daudziem apstāšanās punktiem bija arī Eglaine un 1888. gadā celtā Lašu mācītājmuiža. Pēc nogurdinošā dienas ceļojuma atvilkt elpu klusumā un dabas veldzē izbaudīja visi - gan zirgi, ēdot sulīgo zāli jaunizveidotajā aplokā, gan paši dalībnieki sēžot pie īsta ugunskura un ēdot kartupeļus ar svaigu biezpienu un īstu lauku sviestu.

Un, kur tad vēl sarunas un latviešiem piemītošā gribēšana dziedāt, kas ievilkās tālu pāri pusnaktij. Taču nākošās  dienas rītā līdz ar gaismiņu ceļotāji bija jau kājās, lai ar rīta svaigumu varētu nojāt vairāk kilometrus, jo dienas svelme tomēr ir pārāk nogurdinoša. Un, ja pašām ceļotājām rīta procedūras  sastādīja vien kādu pusstundu, tad zirgiem rīta tualete aizņēma kādas divas ar pusi stundas - sukāšana, nagu apstrāde, acu procedūras u.t.t.

Ar labiem ceļa vēlējumiem, beidzot ceļotāji dodas savā ieplānotajā dienas maršrutā. Todien viņus gaidīja Gārsene. Tā ar šādu atmiņu stāstījumu Eglaines kultūras namā tika atklāta izstāde “Ceļojums pa Latviju zirga mugurā”. Sanākušie daudzskaitlīgie izstādes apmeklētāji ar interesi aplūkoja izstādes materiālus gan apspriežot faktus par nobrauktajiem 1863 kilometriem pa Latvijas pierobežu, gan tiem vietvārdiem un vietām kas ir minētas ceļotāju kartēs. Latviešu sakāmvārds teic: “Kad zirgs sprauslā, tad ir laime”. Lai abām ceļotājām un viņu zirgiem šī Latvijas apceļošana zirga mugurā sniedz šo laimes apziņu par sapņu piepildījumu.

M. Brodovs
Biedrības “Stendera Novadnieki” valdes loceklis

Adventes laika koncerti Ilūkstes kultūras un mākslas centrā