Latgales GORS un lini

Izglītība

Pirmajā aprīļa nedēļā, projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros, Randenes pamatskolas 5.-8. klašu skolēni apmeklēja Rēzekni un Preiļus.

3.aprīlī randenieši devās uz Rēzekni. Vispirms uz Latgales vēstniecību GORS. Ģide skolēnus iepazīstināja ar  Austrumlatvijas reģionālo daudzfunkcionālo centru. Viņi uzzināja, ka tā pēc LR neatkarības atjaunošanas ir pirmā tik augstas kvalitātes koncertzāle Latvijā. Ka tai ir seši stāvi, orķestra bedre, kuras dziļums ir 4,5 m. Vēstniecības lepnums ir lielā zāle ar 1000 sēdvietām, kuru ar vienu klikšķi var transformēt līdz pat 2500 sēdvietām. Ir pieci lifti. Viens smagsvara lifts, ar kuru tika vizināti skolēni un ar kuru kādreiz pacēla pat policijas mašīnu. Ka te viesojušies un uzstājušies ne tikai Latvijas slavenības, bet arī pasaules mēroga zvaigznes.

Pēc daudzfunkcionālā centra randenieši devās uz  Rēzeknes Kultūrvēstures muzeju, kur viņiem piedāvāja aizraujošu stāstījumu par pilsētas vēsturi laiku lokos, īpašu uzmanību pievēršot Pirmajam Latgales kongresam. Pēc ekspozīcijas aplūkošanas, visi ģides pavadībā brauca iepazīties ar Rēzeknes interesantākajām vietām.

Toties 5. aprīlī bija Preiļi un brīnišķīga nodarbība “Linu pogaļas stāsts”  Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejā. Tās laikā skolēni varēja uzzināt, ka Latgale izsenis bija linu audzēšanas reģions. Diemžēl tagad to vairs nevar apgalvot. Linu var daudzveidīgi izmantot. No lina var iegūt šķiedru – garo un īso. Garo šķiedru lieto audumu, maisu, apavu, diegu, tapešu, tauvu, auklu un buru ražošanā, toties īso – būvmateriālu ražošanā. Piemēram, presētu skaidu plašu, šķiedras cementa plākšņu, sausās javas, apmetuma, dobo ķiegeļu izgatavošanai. Lieto arī kā dabisku jumta seguma un izolācijas materiālu, skaņas izolatoru. Arī linoleja sastāvā ir lineļļas sveķi. Tāpat no lina iegūst Latvijā tik populāro lineļļu un linsēklas, ko lieto uzturā. Nodarbības laikā katrs skolēns pagatavoja lina rokassprādzi, bet noslēgumā visus gaidīja degustācija – īsta Preiļu rupjmaize ar lineļļu.

Kā prasmīgāk apsaimniekot BIO atkritumus savā mājsaimniecībā