Lāču pamatskolā lasa ar prieku

Izglītība

23. janvārī Lāču pamatskolā viesojās Naujenes bibliotēkas Bērnu nodaļas bibliotekāre Ilvija Gžibovska, kura novadīja divas nodarbības 3. un 4. a klases skolēniem un 1. un 2. klases skolēniem „Bērnu žūrijas 2023’’ grāmatām.

Lasīšanai kategorijā 9+ tika izvēlēta igauņu autores Trīnu Lānas grāmata "Skeleta Juhana gaitas".

Galvenais varonis ir savu laiku skolas dabas zinību kabinetā nokalpojis skelets, taču šis stāsts ne tuvu nelīdzinās šausmu stāstiem ar skeletu piedalīšanos. Skelets, kas nekad nav piederējis cilvēkam, bet bijis plastmasas mācību līdzeklis anatomijas stundām, ir noguris, nobružāts un pensionējies, tas nonāk pie vecmāmiņas un vectētiņa laukos, meža mājās, kur abi ir nodzīvojuši visu mūžu. Skelets iegūst vārdu Juhans un sāk piedalīties lauku māju ikdienas dzīvē, ienesot tajā gan pārpratumus un jautrību, gan daudz sirsnības.

Papildus stāstu noklausīšanai bērni pildīja arī uzdevumus, izmantojot latviešu valodas vārdnīcu, jo tekstā sadzirdēja daudz nezināmu un retu vārdu: ģindenis, laisks, sabužināt, untums u.c. Bērni iemācījās strādāt ar papīra vārdnīcu, kas ir lietderīgi kognitīvajiem procesiem un vispārējai attīstībai.

Tad arī mazliet izpētījām skeleta sastāvdaļas enciklopēdijā un izmantojām jaunās zināšanas spēlē!

Darbojoties ar 1. un 2. klases skolēniem Naujenes bibliotēkas Bērnu nodaļas bibliotekāre Ilvija iepazīstināja skolēnus ar katalāņu bērnu rakstnieces Rosio Boniljas grāmata "Kaimiņi. Stāsts par kādu apkaimi". Šīs grāmatas ilustrācijas pieder pašai autorei.

Grāmata stāsta par parastu apkaimi, taču ar neparastiem iedzīvotājiem! Kas... cits citu nemaz nepazīst un nezin, kādi pārsteidzoši talanti katram piemīt. Viss mainās, kad negaidīti pazūd internets. Kaimiņi pirmo reizi uzzin, cik daudz viņi spēj paveikt, ja darbojas kopā. Top brīnumu lietas – sākot ar recepšu blogu un beidzot ar apbalvotu filmu. Tas ir jautrs stāsts par kaimiņiem. Par talantiem un jaunām draudzībām. Stāsts par mums visiem.

Pirms grāmatas lasījuma apspriedām, kas vispār ir kaimiņi, un vai bērni tos pazīst. Izrādījās, ka dažiem kaimiņi ir draugi vai klasesbiedri.  Noklausīšanās laikā bērni pildīja dažādus uzdevumus - skaitīja Kamillas personāža cālēnus, mēģināja žonglēt ar mandarīniem kā Kuplastes kungs.

Bija arī radošs uzdevums - izveidot savu apkaimes kolāžu no izgrieztajiem attēliem, kuru vēlāk var izkrāsot un papildināt ar saviem zīmējumiem. Nodarbības beigās uzspēlējam galda spēli ar grāmatas varoņiem, kuriem ir jātiek uz apkaimes svētkiem.

Pateicāmies Naujenes bibliotēkas Bērnu nodaļas bibliotekārei Ilvijai Gžibovskai par aizraujošu ceļojumu grāmatu pasaulē un ceram uz turpmāko sadarbību!

Lāču pamatskolas bibliotekāre Skaidrīte Kardele

Meteņi Līksnā