Galdnieka darbnīcā Pilskalnē top neparasti produkti

AKTUĀLI

Pilskalnes pagastā zemnieku saimniecībā “Senči” saimnieko amatnieks Aivars Žurila ar ģimeni, turpinot iekopt senču zemi. Saimniecībā izveidota galdnieka darbnīca, kur top dažādi cēlkoka izstrādājumi – mēbeles, sienas pulksteņi un virtuves piederumi. Aivars izgatavo arī neparastus pasūtījumus, piemēram, dzimtas kokus. 

Darbnīcas pirmsākumi meklējami 2017. gadā, kad Aivars pārcēlās no Jēkabpils uz sievas senču mājām Pilskalnes pagastā. “Piemērotākais, ko varētu šajā vietā uzsākt, ir mācīties strādāt ar koku. Gribējās iesākt ko tādu, kam nebūtu tikai sezonāls raksturs, bet strādāt varētu visu gadu,” teic saimnieks. Pirmie divi gadi tika pavadīti, iepazīstot kokmateriālu kā tādu un mācoties ar to strādāt. Iepriekšējās pieredzes kokapstrādē nebija, to visu nācās apgūt pašmācības ceļā. Aivars atklāj, ka līdz šim dzīvē bija nodarbojies ar daudzām nozarēm, bet vislielāko dzīves posmu pavadījis darbā ar datoriem. “Lai iemācītos strādāt ar koku, biju daudz ko apskatījies internetā, kur var iegūt vērtīgas zināšanas par citu pieredzi un to, kādas tehnikas viņi izmanto. Centos izveidot savu rokrakstu un pieeju.”

Darbnīcā tiek veidoti visdažādākie izstrādājumi no koka – pulksteņi, gaļas dēlīši, arī masīvkoka mēbeles – soli, galdi un gultas. Gravējumi, grebumi, suvenīri, dekori, apbalvojumi – katrs darbs ir individuāls un tikpat kā vienā eksemplārā. Šeit katram izdosies atrast kaut ko piemērotu sev. “Pulksteņi bija pirmais, ar ko sākās manas gaitas kokapstrādē. Tas ir samērā vienkāršs produkts, kam ir praktisks pielietojums, turklāt tas ir arī dekoratīvs priekšmets. Bez iepriekšējām zināšanām iesākt ar galdu vai logu izveidi nebūtu prātīgi,” teic A. Žurila. No neparastiem pasūtījumiem Aivars piemin dzimtas koku, kuru kāds iedzīvotājs vēlējās ozola formā. Lai to izveidotu, bija pat nepieciešama sadarbība ar citiem meistariem. “Dažu gadu laikā tapuši vairāk nekā 400 izstrādājumi, un katrā no tiem kaut kas ir palicis no manis. Sākumā top produkta skice, kas tiek apspriesta ar pasūtītāju, lai saprastu, kas konkrēti ir nepieciešams. Tiek piedāvāti gan dažādi varianti, gan materiāli vai arī tik svarīga lieta, kā savienojuma veidi.” Pašā sākumā cilvēki vairāk pasūtīja pulksteņus, bet vēlāk populāri kļuva arī virtuves dēlīši.

Darbnīca atrodas pavisam netālu no dabas lieguma “Pilskalnes Siguldiņa”, tāpēc pēc dabas baudīšanas un pastaigas pa takām ikviens var droši doties baudīt mākslu galdnieka darbnīcā, uzzināt visu par un ap kokiem, jo “Urtawood” saimnieki aicina iepazīt koka enerģiju un spēku tā dažādajās izpausmēs un reizē arī pārbaudīt savas zināšanas aizraujošā, izzinošā viktorīnā. “Tiklīdz sāku pats nodarboties ar koku, es sapratu, ka katram no tiem ir savas īpašības, savas apstrādes tehnoloģijas un es pat teiktu - sava aura. Par to, kā koku var pielietot, un par to īpašībām var stāstīt ļoti daudz, ko es arī mēģinu parādīt ekskursantiem.” Aivars atzīst, ka skuju koki to tehnisko īpašību - sveķainuma un koksnes mīkstuma dēļ nav izmatojami kokapstrādē. Pārsvarā tiek izmantoti lapu koki – cēlkoki, jo tiem jābūt izturīgiem un cietiem, lai varētu veikt precīzus frēzējumus un gravējumus. Koks nevar būt arī pārāk plūksnains kā apse. Problemātiska apstrādē ir arī kļava un goba. Ozols, osis un melnalksnis ir koki, no kuriem ir iespējams darināt izstrādājumus, skaidro A. Žurila.

Darbnīcā ir iespēja piedalīties dažādās aktivitātēs, arī paši darbnīcas īpašnieki labprāt iesaistās un ir atvērti interesantiem projektiem.

“Senču” saimniecībā pārsvarā ierodas vietējie tūristi, bet, kad Sēlija ieguva lielāku atpazīstamību, lielā skaitā brauca arī kurzemnieki. Uz pandēmijas un kara fona apmeklētāju skaits ir strauji nokrities. Pirms diviem – trim gadiem Aivars aktīvi piedalījās gadatirgos, bet pašlaik cilvēku pirktspēja ir kritusies, un, kā skaidro saimnieks, tas vairs nav tā vērts.

Izstrādājumus Aivars veido ar dažādiem instrumentiem – zāģiem, ēvelēm, slīpmašīnu u.c., bet agrāk vienīgais instruments bija frēzēšanas darbgalds, uz kura tika apgūtas nepieciešamās iemaņas. “Šis datorvadāmais frēzēšanas galds ir universāls, ar to var veidot visu.”

Viens no spēcīgiem stimuliem uzsākt uzņēmējdarbību bija LEADER projekts, kurš ideju atbalstīja finansiāli. Lai realizētu kādu savu ideju, tai ir jābūt dzīvotspējīgai, jābūt biznesa plānam jeb izdzīvošanas modelim, kā notiks naudas pelnīšanas process. Nākotnes plānos “Senčiem” ir idejas tūristu piesaistei. “Pagājušajā dzīves vietā ar sievu noorganizējām veloorientēšanās sacensības, kuras guva lielu atsaucību. Ir doma organizēt šāda veida sacensības arī Pilskalnē. Mums ir velosipēdi, un šogad jau bijām izbraukājuši Sēlijas pusi pa velomaršrutiem.”

Aivara dēlam Artūram patlaban ir seši gadi un viņš aktīvi palīdz ar koka viktorīnas pasākumiem, daudz stāsta arī par Pilskalnes Siguldiņu, bet sieva Agnese ļoti atbalsta morāli. “Esam trīs “A” komanda,” smej saimnieks. “Senču” mājās dzīvojas arī divi suņi.

Darbnīcas īpašnieki ir atvērti idejām, dažādiem risinājumiem un sadarbībai ar klientu, lai kopā īstenotu visneparastākos projektus. “Urtawood” būs interesanta vieta arī skolēnu grupām, tāpēc noteikti dodies kopā ar klasi un savu vizīti piesaki iepriekš!

16. septembrī Ilūkstes kultūras un mākslas centrā konkursa “Saimnieks 2022” ietvaros z/s “Senči” saimniekam Aivaram Žurilam piešķīra apbalvojumu nominācijā “Gada amatnieks”.

Teksts, foto: Dainis Bitiņš

Tiks uzsākta mazuta glabātavas sanācija Višķos