Jaunie uzņēmēji attīsta laivu ražošanu

AKTUĀLI

Marta sākumā Augšdaugavas novadā tika izsludināts konkurss par grantu piešķiršanu topošo un jauno uzņēmēju projektiem 2022. gadā. Pirmajā kārtā tika iesūtīti 12 pieteikumi. Speciālā komisija, izskatot pieteikumus, otrai kārtai virzīja desmit no tiem, bet divus atzina par neatbilstošiem konkursa nolikumam.

Otrajā kārtā, kas norisinājās 13. maijā tika prezentētas topošās biznesa idejas. Lielākā daļa no pieteikumiem bija saistīta tūrismu un aktīvo atpūtu, taču tika prezentētas arī dažādu produktu ražošanas idejas.

9. jūnijā Augšdaugavas novada domes sēdē deputāti apstiprināja konkursa rezultātus, ka arī atbalstīja līdzfinansējuma piešķiršanu Grantu konkursa uzvarētājiem: SIA “Supreme” idejai tūrisma objekta izveidei “Ziedu māja” Bebrenes pagastā 4000 eiro apmērā; Vladislavam Čižikam, piesķirot 3940 eiro restorāna “Mežonīgās vakariņas nestandarta vietās” īstenošanai Tabores pagastā; SIA “LAIBAS” tika piešķirts grants 4000 eiro apmērā pārdošanas namiņa īstenošanai Kalkūnes pagastā; Artūram Ciršam, piešķirot grantu 3701 eiro apmērā projekta “Veselīgu suņu gardumu ražošana” īstenošanai Maļinovas pagastā.

Noenkuroties plāno Kalkūnes pagastā

Dažādu iemeslu dēļ no visiem pieteicējiem realizēt projektu izdevās tikai vienam pretendentam – SIA “LAIBAS”. Jaunie uzņēmēji ar pašvaldības atbalstu īstenoja ieceri par pārdošanas namiņa izveidi. Namiņš ir izvietots Kalkūnes pagastā, vietā, kuru plāno attīstīt kā laivu pārdošanas un apskates vietu. Teritorijā ir pieejams dīķis, pietiekoši liels, lai laivas varētu izmēģināt. Pašā pārdošanas namiņā atradīsies neliels laivošanas piederumu veikaliņš, kur plāno pārdot duļļus, airus, vestes, enkurus, kā arī dokumentu noformēšanas vieta. Šeit varēs slēgt līgumus ar potenciālajiem partneriem. Tā kā SIA “LAIBAS” produkcija ir sertificēta, to varēs reģistrēt CSDD. “Firmai ir līgums ar CSDD, tādēļ, izmantojot pilnvaru, varēsim reģistrēt laivas šeit pat uz vietas,” skaidro uzņēmuma īpašniece Anna Stalidzāne. Teritorijā ir izveidoti pamati ražotnes vietai, kur nākotnē varētu tapt uzņēmuma izgatavotās laivas, jo patlaban tās tiek ražotas citviet.

Uzņēmums ražo divu veidu airu laivas ar nosaukumiem “LAIBA” un “LIDAKA”. Kā skaidro uzņēmēji, “LAIBA” būs perfekta izvēle nelielām makšķerēšanas misijām. Tā ir izgatavota no izturīgas un augstas kvalitātes materiāla – stikla šķiedras. “LAIBA” ir piemērota makšķerēšanai un atpūtai uz ūdens. Var droši makšķerēt divatā. Tā ir viegla un kompakta laivu modele, kuru ir viegli transportēt uz automašīnas jumta. Laivā ir gaisa pontoni, kas to padara ļoti drošu. Papildus pastiprinātas malas un trancis ļauj uzstādīt motoru. Laiva viegli slīd pa ūdens virsmu, gan ar airiem, gan ar motoru. Tā ir aprīkota ar airu un duļļu turētājiem. Sēdekļi ir aprīkoti no Latvijas ražotāja augstas kvalitātes mitrumizturīga finiera. “LIDAKA” arī tiek izgatavota no stikla šķiedras. Tā ir vairāk piemērota makšķerēšanai un atpūtai uz ūdens. Kā lielo priekšrocību var atzīmēt, ka “LIDAKA” ļoti labi slīd pa ūdeni un ātri var sasniegt pienācīgu ātrumu. Tajā var makšķerēt trijatā.

SIA “LAIBAS” piedāvā lielu spektru krāsu gammu, bet pārsvarā klienti pieprasa zaļas, zilas un pelēkas krāsas laivas. “Nākotnē plānojam ieviest divus jaunus laivu modeļus – motorlaivas, kuras varēs aprīkot ar lielas jaudas motoru, līdz 15 h/p (zirgspēkiem),” teic. A. Stalidzāne.

Eksports uz Norvēģiju

2021. gada uzņēmums ir sācis savu izgatavoto produkciju eksportu uz Norvēģiju. Rezultātā produkcija tika sertificēta Norvēģijā, un pagaidām ir uzsākta sadarbība ar vienu partneri. Viena no SIA “LAIBAS” priekšrocībām ir pievilcīgā cena, kuru spēj nodrošināt, pateicoties zemākām darbaspēka izmaksām nekā ārzemēs, īpaši Norvēģijā. Liela interese par viņu ražotajām laivām ir arī Lietuvā un Igaunijā.

Grantu konkursa mērķis ir popularizēt uzņēmējdarbību, sekmēt jaunuzņēmumu izveidi un attīstību, popularizēt to radītus produktus un pakalpojumus, ka arī sekmēt saimniecisko darbību Augšdaugavas novadā, tādejādi stimulējot jaunu, inovatīvu komersantu veidošanos, un veicot esošo uzņēmumu inovatīvu attīstību Augšdaugavas novada administratīvajā teritorijā.

Kopējais granta apjoms ir 16 000 eiro. Viens saņēmējs nevar saņemt vairāk kā 4000 eiro. Grantu konkursā var pieteikties fiziskas vai juridiskas personas, kas plāno vai jau īsteno projektus Augšdaugavas novadā. Konkursu parasti ik gadu izsludina pavasarī. Aktuālajai informācijai par Grantu konkursu ikviens var sekot Augšdaugavas novada mājaslapā, sadaļā uzņēmējdarbība.

Teksts: D. Bitiņš
Foto: SIA "Laibas", D. Bitiņš

Gada talismani Medumos