Jāņos ir īstais laiks siet pirtsslotas

AKTUĀLI

Dienu pirms Līgo Raiņa mājas Berķenelē dārzā notika pirtsslotu gatavošanas meistardarbnīca “No siltās pļavas ceļas smaržu tvaiks…”, ko vadīja profesionāla pirtniece un Pirts skolas pedagoģe Dzintra Abarone. Viņa atzīst, ka Jāņi ir viens no piemērotākajiem brīžiem doties pļavās un mežos siet pirtsslotas.

“Jāņi noteikti ir labs laiks slotu siešanai un augu vākšanai, jo šajā laikā dabā viss ir pilnbriedā, pļavas un meži vēl nav saules izdedzināti, viss ir dzīvības suliņām savilcies, skaists, kukaiņi lido, bites vāc medu. Pat var just, staigājot pa pļavām, šo aromātu un burvīguma vibrāciju,” teic pirtniece. Pasākuma apmeklētājiem Dzintra stāstīja, kādi augi piemēroti slotiņām, kā tos pareizi ievākt un siet, kā arī aicināja izmēģināt sauso pērienu.

“Rainis teica, ka saules piesmēlies es visam mūžam, pietiks visai vasarai. Saules tiešām šovasar ļoti daudz. Tā ienāca doma muzeja parkā rīkot pirts slotu siešanas meistarklasi,” stāsta Raiņa mājas Berķenelē direktore Inese Bērziņa. “Mēs pazīstam bērzu un ozolu, bet man rokās ir ļoti dažādas zāles – gan vērmeles, gan piparmētras, pīlādzis un jasmīns. Un ļoti fantastiska ir liepa, kas jau zied. Daba mums dod mājienu, ka jāsāk gatavoties ziemai un jāsien slotiņas. Tāpēc mēs šodien uzaicinājām profesionālu pirtnieci Dzintu Abaroni, lai mums pastāsta, kā mums pareizi siet tās slotiņas un kādu materiālu izmantot.”

Viens no galvenajiem baušļiem, dodoties pļavās siet slotas, esot saudzīga attieksme pret dabu - neņemt vairāk kā vajag un to, ko nedrīkst ņemt. Vēl esot svarīgi pazīt augus, lai nesaplūktu kaut ko indīgu un veselībai kaitīgu, kā arī aizsargājamus augus, saka pirtniece: “Jāļaujas savām izjūtām, jāprot pamanīt to, kas ir zem kājām. Un jāsaprot, kur pirtī šis skaistums tiks izmantots – vai tā būs smilga maigam pieskārienam, vai sarkanais āboliņš, ko var likt aromātam, krāsai un pieskārienam.”

Kopš seniem laikiem latviešiem pirts vienmēr ir bijusi īpaša vieta, kur attīrīt miesu un veldzēt garu. Arī mūsdienās pirtī iešana kļūst arvien populārāka. Šobrīd pirts ir viens no labākajiem veidiem, kā atgūties pēc dažādu vīrusu radītā stresa un sasildīties vēsajā laikā.

Dzintra vienai pirts sezonai gādā vismaz 1000 dažādas slotas, jo katram pirtsmīlim vienā reizē nepieciešams gana daudz slotu, lai var palikt zem galvas, muguras un kājām, cepures vietā, pabalstīt plecus un izbaudīt pērienu. Katrai slotai ir sava misija, piemēram, bērza, ozola un liepas slotas paredzētas pērienam, maigā kļavu slota lieliski der apčubināšanai. Pirts rituāla viņa izmanto arī dažādu pļavas augu slotiņas – gan svaigi sietas, gan žāvētas. Ar vīgriežu slotiņām var gan apčubināt, gan labi noberzt augumu, tā arī palīdz labāk svīst un nomierina.

“Slotiņas netiek izmantotas divreiz, jo tās ir piesūkušās ar cilvēka sviedriem, maina krāsu un aromātu, tāpēc jāsaka tām paldies un jāsadedzina,” saka pirtniece.

Viņai pašai mīļākā ir kļavu slotiņa, kura, to pareizi sasienot un ziemā atdzīvinot, ir pufīga, aromātiska un skaista. Interesanta esot arī papeļu slotiņa, kas arī ziemā saglabā savu aromātu. Viņa sien arī dažādas zaļumu slotiņas, izmanto smilgas, katra šāda slotiņa rada savu sajūtu. “Noteikti plūcu kārklu, kam citi parasti paiet garām, bet to var palikt zem kājām kā skaistu pakojamo slotiņu vai izmantot ērtai gulēšanai uz lāvas. Tāpat arī ceriņi, lazdas, alkšņi. Galvenais ir ļauties un kaut reizi izmēģināt.”

Pasākuma laikā Dzintra Abarone nodemonstrēja sauso pērienu, kura laikā cilvēks saņem veselu sajūtu buķeti, nemaz neejot pirtī un nekarsējoties. Sausais pēriens veidojies laikā, kad pirts kultūra saka uzplaukt un cilvēki izteica vēlmi apgūt pirtnieka arodu un iemācīties darboties ar slotiņām. Šo pērienu var izbaudīt, nenovelkot drānas, jo te galvenais ir slotiņu aromāts, tās var likt zem galvas un kājām. “Cilvēku apņem aromāts, kas rodas, augiem un lapām vīstot un izdalot ēteriskās eļļas. Turklāt katram augam ir sava skaņa, ko cilvēks dzird, slotiņas vējojot. Vēl svarīgs ir pieskāriens. Ja ir silts laiks kā šodien, cilvēks var būt vieglā tērpā, caur kuru var sajust šos pieskārienus un vibrācijas,” stāsta pirtniece Dzintra.

Pirtnieces arodu jau kādu laiku apgūst arī Raiņa mājas Berķenelē direktore Inese Bērziņa. Iepazīstot pirts slotu maģiju, Inese atzīst, ka pašai visvairāk patīk vītols un kārkls: “Vītolam ir ļoti šauras lapiņas, tas ļoti labi smaržo. Ja no tā sasien mazas slotiņas, tās veido ļoti jauku saskari ar ķermeni un čabināšanu. Pirts skolā esmu iemācījusies, ka pirts slotai nav jābūt lielai. Tās var siet no kokiem, krūmiem un ziediem mazākas. Slotiņas izmanto pakošanai, lai cilvēkam ērtāk gulēt, gan svīšanai, gan pēršanai.”

Inese atzīst, ka dažas dienas pirms Jāņiem ir laiks būt gandarījumā ar sevi: “Cilvēki parasti ko dara? Skrien uz veikalu iztukšot plauktus, bet man personīgi tas ir laiks būt ar sevi, jo šāds zaļums un piepildījums ir tikai dažas dienas, iekams dienas atkal kļūst īsākas par nakti. Tāpēc 23. jūnija naktī iesim meklēt papardes ziedu. Arī Raiņa mājā Berķenelē zied papardes. Un ja jums izdodas atrast ziedošu papardi, tad nākamajā gadā jūs gaida veiksme!”

Teksts, foto: Inese Minova

Līgo apsveikums