Izstādē iemūžināti pagastu iedzīvotāji uz Latvijas simtgades sliekšņa

AKTUĀLI

Daugavpils novada kultūras centrā “Vārpa” atklāta izstāde “Fotoliecības. Daugavpils novada iedzīvotāju valstiskās identitātes stiprināšana”, kas tapa Latvijas valsts simtgades ietvaros notikušajās fotoakcijās visos novada pagastos ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijai - 100” atbalstu.  Izstādes atklāšanā pulcējās domes vadība, pagastu pārvalžu vadītāji, kultūras darbinieki un citi interesenti, lai aplūkotu akcijā tapušās lielformāta fotogrāfijas.

Šovasar, 100 dienas pirms Latvijas dzimšanas dienas, iedzīvotāji pagastos tika aicināti sanākt kopā un veidot daudzkrāsainas un mūsdienīgas fotogrāfijas, kas kalpos kā vietas un cilvēku vēstījums nākamajiem simts valsts gadiem. Piedalīties fotoakcijā  īpaši tika aicināti cilvēki, kas snieguši ieguldījumu pagasta, novada un valsts attīstībā, spējuši iedvesmot pārējos, dalījušies ar savām prasmēm un zināšanām.

Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne: “Mēs vēlējāmies aptvert un veidot sadarbību visos 19 pagastos kopīgu sajūtu radīšanai, sagaidot Latvijas simtgadi. Mēs vēlējāmies Latvijas simtgadē redzēt, cik daudz mēs esam šajos laukos, par kuriem stāsta, ka no turienes plūst projām ļaudis un arvien mazāk cilvēku izvēlas tos par savu dzīvesvietu. Šīs fotogrāfijas liecina par optimismu un iedzīvotāju piederību savam pagastam un novadam. Tādā veidā piederību izteica gan vissirmākā māmuļa, kas visu mūžu strādājusi pagasta kolhoza laukos, gan jaunā māmiņa, kas tikko dzemdējusi bērnu un kopā ar savu ģimeni gribēja būt klāt šajā notikumā. Tie ir daudzi un dažādi slāņi, kas ir skatāmi šajās fotogrāfijās, tāpēc tā ir brīnišķīga liecība nākamajam gadsimtam par tiem cilvēkiem pagastos, kas stāvēja uz Latvijas simtgades sliekšņa.”

20 lielformāta fotogrāfijas radīja gan profesionāli mākslas fotogrāfi, gan jauni fotomākslas entuziasti: I. Pličs, L.Onzuls, I. Znotiņš, V.Cigankovs, V. Kundziņš, V. Ošiņš, A. Kivrins, O. Kuzmina, V. Platace, I. Kižlo, L. Vaidere, I. Kavecka, R. Portnojs, M. Gnezdova, G. Kaminskis, J. Ondzule. Daugavpils novada Kultūras pārvaldes vārdā fotogrāfiem un pagastu kultūras darbiniekiem tika pasniegtas  Pateicības par ieguldījumu fotoakcijas tapšanā un realizēšanā.

Olga Kuzmina, kura ikdienā strādā par Naujenes kultūras centra direktori un kuras aizraušanās ir fotografēšana, iemūžināja gan Nīcgales, gan Naujenes pagastu. Naujenieši tika fotografēti Juzefovas parkā pagasta svētku ietvaros, fotogrāfei pakāpjoties uz augstām trepēm, lai bildē varētu saskatīt katra iedzīvotāja seju. “Naujene ir mans pagasts, tāpēc veidojot fotogrāfiju, bija īpašas sajūtas. Tie ir mūsu vietējie cilvēki, kurus ikdienā labi pazīstam. Cerējām uz iedzīvotāju atsaucību, bet tik lielu aktivitāti pat nebiju gaidījusi! Lai gan laikapstākļi nedaudz pievīla un bija apmācies, tomēr nelija. Pateicoties iedzīvotājiem smaidiem, fotogrāfija sanākusi ļoti saulaina,” gandarījumu neslēpj Olga.

Ar skaistām atmiņām fotoakcijas norise saistās arī kalupiešiem, kurus iemūžināja Kalupes novadnieks, ievērojamais Latvijas preses fotogrāfs un fotomākslinieks Ilmārs Znotiņš, kurš bija tik atsaucīgs, ka fotogrāfijas dēļ uztaisīja nelielu pārtraukumu savā svētceļojumā uz Aglonu. Kalupieši pozēja uz Kalupes Vissvētākā Altāra Sakramenta Romas katoļu draudzes baznīcas fona. “Vietas izvēle bija apzināta, jo tajā dienā baznīcā bija Kalupes baltā galdauta iesvētīšana. Šo galdautu darināja kalupietes - katra varēja pielikt savu roku un ieaust vēlējumu Latvijai. Fotogrāfiju paspilgtināja arī kāda kundze, kura atbrauca ar zirgu lielā droškā. Starp citu, šīs droškas iejūgs bija saglabājies vēl no viņas tēva tēvu laikiem. Uz aicinājumu vienoties fotogrāfijā labprāt piekrita visu paaudžu cilvēki – gan jauni, gan veci. Pirmo fotogrāfiju taisījām uz baznīcas trepītēm, ceļa krustojumā. Tomēr mēs nevarējām 15 minūtes uztaisīt kadru, jo cilvēki nepārtraukti plūda no malu malām,” atminas I.Ūbele.

Pēc izstādes atklāšanas, apmeklētājiem bija iespēja noskatīties filmu “Vienīgā fotogrāfija”, savukārt vakarā interesentiem bija iespēja piedalīties tautas dejās kopā ar folkloras kopu “Dyrbyni”.

Izstāde kultūras centrā “Vārpa” būs aplūkojama līdz 21. decembrim.

FOTOGALERIJA

Ārkārtas domes sēde