Izskanēs Ingas Ābeles romāna “Klūgu mūks” radio lasījumi

AKTUĀLI

Latgales latviešu kongresa un Latvijas valsts simtgades zīmē no 12. maija līdz 24. septembrim programmā “Latgolas Radio” izskanēs Ingas Ābeles romāna “Klūgu mūks” radio lasījumi.

Latvijā labi zināmais un arī lietuviski tulkotais Ingas Ābeles romāns “Klūgu mūks” ir kā pilns alfabēts, kurā Latvijas vēsture ir fons dramatisma un traģisma pārpilnam patiesam un dziļam stāstam par personību, par gribu un izvēli, par mīlestību un ciešanām, ko izdzīvo cilvēks, tas ir stāsts par pirmo Latgales latviešu baznīckungu un lidotāju debesu alkām, par cilvēka sirds un saprāta ceļiem, par grēku un piedošanu. Galvenā varoņa prototips ir Francis Trasuns – katoļu priesteris, teoloģijas maģistrs, ievērojams valstsvīrs un sabiedrisks darbinieks. Romānā aptverts plašs vēstures periods, ģeogrāfija un tematika. Ābeles valoda ir bieza, barokāla, tā labi piedien aprakstītajam laikam un katoļu kultūrai. 2014. gadā romānam "Klūgu mūks" piešķirta Dzintara Soduma balva par novatorismu literatūrā, 2015. gadā Latvijas Literatūras gada balvas nominācijā “Labākais prozas darbs” un Latgaliešu kultūras gada balva “Boņuks” nominācijā “Par latgaliešu kultūras popularizēšanu Latvijā un pasaulē”.

Romāna “Klūgu mūks” radio lasījumu ierunāšanā piedalījās vairāki desmiti Latvijas teātru aktieri – Juris Kalniņš, Inga Misāne, Zigurds Neimanis, Jānis Kirmuška, Uldis Dumpis, Mārtiņš Brūveris, Voldemārs Šoriņš, Katrīne Pasternaka, Lidija Pupure, Kaspars Pūce, Indra Burkovska, Gints Grāvelis, Kristaps Rasims, Aija Dzērve, Raimonds Celms, Uldis Anže, Akvelīna Līvmane, Zane Aļļēna, Artis Robežnieks, Daiga Kažociņa, Mihails Karasikovs, Ainārs Ančevskis, Mārtiņš Egliens, Pēteris Liepiņš un citi. Projekta idejas autore un romāna lasījumu balss ir radio diktore, žurnāliste Anta Rugāte. Romāna “Klūgu mūks“ radio lasījumi ierakstīti Jura Podnieka studijā (Rīga), ieraksta režisors Juris Kalniņš, skaņu režisors Anrijs Krenbergs, mūzikas autors Juris Vaivods.

Romāna radio lasījumu 19 sērijas skanēs “Latgales radio” ēterā no 2017. gada 12.maija līdz 24. septembrim. Jaunā sērija skanēs ik piektdienu plkst. 11.00, bet atkārtojums tās pašas nedēļas svētdienā plkst. 18.00. 2017. gada rudenī romāna “Klūgu mūks” radio lasījumi sāks skanēt arī Latvijas Radio 1. Tāpat tuvākajos mēnešos tiks izdots arī romāna  radio lasījumu audio ieraksts, kas tiks dāvināts Latvijas bibliotēkām, skolām, Latvijas Neredzīgo biedrībai un citiem interesentiem.

Radio lasījumi ir tapuši pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijai – 100”, AS “Latvijas Gāze”, Latvijas meža īpašnieku biedrības, SIA “Bergvik Skog” un vairāku privāto ziedotāju atbalstam. Īpašs paldies Aigaram Kalvītim un Lars-George Hedlung.

Latgales Radio Jūs varat dzirdēt:

Jēkabpils – 95,8 FM

Balvi – 99,5 FM

Rēzekne – 103,0 FM

Daugavpils – 95,2 FM

Koncerts "Visi kopā" Kalkūnes pagastā