Īstā medus garša bērniem veidojas no mazotnes

AKTUĀLI

“Kā rodas medus?” - ar šādu moto biškopji apmeklē Latvijas izglītības iestādes Eiropas medus brokastu ietvaros, lai izglītotu bērnudārzniekus un skolēnus par bitēm, medu, bišu nozīmi, kā arī organizēt medus un pārējo biškopības produktu degustācijas. Eiropas medus brokastis ir sociāli izglītojošs pasākums, ko 2007. gadā aizsāka Slovēnijas biškopji, bet nu jau šī akcija izvērsusies visā Eiropā – novembra trešo piektdienu pasludinot par Eiropas Medus brokastīm. 2013. gadā šai kampaņai pievienojāmies arī Latvijas Biškopības biedrība.

Šogad pasākums norisinās informatīvās programmas "ES medus – gards un videi draudzīgs ietvaros”, kur uz vairāk kā 100 izglītības iestādēm visā valstī dosies 48 biškopji, lai izglītotu un organizētu medus degustācijas vairāk kā 15 000 skolēniem jeb katram 14. skolēnam Latvijā.

Eiropas medus brokastis norisinās arī Augšdaugavas novada skolās Naujenē, Ilūkstē, Kalupē, Biķerniekos un Bebrenē. Ar vismaz 560 skolēniem piecās skolās tiekas Latvijas Biškopības biedrības Padomes locekle, Daugavpils nodaļas vadītāja Gunta Some. Naujenes pamatskolā uz tikšanos pulcējās paši mazākie skolēni, kuriem bija iespēja gan dzirdēt stāstījumu par darbīgo bišu saimi un pienākumu sadali stropā, gan redzēt biškopja inventāru, pataustīt un pasmaržot medus kāres, kā arī pagaršot dažādu šķirņu medu. Vairāki skolēni ar lepnumu atzina, ka bišu produkcija viņiem jau ir pazīstama, jo viņi palīdz darboties dravā saviem vecākiem vai vecvecākiem.

Gunta Some uzsver, ka izgaršot medu esot svarīgi tieši bērnībā, lai vēlāk, kļūstot pieaudzis, cilvēks lietotu medu ikdienā, jo tā garša viņam saistītos ar patīkamām bērnības atmiņām. “Lai lietotu medu un citus bišu produktus, tomēr vajadzīga bērnības garša. Ja bērnam nedod ēst medu, tad arī vēlāk viņš medu neēdīs, to apliecina dažādi statistikas pētījumi. Pieredze arī rāda, ka lielākoties medu lieto vecāka gadagājuma cilvēki nevis jaunieši, tātad ir nepieciešams jau no mazotnes stāstīt par veselīgajiem bišu produktiem un mudināt tos lietot,” saka G. Some. Baltmaizes un rupjmaizes gabaliņi ar dažāda veida medu, klāt piedzerot Skolas pienu – tik gardas un veselīgas bija skolēniem brokastis.   

Skolām tiek piedāvāts arī demonstrēt bērniem filmiņu par to, kā top medus un dzīvo bites. Naujenes pamatskolas direktors Pāvels Brovkins atzina, ka šī filmiņa lieti noderēs klases audzināšanas stundās.

Teksts, foto: Inese Minova

Sarunas Adventes laikā