Ievērojam tradīcijas – Sveču diena Medumos!

Kultūra

Sekojot Sveču dienas tradīcijām, 5.februārī Medumu pagasta Tautas namā kuplā skaitā mēs nosvinējām Sveču dienu ar pasākumu “Sveču balle”. Senlatvieši ticēja, ka šajā dienā vairāk ir jāmielojas, jāsmejas un jāveic rituāli,  lai  Jaunajā gadā dzīvotu pārticīgi un laimīgi. Tāpēc, šo vakaru, trīs stundu garumā mēs pavadījām jautri, aizraujoši un radoši. Kā arī uzzinājām par tradīcijām un ticējumiem. Koncerts sākas ar dzejolisko zibakciju, kuru sagatavoja mūsu bibliotekāre Aelita Kožemjakina kopā ar skolas bērniem.  Klausoties Ojāra Vācieša dzejoli “Sveču balle” bērni un klātesoši sinhroni pakustējās. Koncertā piedalījās kaimiņu deju kolektīvs “Vita of dance” no Kalkūnes pagasta. Bērni parādīja gan deju ar lukturiem, gan ritmisku un ugunīgu deju. Koncertā  piedalījās talantīgs pedagogs,  bērnu vokālā un instrumentālā ansambļa vadītāja medumiete - Anastasija Lukašenoka ar brīnišķīgām dziesmām. Jautru noskaņu nodrošināja Sventes vidusskolas marionešu teātris, kuri parādīja aizraujošu uzvedumu “Šūpoles”. Koncerta laikā tika apbalvoti bērnu zīmējumu konkursa finālisti- Viktorija Podže, Deivids Kukjans un Muštavinsku ģimene. Kopā konkursā piedalījās ap 40 bērnu. Visu februāri darbiņus var apskatīt Tautas nama foajē. Noslēdzās koncerts ar aktivitāti, kurā piedalījās visi. Tika aizdedzināta svece un,  dzejoļa pavadījumā, nodota no rokas rokā katram zālē klātesošajam. Domās padalījāmies ar savas dvēseles siltumu un labākiem novēlējumiem!

Otrā pasākuma daļa sākas ar sveču liešanu, jo tā ir galvenā aktivitāte Sveču dienā, kas nes maģisko spēku. Sveces “mērcējām” dabīgā bišu vaskā, kā arī lējām no parafīna, pievienojot klāt sausus ziedus un aromātiskās eļļas. Arī bija iespēja uztaisīt svecītes “Papjē mašē” tehnikā. Bet pie maģiskās burves izveidojās gara rinda, kura ar sveces palīdzību stāstīja, kas sagaidīs šajā gadā. Un nobeigumā visi cienājās  ar saldumiem, tēju un tradicionālo debessmannu ar dzērvenēm, lai ir skaistums un sārti vaigi!

Paldies par piedalīšanos Medumu pagasta bibliotēkas vadītājai Aelitai Kožemjakinai, Kalkūnes deju kolektīvam “Vita of dance” un tās vadītājai Ludmilai Boroņenko, dziedātājai Anastasijai Lukašenokai, Sventes vidusskolas marionešu teātrim un tā vadītājai Nataljai Ogurcovai, biškopim Pavēlam Baranovskim, Diānai Mikulanei, Svetlanai Kalinčukai, brīvprātīgiem jauniešiem un visiem mūsu aktīvajiem iedzīvotājiem!

Sagatavoja: Medumu pagasta Tautas nama vadītāja Anita Drozdova

Ziemas pavadīšanas svētki Augšdaugavas novadā