Fotogrāfi palīdzēs atraktīvi iepazīt Jāņa Raiņa dzīvi un daiļradi

AKTUĀLI

Daugavpils Tautas fotostudija “Ezerzeme-F” sadarbībā ar Raiņa māju Berķenelē īsteno projektu „Rainis un fotogrāfija”, kas ļaus sabiedrībai interesantā veidā iepazīt Jāņa Raiņa dzīvi un daiļradi. Projekta vadītāja Ilze Onzule stāsta, ka fotostudija sadarbībā ar muzeju vēlas izveidot kreatīvu muzejpedagoģijas materiālu par Raiņa daiļradi gan bērniem, gan pieaugušajiem: “Bieži vien muzeja apmeklētāji nav gatavi klausīties klasiskās ekskursijas, viņiem gribas mazliet atraktīvāk iepazīt Raiņa dzīvi.” Projekta gaitā tiks īstenotas divas lielas ieceres, proti, tiks izveidotas neliela izmēra planšetes individuālām ekskursijām “Orientēšanās Berķenelē” un vizualizēta Raiņa dzeja „Rainis un fotogrāfija”. Iesaistīties šajā projektā aicināti fotogrāfi no visas Latvijas. Ko nozīmē “Orientēšanās Berķenelē”? Fotogrāfi tiek aicināti apmeklēt Raiņa māju Berķenelē, meklēt un nofotografēt interesantas detaļas telpu iekšpusē vai ārpusē. Rezultātā taps vairāku sarežģītības pakāpju planšetes, kopumā 100 gabali. Uz katras A4 formāta planšetes būs 4—5 fotogrāfijas, kurās redzamās detaļas muzeja apmeklētājiem vajadzēs atrast un atpazīt. Padomāts arī par mazākajiem muzeja viesiem, kuru vajadzībām tiks fotografēti lielāki objekti, piemēram, vērpjamais ratiņš, pulkstenis u.tml., lai bērni var viegli noorientēties un saprast, kur šis priekšmets meklējams, stāsta Ilze. Savukārt tiem, kas vēlas lielāku grūtības pakāpi, tiks piedāvāts atpazīt pavisam smalkas detaļas, piemēram, mēbeļu vai ēku fragmentus utt. Viss materiāls tiks sagatavots uz oktobra vidu, kad Raiņa mājā Berķenelē būs sezonas noslēgums un varēs izmēģināt jaunās planšetes dzīvē. Šīs fotogrāfijas jāiesūta līdz 1. augustam. Savukārt otra iecere „Rainis un fotogrāfija” ir vēl radošāka, jo aicina fotogrāfus vizualizēt fotogrāfijā kādu no Jāņa Raiņa dzejoļiem. “Tā kā Rainis Berķenelē pavadījis savu bērnību, tad šim projektam izvelēti tieši tie dzejoļi, ko viņš veltījis bērniem. Pašlaik atlasīti 24 dzejoļu citāti, kuriem fotogrāfi aicināti iepriekš pieteikties, lai veidotu tiem fotovizualizāciju,” stāsta projekta autore. Fotogrāfijas jāiesūta līdz 15. augustam. Tās tiks drukātas liela izmēra (50x70), tāpēc fotogrāfijām jābūt labai izšķirtspējai un vēlams horizontālam formātam. Fotogrāfijas var būt krāsainas un melnbaltas. Ilze Onzule pieļauj, ka fotogrāfiem var būt īpaši mīļi arī kādi citi Raiņa dzejoļu fragmenti, kurus viņi vēlas vizualizēt, šajā gadījumā sava izvēle jāsaskaņo ar projekta vadītāju. Rezultātā taps 20 planšetes, uz katras būs fotogrāfija ar autora vārdu un tai atbilstošais Raiņa dzejolis. Planšetes varēs izvietot gan telpās, gan ārā, izmantot kā uzskates materiālu muzejpedagoģijas stundās skolēniem. Tās plānots izstādīt Raiņa mājā Berķenelē, kā arī citos muzejos. Svētdien, 5. jūlijā, Raiņa mājā Berķenelē notika Ogres fotokluba un fotostudijas „Ezerzemes – F” fotogrāfu tikšanās, kurā piedalījās arī fotogrāfi no Krāslavas, Rīgas un Naujenes. Šīs tikšanās laikā tapa pirmās fotogrāfijas orientēšanās planšetēm.  Fotogrāfijas var sūtīt uz e-pastu: rainis2020@inbox.lv, vairāk informācijas par projektu: Ilze Onzule, tālrunis 29252443. Raiņa citāti fotovizualizācijai  Projektu finansiāli atbalsta Latgales reģiona attīstības aģentūra, Valsts kultūrkapitāla fonds un A/S Latvijas valsts meži.   Foto: Svetlana Pokule, Ēriks Rācenis

Radošās darbnīcas "Vasaras prieki"