Folkloras kopa “Dyrbyni” ciemojās pie latviešiem Baškīrijā

AKTUĀLI

Šī gada februāra sākumā Daugavpils novada Kultūras centra “Vārpa” folkloras kopas “Dyrbyni” dalībnieces Anita Lipska, Vita Briška un vadītāja Anna Briška devās uz tālo Baškortostānu, lai piedalītos Arhlatviešu vidusskolas rīkotajās Latviešu kultūras dienās, kas notika jau trešo reizi. Latviešu kultūras dienu laikā Maksima Gorkija ciema vidusskolā folkloras kopa “Dyrbyni” vadīja latviešu rotaļu un danču meistarklases skolēniem, piedalījās latviešu valodas stundās, lai dažādu klašu skolēniem stāstītu par Latviju un iepazīstinātu ar dažādiem mūzikas instrumentiem. Sadarbībā ar folkloras ansambli “Atbalss” tika sagatavota koncertprogramma, kas izskanēja Latviešu kultūras dienu noslēgumā. Tāpat arī bija iespēja tikties ar Bakaldīnas un Maksima Gorkija ciema latviešiem un uzzināt, kā latvieši agrāk ir dzīvojuši šajā tālajā zemē, kādas dziesmas dziedājuši un kādi ir bijuši viņu likteņi dažādos laikos. Maksima Gorkija ciemats atrodas apmēram 100 kilometru attālumā no Baškortostānas galvas pilsētas Ufas, vietā, kuras dabasainavu veido Urālu priekškalne. Sākot ar 19.gadsimta otru pusi turp devās latvieši no Kurzemes un Vidzemes, lai savā īpašumā iegūtu zemi. Ufas guberņā 19.gadsimta biegās dzīvojuši ap 4000 latviešu, bet 20.gadsimta 20.-30.gados ap 10 tūkstošu. Bet pēc 2002.gada tautas skaitīšana datiem - 1508 latvieši. Pašlaik visvairāk latviešu Baškortostānā dzīvo Arhangeles rajona Maksima Gorkija ciemā, kur vidusskolā jau 30 gadu kā izvēles mācību priekšmets tiek mācīta latviešu valoda. Jau devīto mācību gadu par latviešu valodas skolotāju tur strādā valmieriete Ilona Saverasa. Viņa ir latviskuma saglabātāja vidē, kur ģimenēs diemžēl latviešu valoda vairs praktiski netiek lietota ikdienā. Folkloras kopas “Dyrbyni” dalībnieču Anitas Lipskas, Vitas Briškas un Annas Briškas piedalīšanos  Latviešu kultūras nedēļā M. Gorkija ciema vidusskolā finansiāli atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds, piešķirot radošo stipendiju. Folkloras kopa “Dyrbyni” ir izveidota 2017.gadā, lai izzinātu, saglabātu un tālāk nodotu latgaliskās tradīcijas, dziesmas, dančus. Kopš izveidošanas kolektīvs ir piedalījies visos Vispārējos latviešu Dziesmu un Deju svētkos un starptautiskajos folkloras festivālos “Baltica” Latvijā, kā arī festivālos “Pa Pēteriem” (2010), “Augšdaugava" (2010, 2011, 2012, 2013, 2016), festivālos un pasākumos ārzemēs – Krievijā (2016, 2019), Baltkrievijā (2017), Lietuvā (2011, 2014), Francijā sadarbībā ar TDA „Dzintariņš” (2008, 2009), Polijā, Ungārijā un Bulgārijā – ar Daugavpils novada deju kolektīviem (2009, 2015). Ik gadu folkloras kopa sniedz ap 20 koncertu, regulāri rīko danču vakarus un sadziedāšanās pasākumus.

Apsveikums