Eiropas kultūras mantojuma dienas 2018 Daugavpils novadā

AKTUĀLI

Augšdaugavai ir  simboliska nozīme  Latvijas neatkarības atjaunošanā. Neatkārtojamās dabas un kultūras vērtības Slutišķu sādžā mūsdienās varam iepazīt, pateicoties notikumiem pirms 32 gadiem, kad žurnālisti Dainis Īvāns un Artūrs Snips 1986. gadā uzsāka publicēt rakstu sēriju “Par Daugavas likteni domājot” laikrakstā “Literatūra un Māksla”, norādot uz ekonomiskajiem un estētiskajiem zaudējumiem, ko radītu Daugavpils hidroelektrostacijas (HES) celtniecība gleznainajos Daugavas lokos. Tas izraisīja plašu rezonansi sabiedrībā un aizsāka kustību pret hidroelektrostacijas celtniecību. Cīņā par Daugavas ielejas saglabāšanu iesaistījās lielas ļaužu masas, kas bija sākuma platforma Tautas frontei un cīņai par Latvijas neatkarību.

Plānotās aktivitātes EKMD pasākumā Daugavpils novadā paplašinās publicitāti un sabiedrības informētību par izglābto un šobrīd aizsargājamo “Augšdaugavas” dabas teritoriju ar tādiem nozīmīgiem kultūras mantojuma objektiem kā Markovas pilskalns, Slutišķu vecticībnieku sādža,  kultūrvēsturisko ainavu ar likteņupi Daugavu tās neskartajā tecējumā.

14. septembrisDaugavpils HES celtniecība15.00 piemiņas brīdis Markovas kapsētā. Ekskursija (Markovas kapsētas vieta, pilskalns, Putānu grava, Slutišķu sādža, Vecticībnieku muzejs). 16.00 Slutišķu vecticībnieku muzejā prezentācija par Daugavpils HES būvniecību un 1987. gada notikumiem Slutišķos. 17.00 Garīgās mūzikas koncerts Spruktu Romas katoļu baznīcā ar Daugavpils Universitātes Vokālās nodaļas Ilonas Bageles studentu piedalīšanos (Diāna Laizāne – soprāns, Sandis Ulpe-Tenors) un klarnetisti Diānu Pilati.  Daugavpils novada pašvaldība, Brigita Madelāne, 29528218, brigita.madelane@dnd.lv
15. septembris 10:00-12:00 Slutišķu vecticībnieku muzejs atvērts apskatei bezmaksas un bezmaksas ekskursija.

Notiks Ģertrūdes Rasnačes grāmatas prezentācijas svētki