Diāna Lapiņa pārstāvēs novadu skaļās lasīšanas konkursa valsts finālā

AKTUĀLI

Naujenes pamatskolas skolniece Diāna Lapiņa šogad kļuva par Daugavpils novada “Skaļās lasīšanas sacensības” čempioni, lasot Dangoles Kandrotienes grāmatas “Skapja stāsti” fragmentu. Diāna turpinās cīņu par Latvijas Lasīšanas čempiona titulu nacionālajā finālā, kas notiks rudenī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Pirmais konkurss un uzvara

Šogad pandēmija ieviesusi korekcijas arī konkursa “Nacionālās skaļās lasīšanas sacensība” norisē, Daugavpils novada fināls notika virtuālā vidē. Diāna atzīst, ka tas bijis interesanti, viņa lasījusi grāmatu, kad neviena nebija mājās, jo tā jutusies drošāka. Taču meitene domā, ka tikpat droši būtu uzstājusies arī visas klases priekšā. Kopumā šogad novada sacensībās piedalījās septiņi Daugavpils novada drosmīgākie 5. un 6. klašu skolēni. Pašai Diānai uzvara konkursā bijis pārsteigums. Tas viņai bijis pirmais konkurss un uzreiz uzvara.

Lai pieteiktos “Skaļās lasīšanas sacensībai”, skolēnam bija jāizvēlas sava grāmata un jāatrod īstais fragments, ko citiem nolasīt. Diānu piedalīties konkursā pamudinājusi viņas latviešu valodas un literatūras skolotāja, kura palīdzējusi arī piemeklēt atbilstošu literāro darbu. “Skolotāja teica, ka es labi lasu,” saka meitene. Viņa atzīst, ka izvēlētā pasaka pašai šķita interesanta. Gatavojoties konkursam, katru dienu visgarākajā starpbrīdī viņa devās pie skolotājas trenēties ar izteiksmi lasīt šo fragmentu.

Valsts finālā rudenī sacensības turpinās viens kandidāts no katra reģiona, tostarp Diāna. Šajā konkursā katrs reģionālais uzvarētājs lasīs fragmentu no izvēlētās grāmatas un fragmentu no citas, iepriekš nezināmas grāmatas, kas viņam tiks iedota fināla norises rītā. Pagaidām Diana vēl nav izvēlējusies, kādas grāmatas fragmentu viņa lasīs, taču cer uz veiksmi un panākumiem arī valsts mērogā.

Valsts fināls solās kļūt par krāšņiem svētkiem, uz kuriem tiks ielūgta visa lasīšanas čempiona klase. Valsts Lasīšanas čempions saņems oficiālu trofeju (kausu) skolai, kas nākošajā gadā ceļos tālāk. Viņš saņems arī individuālu balvu un dāvanu kartes, ko varēs izmantot, lai iegādātos grāmatas. Valsts čempions uz gadu tiks iecelts par Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu direktoru – iedvesmotāju.

Nupat ir noslēdzies mācību gads un saņemtas liecības. Diāna atzīst, ka viņai paticis attālināto mācību process. ”Mājās mācīties ir labāk, jo var visu ātrāk pabeigt un paliek vairāk brīva laika. Skumīgi tikai, ka draudzenes nevarēja satikt. Es pabeidzu skolu ar diviem septītniekiem, visi pārējie ir devītnieki,” saka Diana. Skolā Diāna apmeklēja arī tautas deju pulciņu. Vēl meitenei ļoti patīk vizuālās mākslas stundas skolā. Mājās brīvā laika viņai patīk zīmēt, jo īpaši cilvēku acis. Šīs prasmes viņa apgūst pati, bet idejas atrod internetā.

No nākamā mācību gada Diāna nobriedusi sākt apmeklēt vingrošanas nodarbības pilsētā. Šī sporta disciplīna meiteni saista visvairāk. Līdz šim viņa mēģinājusi apgūt daudzus vingrinājumus pati. Taču priekšā ir trīs vasaras mēneši, ko Diāna plāno pavadīt kopā ar draugiem, peldēt un atpūsties, kā arī ar ģimeni ieplānots ceļojums ar kuģi uz Zviedriju.

Lasīšana ceļ pašapziņu

Ideja par lasīšanas kampaņas rīkošanu ir aizgūta no Nīderlandes, kur konkurss norisinās jau vairāk kā 20 gadus, tajā iesaistot ap miljonu skolēnu. Savukārt Latvijā iniciatīva ir iecerēta, lai mazinātu skolēniem raksturīgo neadekvāti zemo lasīšanas prasmju pašnovērtējumu. Kā liecina PIRLS (Progress in International Reading Literacy Study – Starptautiskais lasītprasmes novērtēšanas pētījums) 2016. gada pētījums, Latvijas skolēni paši sevi ierindo 4. vietā no beigām 50 valstu konkurencē. Skaļās lasīšanas sacensība ir paredzēta arī pašapziņas celšanai, kā arī zēnu un meiteņu lasīšanas līmeņu izlīdzināšanai. Galvenais sacensību kritērijs – izrādīt cieņu bērnu izvēlei un veicināt pozitīvas emocijas, kas saistītas ar lasīšanu.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova, ka, uzsākot jaunu lasīšanas kampaņu, LNB Bērnu literatūras centrs vēlas pilnveidot bērnu prasmes izvēlēties piemērotu un interesantu literatūru skaļai lasīšanai, sekmēt interesi par lasīšanu un grāmatām, saliedēt bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm, kā arī veicināt lasītprieku: “Sacensībai piemērotu lasāmvielu dalībnieki var atrast gan “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” grāmatu kolekcijā, gan tās var būt sen aizmirstas, labas grāmatas vai arī tikko iznākuši darbi”.

Daugavpils novada bibliotēku metodiskā centra vadītāja Marina Baranovska uzskata, ka Skaļās lasīšanas sacensība ir lielisks izaicinājums, kā 5. - 6. klašu skolēni var parādīt un pastāstīt saviem draugiem par grāmatu, kura pašu emocionāli aizrauj, rosināt arī viņus iesaistīties lasīšanā. “Tas ir neizmirstams piedzīvojums, ņemot vērā, cik koša un fantāziju rosinoša ir mūsdienu jauniešu literatūra. Lasot skaļi, tiek vingrināta dikcija, kas lieliski var noderēt turpmākajā mācību procesā. Bez šaubām, par lasīšanas paradumiem veikti neskaitāmi pētījumi un katrs no tiem tikai apstiprina  lasīšanas labvēlīgo ietekmi jebkurā vecuma grupā,” saka Marina Baranovska.

Teksts, foto: Inese Minova

Naujenes Mūzikas un mākslas skolā nosvinēja izlaidumu