Demenes pusē turpina attīstīties plēsēju parks

AKTUĀLI

2020. gadā Demenes pagastā durvis vēris jauns tūrisma objekts – minizoodārzs “Raptors Park” jeb plēsēju parks. Tā apmeklētāji var aplūkot visdažādākos putnus un daudzus eksotiskos dzīvniekus.

Veidot savu zoodārzu Aleksandrs Kalačovs nolēma neilgi pirms atgriešanās no Īrijas, kur pavadījis 15 gadus. Kopā ar ģimeni uz Latviju viņš atveda vairākus plēsīgos putnus, kas bija kļuvuši par nopietnu aizraušanos. Tiem pievienojās vēl citas sugas, līdz Aleksandrs nolēma putnus parādīt plašākai publikai.

Aleksandrs un Natālija Kalačovi: “Viss sākās ar plēsējputniem, gadus septiņus atpakaļ. Vēlāk viss aizgāja pats par sevi. Pašu parku atklājām trīs gadus atpakaļ, un šogad esam saņēmuši oficiālu atļauju zoodārzam.”

Pašlaik parkā apmeties mājas apogs, klinšu ērglis, Bengālijas ūpis, plīvurpūce, baltā Āfrikas pūcīte, baltais krauklis, Herisa klijāns, Sibīrijas ūpis, medību fazāns, sudrabainais fazāns, karaliskais fazāns un daudzi citi gana eksotiski spārnotie. Zoodārzā ir apskatāma puma, kuras nav pat Rīgas Zoodārzā, kā arī lācēni un vilki. Saimnieki stāsta, ka nākotnē viņu zoodārzā varētu parādīties lauvas un tīģeri, tomēr, lai tas notiktu, ir jāuzbūvē atbilstošs voljērs.

Mini zoodārzā mīt daudzi pērtiķi, kur tiem ir ierīkotas apsildītas telpas, lai tie mājīgi justos aukstā laikā. Īpašs plēsēju dzimtas iemītnieks ir Edipa cekulainais tamarīns. Tas ir jauks, mazs, rotaļīgs pērtiķis. Labprāt iznāk no mājiņas, ceļo pa voljēru, ļauj sevi paglaudīt un pakasīt. Pērtiķis vēl ir jauns – tam ir tikai daži gadi, taču nodzīvot dzīvnieks var līdz pat piecpadsmit gadiem.

Laukos apkārt zoodārzam ganās stirnas, īru tunkeru šķirnes zirgi, poniji, kalnu kazas, strausi, bet būros mitinās truši. Apmeklētāji var apskatīt arī pāvu saimi.

Kalačovi nodarbojas arī ar aitu suņu audzēšanu, kas ir sena viņu ģimenes nodarbe. Uzņēmēji audzē un trenē šķirnes suņus iestāžu vajadzībām. Viņiem pieder neliela ražotne, kur tiek gatavots viss nepieciešamais dienesta suņu ekipējums, kas tiek lielākoties eksportēts uz Eiropu. Savu zoodārzu Kalačovi dēvē par hobiju un sirdslietu: “Pastāvīgi mācāmies ar saviem dzīvniekiem. Sataisi vienu, ja nesanāk, mēģini citādāk un sanāk. Grāmatās tas nav aprakstīts.”

Vasarā putniem mainās apspalvojums, bet jau rudenī interesentiem ir iespēja braukt un lūkot putnu lidošanu. Pasākumu iecienījuši ne tikai vietējie, bet arī ārvalstu viesi. Braukt uz zoodārzu var visu gadu, taču atšķirīgs ir ziemas un vasaras darba laiks. Siltajā laikā zoodārzs atvērts visas dienas, izņemot pirmdienu, bet ziemas periodā un pavasarī tas darbojas sestdien un svētdien.

Cilvēki brauc apmeklēt zoodārzu ne tikai no Baltijas valstīm, bet arī no tālākām zemēm. Dzīvnieki nav no savvaļas, bet tiek ņemti no audzētavām, tādēļ ir pieraduši pie cilvēkiem un nebaidās. Saimnieks teic, ka putnus ar rokām labāk neaiztikt, taču tos var droši vērot tuvumā un fotografēties ar tiem, kas citos zoodārzos nav iespējams.  

Uz “Raptors Park” var droši doties atpūtā ar visu ģimeni, te būs ko darīt arī pašiem mazākajiem apmeklētājiem – var palēkāt uz batuta, nobraukt no slidkalniņa, pavizināties ar ponijiem un pacienāt dažus dzīvniekus ar zoodārza piedāvāto barību. Parkā ir galdi un soliņi, tāpēc šeit vienmēr ir laipni gaidīti cilvēki, kuri vēlas atpūsties no pilsētas burzmas.

Aleksandra un Natālijas Kalačovu zoodārzs "Raptors Park" izvirzīts Augšdaugavas novada pašvaldības konkursa “Saimnieks 2023” nominācijai “Gada tūrisma pakalpojumu sniedzējs”.

Teksts, foto: Dainis Bitiņš

Raidījumu cikls "Daugavieši" vēsta par Līksnas vēsturi