Draugos ar plēsīgiem putniem

AKTUĀLI

Demenes pagastā durvis vēris jauns un neparasts tūrisma objekts – minizoodārzs “Raptors Park”, kur apmeklētāji var aplūkot visdažādākos plēsīgos putnus un daudzus citus dzīvniekus. Pašlaik parkā apmeties mājas apogs, klinšu ērglis, Bengālijas ūpis, plīvurpūce, baltā Āfrikas pūcīte, baltais krauklis, Herisa klijāns, Sibīrijas ūpis, medību fazāns, sudrabainais fazāns, karaliskais fazāns un daudzi citi gana eksotiski spārnotie, taču jau drīzumā plēsīgo putnu klāsts tiks papildināts, kā arī ar laiku zoodārzā apmetīsies puma, lūsis un daudzi citi jauni iemītnieki, stāsta saimnieks Aleksandrs Kalačovs. “Raptors Park” ir arī sava “rozīnīte” -- Edipa cekulainais tamarīns. Aleksandrs atzīst, ka parasti minizoodārzos pērtiķēnus nevar sastapt. Šim dzīvnieciņam ierīkota arī apsildāma telpa, kur tam mājīgi justies aukstā laikā. Uz lauka aplokos ganās Eiropas stirnas, īru tinkeru šķirnes zirgi, poniji, kalnu kazas un strausi, būros mitinās truši. Apmeklētājus sagaida koša pāvu saime. Uz “Raptors Park” var droši doties atpūtā ar visu ģimeni, jo arī pašiem mazākajiem apmeklētājiem te būs, ko darīt, piemēram, var palēkāt uz batuta, pavizināties ar ponijiem un pacienāt dažus dzīvniekus ar zoodārza piedāvāto barību.

Pie domas veidot minizoodārzu Aleksandrs nonācis pavisam nesen. Vairāk nekā pirms gada viņš kopā ar sievu Natāliju un trim bērniem atgriezies no Īrijas, kur pavadījis beidzamos 15 gadus. Reizē ar ģimeni no Īrijas atbraukuši arī vairāki plēsīgie putni, kas pirms pieciem gadiem kļuvuši par Aleksandra aizraušanos. Tiem pamazām pievienojās arī citi eksemplāri, un Aleksandrs nolēmis, ka graciozos plēsoņas ir vērts parādīt plašākai publikai.

Demenes pagastā ģimene nopirkusi īpašumu, kur pamazām veidojas un paplašinās neparastais tūrisma objekts. Tepat atrodas arī beļģu aitu suņu audzētava, kas ir ģimenes galvenā nodarbe jau gadiem. Saimnieki audzē un trenē šķirnes suņus dažādu dienestu vajadzībām. Abiem ar sievu ir arī neliela ražotne, kur tiek izgatavots viss nepieciešamais dienesta suņu ekipējums, kas galvenokārt tiek realizēts Eiropā.

Aleksandrs pēc izglītības ir veterinārais feldšeris, tāpēc viņam ir nepieciešamās zināšanas, lai strādātu ar dažādiem dzīvniekiem. Pašlaik saimnieks kārto visas nepieciešamās atļaujas, lai iegūtu savam parkam minizoodārza statusu, kā arī turpina labiekārtot teritoriju, lai tā būtu ērta apmeklētajiem.

Kopš Aleksandra rokās nonācis pirmais plēsīgais putns, interese par tiem arvien aug un putnu klāsts kļūst plašāks. Putni tiek iegādāti dažādās Eiropas audzētavās. Saviem putniem Aleksandrs meklē pārus, lai putni var vairoties un tādējādi saglabāt daudzas sugas, kuras dabā jau ir retums. Aleksandrs uzsver, ka lielu postu Latvijā nodarījusi mežu masveidīga izciršana, kā dēļ putniem liegta to dabiskā dzīvošanas vide, un tie arvien retāk sastopami dabā.

Savus plēsīgos putnus Aleksandrs mēdz izlidināt, ļaujot tiem doties medīt zaķus. Ja putns ir izsalcis, tas nekad neaizlidos prom un atgriezīsies pie saimnieka. Arī nomedīto zaķi atnesīs saimniekam cerībā apmainīt to pret citu barību. “Zaķis pašam būs jāplūkā, bet te ir gatava barība. Putns pēc dabas ir slinks, tāpēc negrib lieki piepūlēties,” jautri teic Aleksandrs un uzsver, ka no viņa nav aizlaidies vēl neviens putns. Ikdienā putni tiek baroti ar saldētiem cāļiem, kādus bāzē šīm vajadzībām iepērk visi zoodārzi. Piemēram, ūpim dienā pietiek ar četriem cāļiem.

Tā kā visi putni nāk nevis no savvaļas, bet no sertificētām audzētavām, tie jau no mazotnes ir pieraduši pie cilvēkiem un uzskata par sev līdzīgiem. Aleksandrs no krātiņa izņem ūpi Bubu, kurš droši apmetas uz saimnieka rokas un nepievērš uzmanību apmeklētajiem. Saimnieks gan piekodina, ka putnus ar rokām labāk neaiztikt, taču var droši tos vērot tuvumā un nofotografēties, kas citos zoodārzos nav iespējams.

Aleksandrs plāno, ka drīzumā zoodārzā būs arī gids, kurš apmeklētājiem varēs interesanti pastāstīt par katru iemītnieku. Viņš uzskata, ka ar dzīvnieku parādīšanu vien ir par maz, ir nepieciešams arī izglītot apmeklētājus.

Pagaidām parku var apmeklēt tikai brīvdienās, bet no jūlija parks darbosies katru dienu no plkst. 11.00 līdz 18.00, izņemot pirmdienas.

Teksts, foto: Inese Minova

Fotogalerija

Nekustamo īpašumu izsoles