Daugavpils Skrošu rūpnīcas apmeklējums

Demenes pagasts

Interesēties par to, kas ir blakus, vienmēr ir ļoti svarīgi. Un tāpēc 2023. gada 28. martā 4.,6. un 7. klases skolēniem tika organizēta mācību norise uz Daugavpils Skrošu rūpnīcu. Daži no izglītojamiem nezināja, ka tāda rupnīca ir Daugavpilī. Viņi dzirdēja vārdu “skrotis”, bet nezināja, kā tas izskatās. Daži no bērniem agrāk redzēja šo augstu torni, bet nedomāja, ka tur ir veca, interesanta rūpnīca.

Kad mēs atbraucām, mūs satika gids, kurš ne tikai visu zina par rūpnīcu un interesanti stāsta, bet arī strādā šajā rūpnīcā. Viņa stāstu skolēni klausīja ar lielu interesi.Vēl tur viņi ieraudzīja daudz interesantu un neparastu mantu, kuru agrāk nav redzējuši. Skolēniem bija lieliska iespēja daudz ko ieradzīt, bet arī apskatīt, aiztikt, pataustīt. Interesanta ir pašas rūpnīcas atrašanās vieta pilsētā, jo rūpnīca ir būvēta pašā augstākajā un sausākajā pilsētas vietā. No Daugavpils Skrošu Rūpnīcas torņa augšas pretī veras neparasta apkārtnes panorāma uz dzelzceļa staciju un pilsētas būvēm! Te augšā cauri gadsimtiem, nu jau mehanizēti, tiek lietas skrotis, kas sākumā no izkausētā materiāla cauri uzstādītajam sietam, kas piemērots katras skrots lielumam, tiek tecināts tievās strūklas, kas krītot uz leju sadalās vajadzīgajā formā! Kritiens no 28 metriem ir par mazs, tamdēļ torņa iekšpuse ir 20 metrus dziļš padziļinājums jeb aka ar pacēlāju, kas izsijā gatavās skrotis un tālāk nogādā uz šķirošanu pēc kalibriem.

Beigās interesentiem bija iespēja izmēģināt produkciju rūpnīcas šautuvē. Tas mūsu skolēniem ļoti patika, un viņi pateica, ka šī rūpnīca ir tāds objekts, kas jāapmeklē katram zēnam.

Pēc mācību norises skolēni dalījās ar viedokļiem:

Vitalina Tihomirova, 4. klases skolniece: “Man ļoti patika! Gribētos apmeklēt rūpnīcu vēlreiz! Mācību norises laikā bija vienlaicīgi bailīgi un interesanti.”

Artjoms Drožins, 6. klases skolēns: “Bija ļoti interesanti! Man viss patika, bet īpaši gids, kurš tik daudz zina un tik interesanti prot par visu pastāstīt.”

Sofija Sidorova, 7. klases skolniece: “DSR es jau apmeklēju agrāk un domāju, ka apmeklēšu vēlreiz, jo tur ir ļoti interesanti. Es centīšos rekomendēt tādu mācību norisi saviem draugiem, lai viņi arī ziņātu, ka pats interesantākais atrodas mums blakus.”

Alīna Ciunele, 7. klases audzinātāja

Nīcgalē notika pagasta svētki