Daugavpils novada seniori iepazina Rokišķus

Pagastu un pilsētu ziņas

Pašā augusta izskaņā, 30.augustā Daugavpils novada senioru grupa devās ekskursijā uz kaimiņzemi – Lietuvu, uz Rokišķu pilsētu, kas izvirzīta par Lietuvas tūrisma galvaspilsētu 2019. gadā.

Rokišķu iepazīšana sākās ar Neatkarības laukumu vecpilsētā, kur atrodas arī 1931.gadā uzceltais, tēlnieka Roberta Antiņa veidotais piemineklis, kas veltīts Lietuvas neatkarībai. Zīmīgi, ka piemineklis netika nojaukts Padomju laikā. Neatkarības laukumā Daugavpils novada seniorus sagaidīja gids Eugēnijs, kurš ar aizraujošiem stāstiem pavadīja arī tālāk.

Kā nākamā tika apmeklēta Rokišķu Sv. apustuļa evaņģēlista Mateja baznīca, kas ir skaistākais neogotikas ansamblis Lietuvā, celts laikā no 1866. līdz 1885.gadam. Baznīcas interjerā, šķiet, ir ticis atvests labākais no visas Eiropas – koka detaļas no Beļģijas, vitrāžas un bronzas skuptūras – no Austrijas, bronzas apzeltītais altāris – no Francijas, bet ērģeles izgatavotas uzņēmumā “Walkers” Vācijā. Baznīcas apmeklējuma noslēgumā bija iespēja nokāpt kriptā, kur ir Krošinsku, Tīzenhauzenu un Pšezdziecku apbedījumi.

Pēc  tam grupa devās uz Roķišķu muižu, kur atrodas Roķišķu novada muzejs, kas atklāj vietējo vēsturi no akmens laikmeta līdz pat 20. gadsimta vidum. Kā pirmā tika apskatīta lietuviešu slavenākā kokgriezēja Ļongina Šepkas (1907–1985) darbi, kas izceļas ar oriģinalitāti, neparastu tehniku un savdabīgu sižetu traktējumu.

Muižas galvenajā ēkā ierīkota ekspozīcija ar autentiskiem eksponātiem – mēbeles, plaša tērpu kolekcija, trauki, gleznas un citi, kuri liecina par divām šeit dzīvojušām grāfu dzimtām – Tīzenhauzeniem un Pšezdzieckiem.

Roķišķu muzejs piedāvā arī daudzveidīgas izglītojošās programmas, kopā ap 30, no kurām Daugavpils novada senioru grupa piedalījās “Siera ceļā”. Tās laikā bija iespēja nodegustēt sešu veidu sierus, kas tiek gatavoti Roķišķos, vietējo maizi, ievārījumu, vīnogu sulu vai vīnu un zāļu tēju. Muzeja gide pastāstīja arī par Lietuvā lielāko piena pārstrādātāju – rūpnīcu “Roķiškio sūris”, kas ik dienu pārstrādājot 100 tūkstošu tonnu piena, nodarbinot Roķišķos 1000 cilvēku, bet filiālēs citās divās pilsētās – vēl pa 500. Īpaši veidotā videofilmā varēja sekot līdzi siera gatavošanai rūpnīcā no piena līdz pat gatavam iepakotam produktam.

Braucienu uz Rokišķiem rīkoja pensionāru biedrība “Čaklās skudriņas”, tās aktīvākās biedres Lidija Skrinda, Valentīna Andiņa un Olga Rogoļeva sadarbībā ar Daugavpils novada pašvaldības aģentūru “TAKA”. Transportu nodrošināja Višķu pagasta pārvalde, transporta izmaksas tika segtas no biedrībai “Čaklās skudriņas” piešķirtā Daugavpils novada domes finansējuma.

No Roķišķu tūrisma informācijas centra tika atvesti arī informatīvie materiāli par Roķišķiem, to apkārtni. Kartes, bukleti ir brīvi pieejami ikvienam interesentam Daugavpils un Daugavpils novada Tūrisma informācijas centrā Rīgas ielā 22A (Vienības namā).

FOTOGALERIJA

Informāciju sagatavoja Anna Briška, Daugavpils novada pašvaldības aģentūras "TAKA" tūrisma organizatore

 

Novada domes sēde