Daugavpils novada folkloras kopas sadziedājās festivālā „Baltica 2018”

AKTUĀLI

Ar līgošanu, zāļu pušķiem, sadziedāšanos un dančiem pagājušajā nedēļas nogalē, 16. un 17. jūnijā, Rīgā aizsākās Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2018” nedēļa. Festivāls turpināsies līdz pat 22. jūnija rītam, kad visā Latvijā tiks sagaidīts saullēkts. Pasākums norisinās vasaras saulgriežu zīmē. Tā tēma šogad ir „Jāņi. Ziedēšana”.

16. jūnijā no Daugavpils novada uz Rīgu devās Vaboles kultūras nama etnogrāfiskais ansamblis „Vabaļis” un sešas folkloras kopas: Ambeļu kultūras nama folkloras kopa „Speiga”, Daugavpils novada Kultūras centra „Vārpa” folkloras kopa „Dyrbyni”, Dubnas kultūras nama folkloras kopa „Atzola”, Kalupes pagasta folkloras kopa „Kolupkas”, Naujenes kultūras centra folkloras kopa „Rūžeņa” un Nīcgales tautas nama folkloras kopa „Neicgalīši”. Kolektīvi kopā ar pārējām Latgales folkloras kopām pieskandināja Kronvalda parku, kur septiņās vietās gar Rīgas kanāla malu tika izdziedātas skaistākās kultūrvēsturiskā novada tautasdziesmas.

Pasākumu turpināja Lielā novadu sadziedāšanās pie Latvijas Nacionālās Operas, kur kopā pulcējās 230  folkloras kopas, etnogrāfiskie ansambļi, lauku kapelas un ārzemju latviešu folkloras kopas, lai dziedātu Kurzemes, Vidzemes, Zemgales, Sēlijas un Latgales novadiem raksturīgākās līgotnes jeb Līgo dziesmas.

Pēc sadziedāšanās visi kolektīvi devās Svētku gājienā ap Brīvības pieminekli. Gājienu uzsāka Latgales kolektīvi, bet noslēdza Rīgas kopas. Ik katrs tika aicināts uz Festivāla lielkoncertu „Šurp, Jāņa bērni”, ko kopā ar pārējiem skatītājiem vēroja arī Latvijas valsts prezidents Raimonds Vējonis. Lielkoncertā līdzās latviešu tautasdziesmām varēja redzēt un dzirdēt Gruzijas, Baltkrievijas, Amerikas, Korejas un citu valstu kolektīvu tradicionālo dziedāšanu un dejas.

„Rīgas dienu” noslēdza „Festivāla klubs” Rīgas Kultūras un tautas mākslas centrā „Mazā Ģilde”, kur līdz pat diviem naktī tika dancots un dziedāts.

17. jūnijā Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā noritēja „Baltijas dienu”, uz kuru devās trīs Daugavpils novada folkloras kopas, kas skatē bija ieguvušas pirmo kategoriju: Ambeļu „Speiga”, Dubnas „Atzola” un Daugavpils novada Kultūras centra „Vārpa” „Dyrbyni”. Novada kolektīvi satikās etnogrāfiskajā Latgales ciemā, lai tautasdziesmās stāstītu kādas Jāņu zāles liekamas vainagos un kuras no tām dod līgotājiem veselību, kā jāsien siers un jātaisa alus, kā pielabināt Jāni, lai tas sniedz svētību laukiem un vēl daudzas citas Jāņus svinēšanas tradīcijas.

Šonedēļ dažādās Latvijas vietās turpinās festivāla pasākumi. 21. jūnijā Daugavpils novada kolektīvi pulcēsies uz saulgriežu svinēšanu Dagdā, bet novada kultūras centra „Vārpa” folkloras kopa „Dyrbyni” dosies uz 11. novembra krastmalu Rīgā.

Papildus informācija par Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2018” norisēm atrodama: http://www.festivalbaltica.com/

Galerija no pirmās pasākuma dienas apskatāma: https://www.facebook.com/festivalbaltica/ FOTOGALERIJA Informāciju sagatavojusi: Anita Lipska Foto: Ilma Kupcova, Aiga Krute, Anita Lipska  

Apvienotā komiteju sēde