Daudzfunkcionālajā centrā “Skrudaliena” atjaunotas telpas bibliotēkai

AKTUĀLI

Bijusī Skrudalienas pamatskolas ēka, kas kopš skolas slēgšanas šogad ir pārtapusi par daudzfunkcionālo centru “Skrudaliena”, nupat renovējusi divas telpas, sperot pirmo soli šī centra darbības paplašināšanai un jaunu funkciju nodrošināšanai. No jaunā gada šajās telpās darbu uzsāks bibliotēka.

Skrudalienas pagasta pārvaldes vadītāja Betija Ivanova norāda, ka līdzšinējā ēka, kurā bija izvietota bibliotēka, gadu no gada saskārās ar dažādām problēmām – neērtu ūdens apgādi, regulāru ūdensvada aizsalšanu un dūmvada bloķēšanos, tāpēc pagasta pārvalde nolēma un novada dome atbalstīja ieceri bibliotēku pārcelt uz sabiedrisko centru.

Jauno telpu atjaunošanas darbus veica būvfirma “VANPRO”. Projekta gaitā tika nomainīti logi, koka durvju bloki, izveidots jauns grīdas segums, uzstādīti pakaramie griesti, nomainīti koka pārsegumi uz dzelzsbetona sijām.

Skrudalienas pamatskolas ēka ir klasiskās arhitektūras paraugs, celta pēc toreizējā prezidenta Kārļa Ulmaņa iniciatīvas par skolu izveidošanu Latvijas pierobežā. Veidojot jaunās telpas, tika maksimāli saglabāts tā laika stils.

Darbus uzsākot, projektētāji saskārās ar neplānotām grūtībām – atsedzot griestu segumu, atklājās, ka to nesošās konstrukcijas nav drošas un tās ir skāris laika zobs. Rezultātā tas projekta sākotnējās izmaksas no pašvaldības budžeta sadārdzināja līdz 51 tūkstotim eiro. “Reanimējot šādas vecas būves, ar šādiem gadījumiem ir jārēķinās. Lai gan tāmētājs bija veicis rūpīgu apsekošanu un projekta izstrādi, atkailinot griestus, ieraudzījām, ka nesošās konstrukcijas ir jābūvē no jauna”, paskaidroja Būvvaldes vadītāja, novada galvenā arhitekte Nansija Tamane.

Daugavpils novada pašvaldības izpilddirektore Vanda Kezika  norādīja, ka lēmums par skolas slēgšanu bija sāpīgs, bet neizbēgams. Pašvaldība šajā ēkā tuvākajā nākotnē plāno izveidot sociālo pakalpojumu dienas centru. Šim nolūkam pašvaldība jau ir iesniegusi projektu pārrobežu sadarbības programmā, lai piesaistītu arī ES līdzekļus. “Tas būs nopietns projekts ar Braslavas (Baltkrievija) un Ukmerģes (Lietuva) pašvaldību partneriem. Mūsu mērķis šeit ir veikt vides pielāgošanu, kā arī par budžeta līdzekļiem atremontēt pārējās telpas. Šis dienas centrs varētu kalpot plašam cilvēku lokam – tie varētu būt cilvēki ar īpašām vajadzībām, represētie, černobilieši, Afganistānas kara dalībnieki, pensionāri, atsevišķas bērnu grupas. Tāpat paralēli plānojam šeit izveidot  vietējā ģimenes ārsta otro prakses vietu, kā arī izvietot mobilo brigādi, kura sniegs sociālos pakalpojumus novada iedzīvotājiem – sākot no dušas pakalpojumiem līdz malkas sagatavošanai. Lai gan tā mūsu novadā būs pirmā šāda veida pieredze, tam mūsu sociālie darbinieki ir gatavi”, tā V.Kezika. “Mūsu mērķis ir panākt, lai šī ēka nekad nestāv tukša un kļūst par sociālo pakalpojumu centru.”

Arī Betija Ivanova apstiprināja, ka gads nav bijis viegls visās nozīmēs - sākot ar skolas slēgšanu un iedzīvotāju neapmierinātību līdz telpu atjaunošanas neparedzētajām grūtībām. “Man prieks, ka šī ēka nebūs pamesta un ar laiku tā sniegs arvien jaunus pakalpojumus ne tikai Skrudalienas ciema, bet visa pagasta un pat blakus pagastu iedzīvotājiem. Esmu gandarīta un apmierināta ar līdz šim sasniegto rezultātu – mēs esam jaunās, gaišās telpās ar vēsturisku piegaršu”.

Tā kā iepriekšējā bibliotēkas vadītāja devusies pelnītā atpūtā, turpmāk bibliotēku vadīs bibliotekāre Eleonora Griškjāne. Pēc Jaunā gada omulīgās telpas tiks iekārtotas, grāmatas tiks pārvestas un līdz ar lasītāju ienākšanu senā ēka atkal ieskanēsies jaunās skaņās.

FOTOGALERIJA

Elza Timšāne

Izsludināts Naujenes jaunatnes un sporta logotipa konkurss