Civilās aizsardzības komisijas sēde par ĀCM ierobežošanas pasākumiem

AKTUĀLI

20.jūlijā tika sasaukta Civilās aizsardzības komisijas sēde, kurā novada domes pārstāvji tikās ar atbildīgajām instancēm sakarā ar Āfrikas cūku mēra (ĀCM) ierobežošanas pasākumiem AS “Latgales Bekons” novietņu teritorijā Višķu pagastā.

PVD Dienvidlatgales pārvaldes vadītājs Antons Lazdāns informēja, ka 14.jūlijā tika oficiāli apstiprināta ĀCM klātbūtne AS “Latgales Bekons”. Šobrīd tiek veiktas analīzes, lai noteiktu šīs infekcijas rašanās cēloni. Ar 16.jūliju tika uzsākta visu cūku eitanāzija. “Uz šodienu vēl ir palicis viens korpuss ar nepilniem 1000 dzīvniekiem. Mēs plānojam darbus pabeigt līdz 22.jūlijam, kad visi cūku līķi un to blakusprodukti tiks izvesti uz uzņēmumu “Grow Energy” Limbažu novadā, kas nodarbojas ar cūku utilizēšanu. Šobrīd ir veikta arī novietņu mehāniskā tīrīšana un sagatavoti priekšdarbi novietņu dezinfekcijai, lai varētu turpmāk atjaunot saimniecisko darbību,” pastāstīja A.Lazdāns. Šo darbību veikšanai PVD ir piešķirti valsts līdzekļi no neparedzētiem gadījumiem. A. Lazdāns atteicās pagaidām komentēt, kā šī infekcija varēja iekļūt uzņēmuma novietnē, jo līdz šim AS “Latgales Bekons” tika ievērota ļoti augsta un stingra biodrošība un ieguldīti lieli finanšu līdzekļi profilakses pasākumiem.

Ap skarto novietni trīs kilometru rādiusā noteikta aizsardzības zona (Višķu, Dubnas pagasts un Preiļu novada Pelēču pagasts), bet desmit kilometru rādiusā – uzraudzības zona (Riebiņu novada Rušonas pagastā, Aglonas novada Aglonas pagastā, Daugavpils novada Višķu, Ambeļu un Dubnas pagastā un Preiļu novada Pelēču pagasta). Šajās teritorijās pastiprināti kontrolē mājas un mežacūku veselības stāvokli, cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošanu. Karantīnas zonās pastiprināti kontrolē arī transportlīdzekļu kustību. Karantīna noteikta uz 40 dienām.

Valsts Vides dienesta Daugavpils reģionālās vides pārvaldes direktore Iveta Lobanoka pavēstīja, ka viņas pārstāvētā iestāde sadarbojas ar PVD un tur roku uz pulsa esošajai situācijai savas kompetences ietvaros. I.Lobanoka informēja, ka šajās dienās ir izveidojusies zināma rezonanse Luknas ciemā, cilvēki ir satraukti par radušos situāciju un VVD saņēmis arī iedzīvotāju sūdzību. “VVD kontrolē šīs situācijas ietekmi uz vidi, kas, šajā gadījumā, cerams, būs īslaicīga. Reaģējot uz sūdzību, mēs operatīvi aizbraucām uz objektu un ar speciālu mērierīci novērtējām smakas koncentrāciju šajā teritorijā. 19.jūlijā konstatējām, ka sūdzība ir pamatota, jo smaka bija ļoti stipra un traucējoša, kas radusies no cūku līķiem. Tāpat arī konstatējām bioloģiskā šķidruma nogulsnes aiz nožogojuma. Operatīvi nosūtījām PVD norādījumus par veicamajiem pasākumiem, lai novērstu šīs noplūdes un tās savāktu.  PVD šos trūkumus ir novērsis,” tā VVD pārstāve.

Daugavpils novada domes priekšsēdētāja Janīna Jalinska norādīja, ka ir jānodrošina, ka likvidētās cūkas tiek operatīvi aizvestas, lai nekrātos kaudzē, kas, vasaras saulē stāvot, veido šo smaku. Tāpat Civilās aizsardzības komitejas sēdē tika nolemts, ka tiks veiktas analīzes un kvalitātes kontrole dzeramā ūdens atbilstībai iedzīvotāju patēriņam.

Noslēdzot sapulci, Ugunsdzēsības un glābšanas dienests piebilda, ka saistībā ar pēdējā laika traģiskajiem ugunsgrēkiem, izlases kārtībā līdz oktobrim tiks veiktas ugunsdrošības pārbaudes tajās zemnieku saimniecībās, kurās tiek turēti lauksaimniecības dzīvnieki. Arī sakarā ar neseno ugunsnelaimi Londonā, tiks veiktas ugunsdrošības pārbaudes daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām ar vismaz trijiem stāviem novada teritorijā un daudzdzīvokļu mājām Daugavpils pilsētā, kurām ir vismaz pieci stāvi.

 

 

 

 

Ārkārtas domes sēde