Biķerniekos Lieldienas atzīmēja vecticībnieku tradīcijās

AKTUĀLI

Šogad Lieldienas vienā datumā atzīmēja dažādu kristīgo konfesiju pārstāvji. Biķernieku kultūras namā vecticībnieku tradīcijās tika atzīmētas Lieldienas, pulcējot vecticībniekus no Biķernieku, Naujenes un Maļinovas pagasta. Visus klātesošos sveica Krivošejevas vecticībnieku lūgšanu nama garīgais tēvs Domentians Žilko.

Viesus priecēja Biķernieku pamatskolas skolēni ar pavasarīgiem priekšnesumiem, kā arī Biķernieku kultūras nama sieviešu vokālais ansamblis “Rjabinuška”, solists Sergejs Rodionovs un Vaļkovsku ģimene.

Klātesošie, ievērojot Lieldienu tradīcijas, tika nopērti ar pūpolzariem, vēlot veselību, kā arī tika dāvinātas koši krāsotas olas. Pasākuma vadītājas – kultūras pasākumu organizatore Ināra Vasiļjeva un bibliotēkas vadītāja Veronika Andrejeva – atgādināja par dažādām tradīcijām Lieldienu nedēļā, kuras arī mūsdienās daudzas ģimenes turpina ievērot. Krievu paražās neiztrūkstoši Lieldienu galdā tiek celta biezpiena pasha ar rozīnēm, kuličs un, protams, krāsotas olas. Senatnē kuliču cepa saimniece tādā izmērā, lai katram mājiniekam pietiktu pa gabaliņam visas Svētās nedēļas dienās. Pasākumā varēja pārliecināties, ka arī šobrīd novadā ir saimnieces, kas ievēro dzimtas tradīcijas un cep šo īpašo maizi.

Lieldienas ir bagātas ar dažādiem ticējumiem un paražām. Piemēram, Lieldienu nedēļā sirmgalvji ķemmēja matus ar vēlējumiem, lai viņiem būtu tik daudz mazbērnu, cik matu uz galvas. Meitenes, lai būtu rožainas un skaistas, mazgājās ar ūdeni, kurā iemērkta sarkana ola, savukārt puiši stāvēja uz cirvja, lai kļūtu vēl spēcīgāki. Tāpat daudzi ticējumi liecina, ka svētītām Lieldienu olām piemīt brīnumainas spējas dziedināt cilvēku,  apturēt ugunsnelaimes un nodrošināt labu sējas ražu.

Pasākumā varēja aplūkot arī izstādi “Krievu senatne”, kurā bija izstādīti krāšņi, vecticībnieku stilā izšūti dvieļi. Līdzīgā stilā austus dvieļus atveda arī Maļinovas pagasta bibliotēkas vadītāja Elvīra Kokina, ļaujot pārliecināties, ka neatkarīgi no dzīvesvietas, pagasta un draudzes, dvieļi šūti līdzīgā stilā – tajā dominēja lins, koši ziedi un citi spilgti akcenti. Jāatzīmē, ka Biķernieku kultūras namā ar iedzīvotāju atbalstu ir izveidots novadpētniecības stūrītis, kurā ir aplūkojamas dažādas vēsturiskas liecības un vērtības, tostarp, dažādi tieši slāvu un vecticībnieku kultūrai raksturīgi priekšmeti.

FOTOGALERIJA

Elza Timšāne

Jeļena Sterlāne: “Katra ģimene ir pagasta vēstures daļa”