Bezmaksas apmeklējuma akcija Naujenes Novadpētniecības muzejā 27.aprīlī

Kultūra

2017. gadā Naujenes Novadpētniecības muzejs turpina iepriekšējā gadā aizsākto tradīciju rīkot bezmaksas apmeklējuma akcijas. Katra mēneša pēdējā ceturtdienā no janvāra līdz aprīlim un no oktobra līdz decembrim muzeja ekspozīcijas Skolas ielā 1, Naujenē ir apskatāmas bez maksas. Gaidīsim apmeklētājus uz pēdējo akciju pirms tūrisma sezonas sākuma šī gada 27.aprīlī. Bez maksas varēs apmeklēt visas darbojošās Naujenes Novadpētniecības muzeja ekspozīcijas un izstādes:

  • Daugavpils novada lielāko mākslas galeriju – „Latgales parīziete Valentīna Zeile” ar atklāto mākslas priekšmetu krājumu „Valentīnas Zeiles darbnīca” un izstādēm „Dzimtas mantojums” un „Saruna”;
  • Sadzīves priekšmetiem veltītu etnogrāfijas ekspozīciju „Turīga zemnieka istaba”;
  • Latgales reģiona modernāko dabas ekspozīciju „SirdsDaugava”, kur varēs izmēģināt interaktīvās spēles un iepazīt īpaši aizsargājamā ainavu apvidus „Augšdaugava” un dabas parka „Daugavas loki” dzīvās dabas pasauli.
  • Pagājušā gadsimta cilvēka sadzīvei un ikdienai veltītu izstādi „Durvis pagātnē: padomju laika šarms”, kurā varēs iepazīt improvizētu 20. gs. 50. – 60. – to gadu stilā veidotu interjeru, kas aicina iejusties padomju atmosfērā.
  • Ekspozīciju “Poļu kultūras mantojums Daugavpils novadā”, kurā varēs iepazīt Juzefovas muižas vēsturi.

Akcijas dalībniekiem būs iespēja apmeklēt jauno etnogrāfijas ekspozīciju „Skovorda, ļižeika, kačerāgs i citi štrumenti”, kurā ir apskatāmi ne tikai ekspozīcijas nosaukumā minētie priekšmeti – panna, karote, krāsns kruķis, bet arī trauki un darbarīki, kurus izmantoja ēdiena un dzēriena uzglabāšanas un pagatavošanas procesā Daugavpils novadā, it īpaši Naujenes pagastā, 19. gadsimta beigās 20 gadsimta 1. pusē. Ekspozīcijā ir atspoguļoti saimnieces darba un sadzīves apstākļi Latgales zemnieka sētā. Jaunā ekspozīcija tapusi sadarbībā ar Latvijas Nacionālo Vēstures muzeju, kā rezultātā centrālo vēstījumu veido fotogrāfa Jāņa Studenta  fotonegatīva reprodukcija, kura  parāda maizes cepšanas procesu Ilūkstes apriņķa [mūsdienu Daugavpils novada] Skrudalienes pagasta Skrudalienes vecajā krogā 1927. gada 22. jūnijā. Fotonegatīvs ir iekļauts UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālā reģistra Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nominācijā “Tradicionālo prasmju un dzīvesveida dokumentēšana Pieminekļu valdes 1924. – 1931. gada ekspedīciju fotonegatīvos”.

Saviem apmeklētājiem gribam atgādināt, ka 2017. gadā izcilai novadniecei Valentīnai Zeilei apritēs 80 gadi. Tāpēc īpaša uzmanība muzejā tiek pievērsta tēlnieces radošā dzīves gājuma atspoguļojumam. Gada laikā apmeklētājiem tiks piedāvāti dažādi pasākumi, lai tuvāk iepazītu daudzšķautņaino un unikālo personību. Pasākumu ciklu ievadīja tematiskā V. Zeiles darbu izstāde no muzeja krājuma “SARUNA”, kura būs pieejama apskatei arī akcijas laikā.  Izstādē apskatāms skulptūru cikls „VELTĪJUMS KRISTUS DZĪVEI”.

Būsiet mīļi gaidīti no plkst. 8:00 – 16:30. Nākamā bezmaksas akcija notiks 20.maijā starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā.  Muzeja apmeklētājiem tiks piedāvātas jaunas izstādes no muzeja krājuma saistītas ar tēlnieces V.Zeiles personību, kā arī vecticībnieku kultūras mantojumu.

 

Špoģu Zaļā tirgus sezonas atklāšana