Bernards Čamāns – skaļās lasīšanas čempions novadā

AKTUĀLI

19. aprīlī novada kultūras centrā „Vārpa” jau septīto reizi noritēja Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensību Augšdaugavas novada fināls. Tajā piedalījās 10 piekto klašu skolēni no novada izglītības iestādēm, kuri cīnījās par novada čempiona titulu un iespēju pārstāvēt novadu Latgales reģiona skaļās lasīšanas sacensībās. Naujenes bibliotēkas vadītāja Diāna Čiževska uzsvēra, ka šogad ir ieviests jaunums – reģiona starpposms, kurā arī tiks noteikti finālisti, kas dosies uz lielo finālu Rīgā un cīnīsies par nacionālā lasīšanas čempiona titulu.

Bērnu sniegumu vērtēja žūrija, kuru ikdienas darbs vai vaļasprieks ir saistīts ar lasīšanu un grāmatām - Daugavpils Teātra aktrise, skatuves runas pedagoģe Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolā Inese Ivulāne-Mežale, Krāslavas novada Dagdas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļas vadītāja, Voldemāra Caunes balvas “Gada bibliotekārs darba ar bērniem un jauniešiem” 2021. gada uzvarētāja Ilona Bronka un Augšdaugavas novada Kultūras centra “Vārpa” vecākā kultūras darba vadītāja Kristīne Saulīte.

Elektroniski tika izlozēti sacensību dalībnieku kārtas numuri. Katrs finālists nolasīja fragmentu no savas iemīļotās grāmatas. Skolēniem ir jāprot pastāstīt par grāmatas izvēli un sevi kā lasītāju. Žūrija vērtē, vai ir skaidra dikcija un dabiska intonācija, vai dalībnieks lasa piemērotā tempā un prot emocionāli aizraut klausītājus, arī fragmenta izvēli – vai ir pievērsta uzmanība oriģinalitātei un pabeigtībai. Kopējais uzstāšanās laiks ir aptuveni 3 minūtes, kurās dalībniekam jāmin grāmatas nosaukums, autors, arī ilustrators, kā arī īsumā jāpastāsta, par ko ir izvēlēta grāmata.

Kamēr žūrija devās apspriesties, Augšdaugavas novada bibliotēku metodiskā centra vadītāja Žaneta Moiseja aicināja klātesošos uzspēlēt dažādas galda spēles, tostarp ielūkoties “Putreņvourdu voceleitē” un pārbaudīt savas zināšanas latgaliešu valodā.

Pirms sumināt sacensību dalībniekus un pasniegt diplomus, žūrijas locekle Inese Ivulāne-Mežale pauda prieku, ka bērni lasa: “Tie, kas lasa, savā dzīves bagāžā iegūst brīnišķīgu iztēli, lielu vārdu krājumu, iespēju izteikties jebkurā situācijā tā, lai jūs sadzird un saprot. Kad jūs lasāt un nākat uz konkursu, esat pakāpi augstāk arī prezentēšanas mākslā, varat iziet priekšā, pateikt par sevi, pastāstīt par grāmatu un arī skaļi droši nolasīt. Jūs visi esat milzīgi ieguvēji”.  

Savu simpātijas balvu žūrija pasniedza Sofijai Golmeistarei. Aktrise Inese Ivulāne-Mežale uzsvēra, ka Sofija ir ļoti kautrīga, toties meitenei ir ļoti loģiska un interesanta lasīšana, tāpēc ar savu stāstu viņa spēj aizraut ikvienu.

Diplomus par piedalīšanos skaļās lasīšanas sacensībās Augšdaugavas novada finālā saņēma: Vitalina Tihomirova (Zemgales vidusskola), Aleksandrs Pupins (Silenes pamatskola), Sofija Golmeistare (Sventes vidusskola), Gustavs Valpēters (Ilūkstes Raiņa vidusskola), Artjoms Vasiļjevs (Lāču pamatskola), Katrīna Ašķeļaņeca (Špoģu vidusskola) un Leila Sadikova (Špoģu vidusskola).

Diplomu par 3. vietu ieguva Jana Kokina (Naujenes pamatskola). Janai ļoti patīk lasīt grāmatas, dziedāt korī un ansamblī, spēlēt klavieres. Gada laikā meitene izlasot ap 200 grāmatām. Naujenes bibliotēkā viņa jau izlasījusi visas bērnu grāmatas.

Diplomu par 2. vietu ieguva Jūlija Beinaroviča (Naujenes pamatskola). Jūlijai patīk lasīt, sportot, dziedāt korī un ansamblī, sacerēt savus dzejoļus, kā arī dejot hip-hopu.   

Par Augšdaugavas novada skaļās lasīšanas sacensību čempionu kļuva ilūkstietis Bernards Čamāns. Zēns nāk no 9 bērnu ģimenes Ilūkstē un mācās Ilūkstes Raiņa vidusskolas 5. klasē. Pedagogi raksturo zēnu kā ļoti uzcītīgu, daudzpusīgu, kā arī interesantu sarunu biedru. Bernards mācās spēlēt saksofonu un piedalās Naujenes Mūzikas un mākslas skolas pūtēju orķestrī, zēnam patīk slidot, peldēt, ceļot, iepazīt ko skaistu un pavadīt laiku ar ģimeni. Par sevi Bernards teic, ka esot slinks, taču tas netraucē būt aktīvam, palīdzēt vecākiem, uzspēlēt futbolu un veltīt laiku grāmatām. Zēns atzīst, ka bibliotēkā izvēlas grāmatas, kas pievērš uzmanību ar skaistu noformējumu un attēliem, taču priekšroku dod aizraujošies stāstiem un detektīviem. Konkursa finālā Bernards lasīja fragmentu no Dainas Ozoliņas grāmatas “Pandēmijas detektīvi”, kuru esot izlasījis divreiz.    

Bernards vēl saviem vienaudžiem un draugiem lasīt grāmatas, gūt jaunas zināšanas. “Grāmatas – tas ir spēks!” teic novada skaļās lasīšanas čempions.  

Vēlam Bernardam Čamānam godam pārstāvēt novadu Latgales reģiona konkursā.

Teksts, foto: Inese Minova

Nekustamā īpašuma izsole (22.05.)