Augšdaugavas novada zemnieki piedalījās Latvijas protesta akcijā

AKTUĀLI

5. februārī vairāk nekā 100 Augšdaugavas novada un tuvāko novadu zemnieki piedalījās protesta akcijā, tādējādi solidarizējoties ar visas Latvijas zemniekiem. Lauksaimnieki ir neapmierināti ar daudziem sasāpējušiem jautājumiem, kuri ilgstoši netiek risināti no valdības puses.

Tas ir gan Baltkrievijas un Krievijas pārtikas imports, gan 5% samazinātās PVN likmes atjaunošana, gan birokrātijas samazināšana. Zemnieki tāpat vēlās plašāku pieeju apdrošināšanas un apgrozāmo līdzekļu programmām, kā arī atteikšanos no nacionāla līmeņa zemes apgrūtinājumiem vai citiem zemes lietošanas ierobežojumiem.

Reinis Lazdāns, zemnieks, protesta akcijas koordinators: “Ministrija solīja, ka šos jautājumus risinās, bet tas bija tikai mutiski. Solīja, ka nākamnedēļ tas tiks apstiprināts juridiski. Mēs neatcēlām šo protesta akciju, jo vēlamies parādīt, ka ar mums ir jārēķinās. Lai ministrijas ierēdņi šos solījumus uzliek “uz papīra”.”

Juris Skrinda, zemnieks no Kalupes pagasta: “Zemniekiem jau patlaban ir saspringta situācija, jo ir augstas izejvielu cenas un zemas graudu cenas. Vēl papildus tam valsts uzliek papildus birokrātisko slogu. Ievieš jaunas sistēmas un ierobežojumus, kas traucē strādāt un apgrūtina vēl vairāk.”

Traktortehnikas kolonna vairāku kilometru garumā devās apkārt Daugavpils pilsētai, kas notika pirmo reizi. Pretim braucošās automašīnas bieži uztaurēja, tādējādi parādot atbalstu grūtībās nonākušiem zemniekiem. Arī daudzi garāmgājēji ir pārsteigti par lielo smagās tehnikas daudzumu ielās. Gan protesta koordinators Reinis Lazdāns, gan paši protestētāji sola – ja valdība neieklausīsies, viņi esot gatavi iet tālāk. “Es domāju, ka zemniekiem ir liels spēks un kopības sajūta. Redzam, cik daudz šeit ir traktortehnikas. Ja nekas nemainīsies, protams, ka būs jaunas prasības un ierosinājumi,” teic J. Skrinda.

Izņemot Daugavpili, protesta akcija notika vēl 15 Latvijas lielajās pilsētās. Lauksaimnieku izvirzītās prasības jau ir novirzītas Ministru prezidentei Evikai Siliņai un Zemkopības ministram Armandam Krauzem. Zemkopības ministrs gan steidz apgalvot, ka daļa prasību jau ir izpildītas, piemēram, graudu importu no Krievijas un Baltkrievijas valdošā koalīcija apņēmusies apturēt un tiek gatavots attiecīgs likumprojekts.

Augšdaugavas novada novusa komandai divas uzvaras un viens zaudējums