Arī šovasar aktīvi norit vasaras nodarbinātības programma

AKTUĀLI

Jau 8. gadu pēc kārtas Daugavpils novada pašvaldība īsteno skolēnu vasaras nodarbinātības programmu, taču šogad nācies saskarties ar zināmām grūtībām. Covid-19 pandēmijas dēļ tika atceltas daudzas vakances, pieteikumus atsaukuši tūrisma uzņēmumi un vairums mazumtirdzniecības uzņēmumu. Arī pēc pieteikumu apstiprināšanas ir nācies saskarties ar neplānotām izmaiņām, taču pēc iespējas visi skolēni, kas pieteikušies, tika nodrošināti ar darbu.

Kopumā šogad saņemts 141 pieteikums, no kuriem trīs ir noraidīti, bet 137 skolēni tiek nodarbināti Daugavpils novada uzņēmumos. Galvenokārt tie ir palīgstrādnieki teritorijas labiekārtošanā un lauksaimniecībā.

Viena no vietām, kas piedāvā darbavietas jauniešiem vasarā ir Z/S ”Ziediņi”. Šajā stādu un ogu saimniecībā jūnijā strādāja trīs skolēni, savukārt jūlijā septiņi vietējie jaunieši.

”Kas mani ļoti priecē, ka ar katru gadu Špoģu vidusskolā bērni paliek arvien labāki un labāki. Varbūt vecāki kopā ar bērniem ir novērtējuši, ka bez reālā darba reāli nekas arī notiek. Un strādā viņi gan pie sevis mājās, gan arī pie manis saimniecībā,” skaidro Z/S ”Ziediņi” īpašniece Janīna Kursīte.

Liāna Gribuste, 17 gadi, piedalās vasaras nodarbinātībā: ”Šobrīd mēs lasām ogas, pagājušonedēļ es ravēju avenes citā laukā, kā arī tūjas. Katrā darbā ir kaut kas smags un arī kaut kas viegls. Ogu lasīšana ir vieglākais darbs šeit, bet aveņu ravēšana bija diezgan grūta."

Lasot ogas pastāv arī norma, kuru jāizpilda, jo liels pieprasījums saglabājas Daugavpils novada zemnieku tirdziņā, kur saimniece dodas tirgot. Par vienu no lielākām aktualitātēm Z/S īpašniece nosauc darbaspēka trūkumu.

”Šī nodarbinātība ļoti atslogo darbu lauksaimniecībā. Tas ir liels atbalsts mums tāpēc, ka algu samaksā viņiem Daugavpils novads, es maksāju tikai nodokļus. Šis ir tas posms, kad mēs varam izdarīt darbu, bet darbiniekus (ārpus jauniešu nodarbinātības programmas) praktiski nav vispār.”

Daugavpils novada pašvaldība nodrošina dotāciju darba devējam skolēna darba algai 2020. gadā valstī noteiktās minimālās stundas likmes apmērā, kā arī paaugstināto dotāciju, piemērojot koeficientu 1,1, skolēnu nodarbināšanai lauksaimniecības palīgstrādnieka profesijā.

Daugavpils novads iesaistās arī Nodarbinātības Valsts aģentūras projektā “Nodarbinātības pasākums vasaras brīvlaikā personām, kuras iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs”. Esošās Nodarbinātības Valsts aģentūras Daugavpils reģionālās filiāles kvotas ietvaros tika atbalstītas 11 vakances. Izsludinot ārkārtējo stāvokli šī projekta īstenošana tika apturēta, bet atsākts tas tika 1. jūlijā, kā rezultātā darbu šajā projektā varēja sākt tikai 8 skolēni. Šī projekta ietvaros Līksnā notiek parka uzkopšanas darbi, kur vienkopus strādā gan algotie pagaidu sabiedriskie darbinieki, gan skolēni.

”Pieteikumu bija daudz. Līksnā gribētāji bija pat 8 bērni, bet mums tika nodrošinātas 2 vietas. Žēl, ka valsts nodarbinātības programma norit tikai 1 mēnesi, būtu labāk 2 mēnešus. Bērnus izvēlējāmies no tādam ģimenēm, kuriem tiešām vairāk vajadzīga nauda. Ar nopelnīto viņi var skolai sagatavoties pilnīgi,” atzīst Līksnas pagasta sociālā darbiniece Elvīra Vorošena.

Deniss Ivanovs, 17 gadi, piedalās NVA programmā: ”Pārsvarā strādājam te, bet bijām arī kapus uzkopuši. Šodien ravējam celiņus no zāles, arī griežam krūmus, kokus, laistām ziedus. Nodarbinātībā iesaistos, jo vēlos nopelnīt savām vajadzībām – apģērbam u.c. lietām.” 

Skolēnu nodarbināšanai 2020. gada vasarā pašvaldības budžetā ieplānoti 32 000 eiro, no kuriem 27 000 eiro ir paredzēti Daugavpils novada skolēnu vasaras nodarbinātības programmas finansēšanai, bet 5000 eiro ir iedalīti līdzfinansējumam dalībai Nodarbinātības valsts aģentūras pasākumā “Nodarbinātības pasākums vasaras brīvlaikā personām, kuras iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs”.

Autors un foto: Dainis Bitiņš

Aicina uz sarunu pēcpusdienu “Bērniem jāaug ģimenē”