Ar dziesmu pacelt tautas garu

AKTUĀLI

Madara Keivomege ir tautasdziesmu izpildītāja no Bebrenes, kas ar savu balsi un kokles spēli var apburt visus klausītājus. Mūziķe janvārī digitālā formātā laida klajā savu pirmo albumu “Dziesmas spēkam”, divās dienās ierakstot 33 dziesmas, ko var klausīties vietnēs YouTube, Spotify un Apple Music.

Ir svarīgi atrast savu īsto nodarbošanos

Madara jau kopš bērnības ir mūzikas pasaulē – mūzikas skolas laiks Vecumniekos, vēlāk turpinājusi mācības mūzikas vidusskolā Jelgavā: “Es sāku ar flautu, bet man kaut kā ne visai pie sirds gāja šis instruments, tāpēc laikam speciāli mammai uz nerviem spēlēju tai laikā. Tad mani novirzīja uz kokli, kas mani uzrunāja.” Mūziķe neturpināja studijas Mūzikas akadēmijā: “Es sapratu, ka man ir jāiet cits ceļš. Laikam kaut kādi augstāki nodomi bija uz to visu, tāpēc es sevi meklēju citur, bet galu galā atgriezos pie mūzikas, ar ko nodarbojos šodien.”

Madara Keivomege ir pilna laika mūziķe, uzstājas gan kā soliste, gan apvienībā “Saule Madarās”. Papildus koncertēšanai Madara nodarbojas ar skaņu jeb hercterapiju: “Tie ir skanošie trauki, katram traukam ir savs skanējums. Uzliekot skanošos traukus uz cilvēka ķermeņa, ar skaņas palīdzību cilvēks tiek dziedināts, dabū laukā visu slikto. Hercterapija nāk no Nepālas - šķita kaut kas savādāks, nedzirdēts, interesants, tāpēc nolēmu izmēģināt. Man ir arī plāns organizēt šāda veida koncertu, bet neierastā veidā – nolikt visus guļus, aizvērt acis un baudīt.”

Dainas – liela vērtība latviešiem

Madara izpilda sakrālās dainas: “Tur iekšā ir ielikti kodi. Padziedot kaut vai Strauja, strauja upe tecēj’, ieklausoties tur var dzirdēt tik daudz… Tāpēc mani tas tā uzrunāja, nevis parastās tautas dziesmas, bet sakrālās.” Mūziķe stāsta, ka dainas ir ļoti liela vērtība, kā arī latvieša dzīvesziņa, kas ir lielais mantojums latviešiem. “Es jūtu, ka cilvēki grib arvien vairāk tās tautasdziesmas dzirdēt un dziedāt. Piemēram, Daugavpilī, tirdzniecības centrā Ditton, uzstājās kapela “Augusti”. Kaut kas vienreizējs! Visi cilvēki, neskatoties uz viņu tautību, bija sajūsmā par kapelas priekšnesumu. Man liekas, tas ir spēks! Šeit nav nozīmes, kādas tautības pārstāvji mēs esam, visi stāvēja un smaidīja, dziedāja līdzi. Visi mēs esam cilvēki un mums ir jādižojas ar savu mantojumu, savām tautasdziesmām, kas ir spēks!”, teic Madara.

Iedvesmoties dabā un cilvēkos

Mūziķe izpilda ne tikai tautasdziesmas, bet sāk sacerēt arī savas dziesmas, kurām caurvijas mīlestības un dabas tematika. Kā Madaras vectēvam daba bija mīļa un tuva, arī viņa ir pārmantojusi šo mīlestību: “Es saprotu, ka mums ir jāatgriežas pie dabas, jo tur ir tas viss spēks, mūsu saknes.” Madaras iedvesmas avots ir ne tikai daba, bet arī citi mūziķi, kas iedod tādu kā stimulu darboties. Viņu uzrunā tīri, gaiši mūziķi, kas uzstājas bez liekulības, ir skaista mūzika un jēgpilni teksti dziesmām. Grupas Raxtu Raxti, Iļģi, dziedātājs Dons aizrauj ar savu muzicēšanu, arī grupa Auļi: “Es biju uz viņu koncertu, nu tik ļoti uzlādēja! Es jau sapņoju, ka kādreiz varētu ar viņiem kopā muzicēt…”

Ar dziesmām smelties spēku ikdienai

Madarai ir sava grupa vietnē Telegram, kur pulcējas jau aptuveni 810 cilvēki, kas kopā ar mūziķi dzied spēka dziesmas, smeļas iedvesmu un spēku savai ikdienai. Dziedātāja teic, ka mērķis šai grupai ir ar dziesmām pacelt cilvēku, tautas garu: “Apzināties to spēku, kas tu patiesībā esi. Ka, es esmu latvietis, nevis kāds cits, bet tieši latvietis. Caur šīm dziesmām patiesībā ir stāsts par mums pašiem, caur dziesmām mēs dziedināmies. Tautas dejās un tautas dziesmās ir liels spēks.” Šī Telegram grupa bija stimuls, kāpēc tapa albums – grupas dalībnieki katru rītu virtuāli “satiekas” un dzied, bet tā kā ir daudzi grupas dalībnieki, kas mitinās ārzemēs, citiem nav iespējas pieslēgties konkrētā laikā, jo ir darbs vai kas cits, līdz ar to bija jāmeklē risinājums, lai katrs varētu dziedāt sev ērtā laikā. Tāpēc tapa ideja par albuma ierakstīšanu, kas tika paveikta Eināra Lipska ierakstu studijā Rēzeknē. Madara teic, ka ieraksta process nebija sarežģīts: “Divās dienās tapa ieraksts, tas ir ļoti ātri! Pirmajā dienā strādājām no rīta līdz vakaram, otrajā dienā līdz pēcpusdienai. Man līdzi brauca mana mīļā māmiņa, kā atbalsta komanda. Tā enerģija, kas tika uzņemta no mammas atbalsta un no dziesmām, tika ielikta arī ieraksta procesā. Es agrāk dziedāju dziesmas, tajās neiedziļinoties, bet tagad tām cauri iet mana mīlestība pret cilvēkiem, tas katras dziesmas stāsts tiek izstāstīts pa īstam”.

Madarai ir doma arī šo albumu izdot taustāmā formātā, līdzi pievienojot grāmatiņu, kurā ir iekļauti dziesmu vārdi, lai ikviens var dziedāt līdzi. Jaunajā albumā dziesmas ir sakārtotas ar nodomu – sākumā mierīgas šūpuļdziesmas, jo katram cilvēkam no sākuma ir jāizaug. Tālāk dziesmas pāriet uz tādu sadzīvisko, rotaļīgo tematiku, lai caur tām var uzņemt šo enerģiju un mīlestību, kas katram cilvēkam ir nepieciešama.

Mūziķe nedomā apstāties tikai pie šī albuma, ir plāns izdot vēl: “Noteikti būs vēl albumi. Domāju, Māmiņdienai par godu varētu izdot vienu albumu, noteikti arī kādu jestro vajadzētu, lai var kārtīgi uzņemties enerģiju”.

Apzināties savu misiju

Mūziķe ir pateicīga savai ģimenei par mīlestību, sapratni un atbalstu, darbojoties mūzikā. Līdzās visam latviskajam, tautasdziesmām, tradīcijām, aug arī Madaras bērni: “Tas ir tas lielākais mantojums, ko es viņiem jau tagad sniedzu. Strādājot parasto darbu, es domāju, nu kāpēc es to vispār daru? Es sapratu, ka man ir jādzied, ka tā ir mana misija uz šīs zemes. Un tā nav tikai dziedāšana, tas ir mūsu pamats, mūsu senču zināšanas, kas ir jātur tīrā svētā godā. Caur dziesmām es arī palīdzu, tā ir kā sava veida terapija. Man prieks, ka man līdzi dzied mani bērni, ka piedalās ar mani tiešraidēs, atnāk padzied, mazais dēliņš paņem bungas. Viņi to nedara piespiedu kārtā, tas viņiem nāk dabiski, jo visu laiku apkārt ir skanējušas šīs dziesmas. Mēs jau bērniem esam kā piemērs, ja viņi redz, ka mēs to darām, tad viņiem arī tas aizies”.

Dziedātāja stāsta, ka katram cilvēkam jau šūpulī ir ielikti savi talanti – vienam dejošana, citam dziedāšana, vēl citam lieliski izdodas adīt, gleznot vai pīt, tāpēc šie talanti ir jāliek lietā, lai darītu labu gan sev, gan citiem: “Mēs, latvieši, esam saules bērni, mums ir jānes tā gaismiņa, jādod tā citiem caur mākslu, caur dziesmu. Visā šajā haosā, kas šobrīd valda pasaulē, gribas mieru, tāpēc vairosim labo!”

Teksts, foto: Māra Multiņa
Foto: Madaras Keivomeges foto arhīvi

Aptauja par pašvaldības pakalpojumu pieejamību un kvalitāti