Andrejs Rucko: ”Vienkāršs vārds paldies – tā ir lielākā dāvana”

AKTUĀLI

Tuvojoties starptautiskajai brīvprātīgo dienai, pasākumā “Gada brīvprātīgais 2019” Rīgā, kultūras pilī ”Ziemeļblāzma”, tika godināti brīvprātīgā darba veicēji un organizētāji, kuri devuši ievērojamu ieguldījumu sabiedrības labā pēdējā gada laikā. Apbalvoto vidū ir arī Kalkūnes pagasta brīvprātīgais Andrejs Rucko.

Izvirzīt labākos brīvprātīgā darba veicējus vai organizatorus godināšanai “Gada brīvprātīgais 2019” varēja ikviens. Kopumā šogad tika saņemti 162 pieteikumi no visas Latvijas.

Sākotnēji Andrejam pieteikumu uzrakstīja Kalkūnes jaunatnes lietu speciāliste Natālija Polovaja. ”Viņa vienmēr mūs, Kalkūnes pagasta brīvprātīgos, atbalsta, palīdz jebkura jautājuma risināšanā, atbalsta jebkuru ”trakumideju”. Tas ir lielā mērā arī viņas un mūsu pagasta jauniešu kopīgs nopelns,” saka Andrejs.

Sevi jaunietis, pirmkārt, raksturo kā Latvijas un Kalkūnes pilsoni, kurš gatavs aktīvi darboties savas zemes labā. Stāstot par brīvprātīgā darba pirmsākumiem, viņš atceras savus skolotājus. Tieši viņi bija tie, kas sākotnēji atbalstīja, teica ”uz priekšu!”. Savulaik tas kalpoja par motivāciju iesākt aktīvi darboties skolas parlamentā, bet vēlāk arī brīvprātīgo darbā.

Pirmoreiz Andrejam brīvprātīgā darba gaitas aizsākās Randenes ciema Vasarsvētkos. Šogad viņš jau otro reizi palīdz organizēt ielīgošanu pie Raiņa mājas Berķenelē. Tajā jaunieši stāsta par latviešu tradīcijām ar pašu izveidota kvesta palīdzību (kvesta nosaukums – ”Atrodi Jāni”). Kopumā pagastā ir 15 brīvprātīgie jaunieši, ar kuriem kopā tiek organizētas novusa, volejbola, futbola sacensības un boksa nodarbības. ”Arī uz nākamo gadu mums ir grandiozi plāni! Gribam, piemēram, palīdzēt vietējai entuziastei Svetlanai Smirnovai atjaunot pamestās zirgu staļļu drupas ar mērķi izveidot tur kultūrvēsturisku vietu. Pagaidām sakopjam teritoriju. Ir tāda doma šajā vietā izveidot radošās darbnīcas un mākslas izstādes,” stāsta Andrejs.

Šovasar jaunietis kopā ar domubiedriem (Kalkūnes pagasta jauniešiem) uzrakstīja pieteikumu Daugavpils novada domes izsludinātajam projektu konkursam jauniešiem ”Uzlabosim savu ikdienu”. Jauniešiem izdevās saņemt finansējumu no novada domes 700 eiro apmērā, kas ļāva viņiem izmēģināt sevi uzņēmējdarbībā. Viņi gatavoja dažādus našķus un piedāvāja tos vietējiem iedzīvotājiem Kalkūnes pagasta svinībās. ”Neskatoties uz grūtībām un sarežģījumiem, kas vienmēr ir ceļā, projekts izdevās,” saka Andrejs.

Šobrīd Andrejs mācās Latvijas Lauksaimniecības universitātē programmā ”Pārtikas produktu tehnoloģijas”. ”Pēc pabeigšanas es kļūšu par pārtikas produktu tehnoloģijas inženieri. Plānos ir atgriezties šeit, Daugavpils novadā. Iespējams, atklāšu kādu pārtikas uzņēmumu. Ceru, ka manas zināšanas noderēs,” atzīst jaunietis.

Stāstot par brīvo laiku, viņš atzīst, ka lielākā daļa no tā tiek pavadīta, darbojoties brīvprātīgo jomā, tomēr, ja atrodas laiks, tad pie sirds iet zīmēšana un kāds radošs darbs, piemēram, izpušķošana.

Katram pusaudzim Andrejs iesaka veikt brīvprātīgo darbu, jo tas palīdz uzlabot saikni ar cilvēkiem un arī pašam kļūt labākam. ”Brīvprātīgajam darbam nav cenas (samaksas), bet tā lielākā dāvana ir cilvēku izteiktās pateicības, kuras sagādā vislielāko gandarījumu. Tāpat tā ir iespēja satikt jaunus draugus, tā ir aktīva kustība uz priekšu.”

Ar Andreju Rucko sarunājās Dainis Bitiņš

Ziemassvētku pasākums pirmsskolas vecuma bērniem Višķu pagastā