4. marts – Starptautiskā CPV veicināšanas diena

Pagastu un pilsētu ziņas

  4. martā tiek atzīmēta Starptautiskā CPV izpratnes veicināšanas diena, kuras mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni un izglītošanu par CPV jeb cilvēka papilomas vīrusa  infekciju, tās izplatību un izraisītajām slimībām, kā arī profilakses pasākumiem.

  •           CPV ir vīruss, kas inficē ādas un gļotādu dziļākos slāņus.

  •           CPV vīruss ir ļoti plaši sastopams, un ar to var viegli inficēties katrs – tas visbiežāk tiek pārnests dzimumkontaktu laikā.

  •           Ir sastopami vairāk nekā 100 CPV veidi. Vairums no tiem ir tā saucamie zema riska vīrusa tipi, kas rada labdabīgus ādas un gļotādu veidojumus, piemēram, kārpas. Savukārt augsta riska tipi var veicināt dzemdes kakla, maksts, vulvas vēža attīstību sievietēm, dzimumlocekļa vēža attīstību vīriešiem, anālā kanāla, kā arī mutes un rīkles vēža attīstību gan sievietēm, gan vīriešiem.

  Slimību profilakses un kontroles centrs, projekta “Sadarbības uzlabošana imunizācijas jomā Eiropas Savienībā” (IMMunion) ietvaros ir adaptējis ASV bezpeļņas organizācijas “Advocates for Youth” projekta “Amaze” radīto video “Kas ir CPV?” (“What is HPV (Human Papillomavirus)” un veicis tā pilotēšanu izglītības iestādēs Latvijā. Pilotēšanas rezultāti norāda uz to, ka minētais video ir efektīvs rīks jauniešu mērķauditorijas zināšanu uzlabošanai par CPV.

  ❗Svarīgi!

  • Visefektīvākā aizsardzība pret CPV ir vakcinācija. Šobrīd valsts apmaksāta vakcinācija pret CPV tiek nodrošināta 12 līdz 17 gadus vecām meitenēm un 12 līdz 14 gadus veciem zēniem.  
  • Valsts apmaksātu vakcināciju pret CPV veic ģimenes ārsti un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centrs.  

  Citi noderīgi informatīvie materiāli par CPV: 

  Vairāk informācijas par CPV iespējams atrast SPKC mājaslapā, sadaļā https://www.spkc.gov.lv/lv/cilveka-papilomas-viruss.   

  Smaidīgi portreti mīļajam sirdīm!