1. decembris – Pasaules AIDS diena

AKTUĀLI

Katru gadu 1.decembrī tiek atzīmēta Pasaules AIDS diena. Šogad tā tiks atzīmēta jau 32. reizi. Šīs dienas mērķis ir aktualizēt HIV/AIDS tematiku un uzrunāt sabiedrību, lai mazinātu tajā valdošos aizspriedumus un stigmu pret HIV inficētiem cilvēkiem un AIDS pacientiem.

Statistikas dati liecina, ka 2018. gadā gandrīz 142 000 cilvēkiem tika atklāta HIV infekcija. Lielākais vairums šo gadījumu (79%) diagnosticēti Eiropas austrumu daļā. Vidēji 59% gadījumu HIV infekcija tiek nodota heteroseksuālu (starp sievieti un vīrieti) dzimumkontaktu laikā. HIV infekcija tiek diagnosticēta novēloti 53% gadījumu, proti, kad CD4 šūnu skaits ir mazāks par 350 šūnām/mL1. Latvijā 2019.gadā tika diagnosticēti 295 jauni HIV infekcijas gadījumi, savukārt līdz 2020.gada 1.oktobrim reģistrēti 197 jauni HIV infekcijas gadījumi2. 2018. gadā Latvija ieņēma pirmo vietu starp Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīm jauno HIV gadījumu skaita ziņā uz 100 000 iedzīvotāju. Latvijā šis rādītājs bija 16,91.

SPKC ir izstrādājis vairākus informatīvos materiālus (bukletus, brošūras, plakātus un infografikas) par jautājumiem, kas saistīti ar HIV/AIDS, tajā skaitā, šīs infekcijas profilaksi un ārstēšanu. Materiālos iekļautā informācija ir domāta gan sabiedrībai kopumā, gan paaugstinātam HIV infekcijas riskam pakļautajām sabiedrības grupām*.

Informatīvie materiāli apskatei un lejupielādei ir pieejami SPKC mājas lapas sadaļā “Informatīvi izdevumi” - https://www.spkc.gov.lv/lv/informativi-izdevumi.

Ir pieejami sekojoši informatīvie materiāli par HIV/AIDS:

 Buklets "HIV infekcija", A4, salocītā formātā (pieejams elektroniski un drukātā formātā);

  • Salokāms plaukstas izmēra informatīvais materiāls “HIV nešķiro, tas attiecas arī uz TEVI!” (pieejams elektroniski un drukātā formātā);
  • Brošūra “HIV/AIDS, vīrushepatīta B un C profilakse” operatīvo dienestu darbiniekiem, (pieejams elektroniski un drukātā formātā);
  • Brošūra "HIV/AIDS, B hepatīts, C hepatīts, seksuāli transmisīvās infekcijas", pieejams elektroniski un drukātā formātā);
  • Brošūra “HIV infekcija - tas tev ir jāzina!” izglītības iestādēm (pieejams elektroniski);
  • Plakāti "Veic HIV testu", “HIV eksprestests” (pieejami elektroniskā un drukātā formātā) un “10 fakti, kas Tev jāzina!” (pieejams elektoniskā formātā);
  • Infografika “HIV nešķiro – tas attiecas arī uz TEVI!” (pieejama elektroniskā formātā).

Alises Aizbaltes darbs atzīts par vienu no labākajiem