Tematiskā Valentīnas Zeiles darbu izstāde “Saruna”

Kultūra

2017. gadā izcilai novadniecei Valentīnai Zeilei apritēs 80 gadi. Tāpēc īpaša uzmanība muzejā tiek pievērsta tēlnieces radošā dzīves gājuma atspoguļojumam. Gada laikā apmeklētājiem tiks piedāvāti dažādi pasākumi, lai tuvāk iepazītu daudzšķautņaino un unikālo personību.

Pasākumu ciklu ievadīs tematiskā V. Zeiles darbu izstāde no muzeja krājuma “SARUNA”, kura būs pieejama apskatei Naujenes Novadpētniecības muzejā [Naujene, Skolas iela 1] no 1. februāra līdz 30. decembrim.

Izstādē apskatāms skulptūru cikls „VELTĪJUMS KRISTUS DZĪVEI”, ko veido 5 reliģiskai tēmai veltīti darbi: Ziņa, Cilvēka dēls, Olīvu dārzā, Jūdasa skūpsts un Lūk cilvēks!. Pirmā cikla skulptūra „Ziņa” jeb „Vēstījums” tapa kā pateicība Dievmātei par iespēju pārcelties uz dzīvi Parīzē un par visu, kas tik dāsni tika dots māksliniecei, it īpaši par viņas spējām izteikties mākslā.

„Kopš 1971. gada, kad pirmo reizi nokļuvu Parīzē – pilsētā, kuras simbols ir Dievmātes katedrāle, – visus turpmākos desmit mokošos nostaļģijas pārpilnos gadus, līdz pārcēlos uz dzīvi Francijā, es izmisīgi lūdzos Viņu: „Paņem mani savā pilsētā!” Un vēlāk, kad tas bija noticis, es uzrakstīju Dievmātei pateicības vēstuli, kurā apņēmos veidot Viņas tēlu – kad būšu tam gatava – un dāvināt to Parīzei.” /Valentīna Zeile/

Valentīna Zeile nāk no ļoti dievticīgas dzimtas. Vecāki Anele un Antonijs Zeiles bija zemnieki un savā dvēselē ļoti dievbijīgi cilvēki, kuri par katru nodzīvoto dienu savās lūgšanās pateicās Dievam. Valentīnas Zeiles tēvs savu ticību apliecināja arī ar darbu, piedaloties Juzefovas baznīcas celtniecībā un veidojot baznīcai krucifiksus. Tomēr pats dievbijīgākais cilvēks ģimenē bija vecmāmiņa [vecmammas māsa]. Būdama mūķene viņa visu dzīvi veltīja citiem, katru darbu pavadot ar svētām dziesmām un lūgšanām. Bērnībā tas atstāja ļoti dziļu ietekmi uz mazo Valentīnu, kurai atmiņā palikuši vecmāmiņas lasītie Svēto dzīves apraksti – visskaistākā lasāmviela. Esot kopā ar vecmāmiņu Valentīna juta Dievmātes un eņģeļu klātbūtni kā realitāti.

„Bērnībā virs manas gultiņas karājās Dievmātes attēls. Es ar viņu sarunājos tik sirsnīgi, ka reizēm tiešām likās – viņa pakustas un man atbild.” /Valentīna Zeile/

Jau bērnībā dzimtajās „Jaunkausiņu” mājās gūtie iespaidi pēc daudziem gadiem atrod savu atspoguļojumu Parīzē tapušajā skulptūru ciklā „Veltījums Kristus dzīvei”, kuru 2016. gadā dāvinājumā no Valentīnas Zeiles saņēma Naujenes Novadpētniecības muzejs.

Būsiet mīļi gaidīti Naujenes Novadpētniecības muzejā, kur var paskatīt arī pastāvīgo mākslas ekspozīciju „Latgales parīziete Valentīna Zeile” un atklāto mākslas priekšmetu krājumu „Valentīnas Zeiles darbnīca”. Muzejs atvērts apmeklētājiem no pirmdienas līdz piektdienai no plkst. 8:00- 17:00. Muzeja mājas lapā ir pieejama Valentīnas Zeiles biogrāfija http://naujenesmuzejs.lv/telniece-valentina-zeile.

Komiteju sēdes