Subates pilsētas bibliotēkā godinās dr. Benjamina Landas un viņa sievas Hannas glābējus

AKTUĀLI

24. jūlijā, plkst. 12:00 Žaņa Lipkes memoriāls Subates pilsētas bibliotēkā ar goda zīmi “Sudraba pagale” cildinās to Prodes pagasta iedzīvotāju piemiņu, kuri nacistu okupācijas gados no nāves paglāba ebreju izcelsmes ārsta Benjamina Landas (1909-1966) un viņa sievas Hannas (1904–1989) dzīvību. Pasākumā piedalīsies ebreju glābēju – Baložu-Kaniņu dzimtas un Alberta Krievāna – pēcteči.

Vācijā un Šveicē studējušais Dr. Benjamins Landa pirms Otrā pasaules kara pieņēma pacientus Subatē un bija arī Ilūkstes apriņķa Veselības aizsardzības nodaļas vadītājs. Nacistu okupācijas laikā, kad sākās ebreju vajāšana un slepkavošana, par ārstu un viņa sievu Hannu apžēlojās pirmskara paziņas Roberts (1900–1972) un Emīlija Kaniņi (1911–2010), kuri uzskatāmi par cilvēkglābšanas misijas iniciatoriem.

Vispirms Roberts Kaniņš Landas paslēpa pie sievas brāļa Pētera Ķeļača Lietuvā, kur pāris slēpās aptuveni divas nedēļas. 1941. gada vasaras beigās, kad Lietuvā slēpties kļuva pārāk bīstami, Kaniņi abus atveda uz savu saimniecību – Jaunsētnieki – Prodes pagastā. Neparasti, ka dr. Benjamins Landa arī šeit turpināja pieņemt pacientus, un nepagāja ilgs laiks līdz par ebreju pāri uzzināja nacisti, un policija pieprasīja viņus izdot varas iestādēm. Kaniņi šim ultimātam nepakļāvās, bet palīdzēja Landām nokļūt līdz Daugavpils geto. Roberts un Emīlija turpināja ārstam palīdzēt, vedot uz Daugavpili pārtikas paciņas. Pilsētas geto teritorijā viņi nevarēja iekļūt, tāpēc pārtikas paciņu ar uzrakstu: “Landam!” nometuši pie kājām ebreju strādniekiem, kurus kolonnā dzina spaidu darbos pilsētā. Šādas paciņas vienmēr nokļuvušas pie adresātiem.

1943. gada rudens sākumā, uzzinājuši, ka Daugavpils geto oktobrī ir paredzēts likvidēt, Roberts Kaniņš jau atkal bija gatavs sarūpēt Landām patvērumu. Šoreiz viņš lūdza palīdzību māsai Annai Balodei (1897–1986) un viņas vecākajam dēlam Robertam (1919-–996). Nakts aizsegā abi Roberti ebreju pāri izveda no Daugavpils cietokšņa teritorijas ratos, paslēptus zem siena panta.

Šoreiz abi bēgļi tika paslēpti Baložiem piederošanā Māliņu saimniecībā Prodes pagastā, kurā tobrīd neviens nedzīvoja. Par paslēptajiem ebrejiem zināja Kaniņi Jaunsētu saimniecībā, kā arī Anna Balode ar dēliem Robertu un Vili (1923–?), un meitu Zelmu (1926–2012) Aizkalnu mājās. Rūpēties par Landu pāri, sagādāt viņiem pārtiku un informāciju par ārpasauli palīdzēja arī kaimiņš Alberts Krievāns (1900–1974), kurš tobrīd strādāja par Ilūkstes apriņķa priekšsēdētāja sekretāru un grāmatvedi.

Landas Māliņos slēpās 7–8 mēnešus, bet diemžēl kāds no apkārtnes ļaudīm pāri pamanīja, atpazina viņos ebrejus un nodeva. 1944. gada pavasarī Māliņos ieradās policija, aizturēja gan ebrejus, gan īpašuma saimniekus – Annu, Vili un Zelmu Baložus. Pieķerts, Benjamins Landa tēlojis, ka Baložus nepazīst un teicis: “Piedod, saimniec, ka mēs tavā mājā ienācām bez atļaujas!” Šī frāze Annu Balodi ar bērniem paglābusi no smagāka soda. Pēc dažām nedēļām apcietinājumā visi glābēji atgriezās mājās.

Benjaminu un Hannu Landas ieslodzīja Jelgavas cietumā. Abi izdzīvoja un pēc kara pārcēlās uz dzīvi Rīgā. Arī pēc kara abi uzturēja siltas attiecības ar saviem glābējiem, nekad neatteica ārsta konsultācijās, kad kādam no glābējiem vai viņu bērniem radušās veselības problēmas. Kaniņu, Baložu un Krievāna varoņdarbs visspilgtāk raksturo frāzi: “Kas izglābis vienu dzīvību, izglābis visu pasauli,” jo dr. Benjamins Landa savas karjeras laikā pieņēmis neskaitāmas dzemdības, un ar savu ķirurga talantu pats izglābs neskaitāmu pacientu dzīvības.

KONTEKSTS:

Apbalvojums "Sudraba pagale" katru gadu tiek pasniegts 1. februārī, Žaņa Lipkes dzimšanas dienā. "Sudraba pagale" saistās ar Žaņa Lipkes glābšanas darbu – tieši zem malkas kaudzes tika paslēpta viena no ieejām bunkurā, kurā ebreji bija raduši glābiņu no vajāšanas un drošas nāves. Katram no Lipkes draugiem un palīgiem bija jāiegulda daļa no sevis, lai nosargātu līdzcilvēkus, norāda Lipkes muzeja pārstāvji.

Pirmo Žaņa Lipkes memoriāla iedibināto balvu "Sudraba pagale" Latvijas simtgadē saņēma Lipkes memoriāla koncepcijas veidotājs režisors Viktors Jansons un vēsturnieks un muzeja "Ebreji Latvijā" dibinātājs Marģers Vestermanis. Nākamajos gados apbalvojums tika piešķirts ebreju glābējam, Žaņa Lipkes palīgam Kārlim Jankovičam, daugavpilietim un vecticībniekam Arsēnijam Korņilovam, kā arī Žaņa Lipkes stāsta iemūžinātājam Dāvidam Zilbermanam Ņujorkā, ASV. 2021. gadā balva ceļoja uz Aizputi, kur Žaņa Lipkes memoriāls godināja pieķertus un bargi sodītus ebreju glābējus no Dzeņu-Pūķu-Šusteru dzimtas. 2022. gadā muzejs balvu pasniedza Žaņa Lipkes palīdzes Emīlijas Ābeles piemiņai.

Augšdaugavas novads godam pārstāvēts XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkos