Špoģu vidusskolas skolēni piedalās nodarbībā “Zinātnes un mākslas krustpunkti”

Izglītība

Decembra nogalē Špoģu vidusskolas 6.- 12 klašu skolēniem Latvijas skola soma programmas ietvaros bija iespēja piedalīties izzinošā klātienes nodarbībā “Zinātnes un mākslas krustpunkti”. Nodarbības mērķis rosināt skolēnu interesi par ķīmijas zinātni, tās sasniegumu izmantošanu kino un teātra mākslā, grima mākslinieka profesijā. Izglītojamajiem tika atklātas kino un teātra aizkulises, lai saprastu, kā rodas īstā māksla. Par pamatu tika ņemta Latvijas vēsturiskā pilnmetrāžas spēlfilma “Dvēseļu putenis”.

Nodarbības sākumā skolēni, diskutējot ar nodarbības vadītāju, mēģināja noskaidrot, kuru profesiju pārstāvjiem ir jāzina ne tikai māksla, bet arī ķīmija, bioloģija, matemātika un fizika. Nodarbībā skolēni uzzināja dažādus veidus, kā iegūt mākslīgo sniegu, mākslīgās asinis, kā arī iepazīstināti ar sprādzieniem, kas saistīti ar degšanu. Pēc nodarbības skolēni atzina, ka bija pārsteigti par to, cik vienkārši, dabīgi un mājās pieejami materiāli (medus, pārtikas krāsvielas, kartupeļu ciete, papīrs, glicerīns) tiek izmantoti mākslīgā sniega un mākslīgās asins radīšanā. Daudzi ieinteresētie jaunieši izjuta mākslīgā sniega efektu savās plaukstās un piedalījās asiņainu rētu veidošanas demonstrējumos. Īpaši aizraujoši skolēniem bija vērot eksperimentus ar uguni un sprādziena rašanos. Tas viss nebūtu īstenojams bez ļoti precīziem aprēķiniem un specifiskām zināšanām. Tā ir māksla un zinātne, ko speciālisti veic aizkulisēs, lai pēc iespējas precīzāk attēlotu filmā redzamos efektus.

Paldies organizācijas SIA Zinātnes zona radošajam un zinātniski pamatotajam sniegumam, jo skolēniem bija iespēja ieskatīties kino aizkulisēs, lai saprastu, kā rodas īstā māksla, papildināt zināšanas vēsturē, ķīmijā un fizikā un uzzināt, kur var apgūt ar kino un teātra mākslu saistītās profesijas.

Špoģu vidusskolas direktora vietniece Anna Vasiļjeva

Svētku pasākumi Silenes kultūras namā