Špoģu vidusskolai trešā vieta hakatonā “Young Climatthon”

AKTUĀLI

“Young Climathon 2023” rīkoja RTU Zinātnes un inovāciju centrs un nodibinājums “Vides izglītības fonds” sadarbībā ar “Milzu!”, VARAM, REA, Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā projektā “Jaunie izgudrotāji ilgtspējīgai attīstībai”. Projekts tiek īstenots ar Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstu.

2023. gada 1. decembrī – Ar ideju par kopienas aprites skapja izveidi, kas uzlabotu skolas un apkaimes dzīvi un ar kopīgu aktivitāšu palīdzību sekmētu pārdomātu un atkārtotu resursu izmantošanu uzvarēja Limbažu vidusskolas komanda. Žūrija augstu novērtēja arī Špoģu vidusskolas skolēnu sniegumu. Trešās vietas ieguvēji mēģināja risināt problēmu, kas aktuāla mazās pilsētās un ciemos, proti, lietota apģērba nodošanu. Viņi rosināja veidot konteinerus gan labu, gan bojātu apģērbu savākšanai, iegūto materiālu izmantojot atkārtoti, piemēram, rotaļlietu izgatavošanā. Viņi arī iesaka jaunu produktu izgatavošanā iesaistīt vietējos seniorus.

Kopumā divu dienu hakatonā piedalījās 14 skolēnu komandas no Rīgas, Priekuļiem, Cēsīm, Ilūkstes, Babītes, Limbažiem, Valmieras, Rēzeknes, Špoģiem, Ogres un Tukuma, meklējot risinājumus uzņēmuma “Milzu!”, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) un Rīgas enerģētikas aģentūras (REA) izaicinājumiem izglītot sabiedrību par aprites ekonomiku un palīdzēt samazināt pārtikas atkritumu rašanos, kā arī mudināt ieviest aprites ekonomikas principus pilsētās dzīvojošu cilvēku ikdienā. Komandu risinājumi bija dažādi – no idejas par viediem ledusskapjiem ar mākslīgo intelektu un sensoriem, kas brīdina par tajā esošo produktu derīguma termiņu, kopienas dārziem ar kompostēšanas iespējām, daudzfunkcionālu punktu ar lietu apmaiņas skapi, komposta kasti un dzīvnieku fekāliju savākšanas kastītēm līdz saliekamām līdzņemšanas krūzēm.

Lai veicinātu zinātību par aprites ekonomiku, pirms hakatona tika rīkoti vebināri. Savukārt hakatona laikā dalībnieki arī piedalījās darbnīcās, uzlabojot problēmu izpētes, prototipēšanas un prezentāciju veidošanas prasmes, tikās ar ekspertiem un mentoriem no RTU, Latvijas Universitātes, biedrības “Zero Waste Latvija”, “Zaļā brīvība”, “Reach fod Change”, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras, “NOMAD architects”, Cēsu pašvaldības, Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta, “CSR Latvia”, “Viskaļi, Free Riga”, “Dzīvnieku brīvības” utt.

Hakatona uzvarētāju idejas tiks īstenotas ar projekta «Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju» (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) atbalstu, ko finansē ES Life programma un Valsts reģionālās attīstības aģentūra.

Teksts un foto: RTU Sabiedrisko attiecību departamenta materiāli

Sventē norisinājās orientēšanās festivāls