Skrindu dzimtas muzejā notiks izglītojošs pasākums “Drukāts vārds – gaismas ceļš”

AKTUĀLI

2025. gadā tiks sagaidīta latviešu grāmatas piecsimtgade. 1525. gadā iespieda pirmo grāmatu latviski un tas aizsāka latviešu grāmatu kultūras attīstību piecu gadsimtu garumā. Latviešu grāmatu kultūra kļuva par vienu no nācijas stūrakmeņiem, tādēļ latviski rakstītā un grāmatā iespiestā vārda vēsture ir Latvijai un latviešiem nozīmīgs laiks, kuru cildinām tagad, 500 gadus pēc pirmās grāmatas tapšanas.

Atzīmējot rakstītā vārda nozīmi un ietekmi sabiedrībā cauri gadsimtiem, Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) īsteno vairāku gadu notikumu ciklu “Latviešu grāmatai 500”.

Šovasar tika uzrunātas visas Latvijas reģionu bibliotēkas pieteikties norisēm Latvijas reģionos notikuma cikla “Latviešu grāmatai 500” ietvaros. Kopumā tika saņemti pieteikumi no 13 bibliotēkām par 15 aktivitātēm, bet atbalstu guvuši 8 pieteiktie projekti, tostarp Vaboles pagasta bibliotēkas un Skrindu dzimtas muzeja kopīgā iecere, kas ir vienīgais atbalstītais projekts Latgalē.

16. novembrī Skrindu dzimtas muzejā notiks izglītojošs pasākums “Drukāts vārds – gaismas ceļš”, ko ar 300 eiro atbalstījusi LNB.

Pasākuma laikā apmeklētāji varēs skatīt seno (sākot ar 1825.gadu) grāmatu izstādi “Daugavas abi krasti satiekas”. Izstādē būs skatāmi dažādi izdotie darbi gan no Skrindu dzimtas muzeja krājuma, gan no iedzīvotāju ģimenes arhīviem un Stendera muzeja krājuma.

Par literatūras un latgaliešu valodas lomu personības attīstībā stāstīs vieslektore Dr.philol. Latviešu valodas institūta vadošā pētniece, profesore Anna Vulāne. K. Skrindas un A. Skrindas literāro darbību analizēs Dr.philol., literatūrzinātnieks un rakstnieks Valentīns Lukaševičs .

Savukārt Stendera muzeja vadītājs Miervaldis Brodovs no Eglaines stāstīs par G. Stendera literāro darbību un devumu latviešu grāmatniecībā.

Pasākumā aicināta piedalīties Augšdaugavas novada skolu jaunatne, kultūras un izglītības darbinieki un citi interesenti.

Pasākums norisinās notikumu cikla «Latviešu grāmatai 500» ietvaros.

Reiņu ģimenes zaļie pirkstiņi