Saeimā diskutēja par skolu tīklu

AKTUĀLI

9. maijā Augšdaugavas novada izpilddirektors devās uz Rīgu, lai Saeimas Latgales apakškomisijā pārstāvētu Augšdaugavas novadu. Tajā tika apspriesta skolu tīkla optimizācija valstī. “Diemžēl Izglītības un zinātnes ministrijas izklāstītie optimizācijas plāni bija tik netaisnīgi un neloģiski, ka pat visneaktīvākie Saeimas deputāti nebija slēpuši sašutumu un izteikušies,” situāciju komentē P. Dzalbe. Viņš arī piebilst, ka īstenībā Augšdaugavas novada skolu tīkls ir jau patlaban savests kārtībā, ko iespējams pamatot ar cipariem un statistiku. Izglītības iestāžu 1. – 6. klases atrodas pēc iespējas tuvu izglītojamo dzīves vietai, atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, ceļā pavadot ne vairāk kā 40 minūtes.

Vēl viens būtisks aspekts ir tas, ka Augšdaugavas novada skolas, spriežot pēc centralizēto eksāmenu rezultātiem, atrodas augstāk par vidējo līmeni valstī. Tātad, novadā ir nodrošināta gan izglītības kvalitāte, gan tās pieejamība. “Izglītības ministrijas eksperti ne reti pamāca mūs, kā mums būtu jāveido skolu tīkls. Kā vienu no negatīvajiem punktiem viņi atzīmē nelielo datoru skaitu lauku skolās. Domāju, ka svarīgākais tomēr ir, lai būtu pedagogu nodrošinājums, nevis datoru skaits,” piebilst izpilddirektors.

P. Dzalbe atzīmē, ka izglītības iestādes jo īpaši jāatbalsta tieši pierobežā, arī vietās, kur nav daudz iedzīvotāju, jo tikai tādējādi iespējams nodrošināt dažu pagastu pastāvēšanu un dzīvīgumu. Diemžēl Izglītības un zinātnes ministrijā uzskata, ka arī 1,5 h ilgais skolēna ceļš līdz izglītības iestādei nebūtu nekāds apgrūtinājums. Tāpat ministrija nepiedāvāja nekādus atbalsta veidus skolēnu pārvadāšanai šajā variantā, argumentējot, ka tā atbildot tikai par skolotāju algām.

Turpina P. Dzalbe: “Tikai Saeimas apakškomisijā viens no ekspertiem bija uzzinājis, ka Augšdaugavas novadu divās daļās sadala Daugava, pāri kurai tuvākajā apkārtnē atrodas tikai trīs tilti – viens Daugavpilī, viens Krāslavā un Sventē. Sākotnēji, zīmējot jauno skolu tīklu, eksperti nebija ņēmuši šo aspektu vērā.“ Viņš arī cer, ka tomēr vēl izdosies ieviest kādas korekcijas Izglītības un zinātnes ministrijas piedāvātajā skolu tīklā. “Turpināsim cīņu un diskusijas,” rezumē izpilddirektors.

Sventes vidusskolā notika Baltā galdauta svētki