Notika pirmie Augšdaugavas novada lasīšanas svētki

AKTUĀLI

26. maijā Ilūkstē tika iedibināta jauna novada tradīcija – notika pirmie Augšdaugavas novada lasīšanas svētki. Kopā pulcējās grāmatu mīļotāji no visa novada – “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2021” eksperti.

Klātesošos sveica Ilūkstes pilsētas administrācijas vadītāja Ieva Strode: “Laikā, kad informācijas tehnoloģijas tik strauji ienāk mūsu ikdienā, grāmatai ir jo īpaša vērtība, jo grāmata ir veids, kā mēs izzinām gan sevi, gan apkārtējo pasauli, gūstam jaunas atziņas, iedvesmojamies, attīstām domāšanu un iztēli. Jūs, bērni, esat lieli malači, ka esat tik čakli lasītāji. Novēlu, lai šis ieradums lasīt saglabājas arī turpmāk!”  

Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programma "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2021" tiek īstenota kopš 2001. gada ar mērķi palīdzēt satikties grāmatām un to lasītājiem, nodrošināt plašāku piekļuvi nesen izdotām grāmatām un rosināt lasītāju kopienas veidošanos un komunicēšanu gan Latvijā, gan latviešu diasporas centros 30 pasaules valstīs. 2021. gada "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas" kolekciju veidoja 28 grāmatas no 8 izdevniecībām. Tās bija 11 oriģinālliteratūras grāmatas un 17 tulkojumi no 10 valodām – igauņu, lietuviešu, somu, zviedru, ukraiņu, franču, angļu, vācu un nīderlandiešu.

Ilūkstes pilsētas centrālās bibliotēkas vadītāja Ināra Valpētere stāsta, ka  žūrija iedalīta vairākos posmos – 5+, 9+, 11+ un 15+, bet beidzamos 10 gadus ir pievienojusies arī vecāku žūrija, aicinot grāmatu lasīšanā aktīvi iesaistīties pašus bērnu vecākus. “Lasīšana nav iedomājama bez vecākiem, ģimenes, ja lasīs vecāki, tad lasīs arī bērni,” saka Ināra Valpētere. Lai kļūtu par grāmatu žūrijas ekspertu, bija jāizlasa sešas grāmatas. Šo lasīšanas maratonu novadā kopumā paveica 637 eksperti. Vislielākais lasītāju pulciņš ir tieši mazākie bērni līdz 10 gadu vecumam, tādu šogad novadā bija 421. Šogad novadā vecāku žūrijā iesaistījās 81 vecāks, bet Ināra Valpētere aicināja žūrijā aktīvi iesaistīties arī lasošos tēvus.

Grāmatu žūrijai ik gadu tiek piemeklēta īpaša literatūra, to paveic nozares profesionāļi. Grāmatas ir dažādas, piemērotas atšķirīgai gaumei. Pat ja bērns neizlasa visas sešas grāmatas, galvenais, ka lasa vispār. Nākamā gada žūrijai būs jāizlasa septiņas grāmatas. Jau drīzumā novada bibliotēkās būs pieejamas jaunās žūrijai domātās grāmatas, un kārtējais maratons varēs sākties. Ikvienam, kas vēlas iesaistīties šajā žūrijā, jāpiesakās savā bibliotēkā.      

Ilūkstes pilsētas bērnu bibliotēkas vadītāja Ingrīda Strode atzīst, ka Ilūkstē lasīšanas svētki norisinās jau 15 gadus. Diemžēl pandēmijas dēļ divus gadus izpalika svinēšana, arī pašas lasīšanas tradīcijas tā krietni ietekmējusi, un tikai pirms kāda mēneša bērni sākuši intensīvi atsākt apmeklēt bibliotēku. Arī Ingrīda Strode uzskata, ka mīlestību pret grāmatu un lasīšanu bērnos, pirmām kārtām, ieaudzina vecāki ar savu piemēru. Daudz ir atkarīgs arī no bibliotekāra, vai viņš spēj piesaistīt lasītāju, ieinteresēt, piemeklēt katram īsto lasāmvielu. “Ja bērnam kāda grāmata nelasās, tad mēs neuzspiežam, labāk to likt malā un ņemt citu, jo arī lasīšanas gaume atšķiras. Bērniem svarīgi arī šādi lasīšanas svētki, kad viņi tiek sumināti par paveikto un izpriecāties, tad būs stimuls ņemt rokā grāmatu. Tāpēc ceram, ka šie svētki novadā kļūs par jaunu skaistu tradīciju, iespējams, katru gadu tie notiks citā vietā.”

Pēc oficiālās sveikšanas bērni tika cienāti ar siltām pusdienām, cukurvati, varēja vērot burbuļšovu un piedalīties dažādās radošās darbnīcās, ko piedāvāja pasākumu aģentūra “Jogitas pasākumi”. Uz skatuves uzstājās mūziķis Artūrs Lapa.

Lasīšanas svētkus organizēja Ilūkstes pilsētas centrālā bibliotēka ar Augšdaugavas novada pašvaldības atbalstu.

Teksts, foto: Inese Minova

Pasaules diena bez tabakas