Piepildīt savus un citu sapņus

AKTUĀLI

Ja tu vari to izsapņot, tad vari to izdarīt – ar šādu moto Augšdaugavas novadā jau vairākus gadus darbojas biedrība “Lai sapņi piepildās”, kas palīdz sievietēm izjust brīnumu, noticēt sev un savām spējām, veicinot radošu un pozitīvu domāšanu un pašizaugsmi.

Biedrību izveidojušas trīs jaunas sievietes Kristīne Saulīte, Aļona Kuņko un Jekaterina Antonova ar domu īstenot dažādus projektus, kas ļaus pilnveidot sevi un sniegt radošu atbalstu un iedvesmu citām sievietēm. 

Nupat biedrība aktīvi iesaistījās Tautas mākslas festivālā “Augšdaugava”, kur ar pašvaldības finansiālu atbalstu rīkoja septiņas meistarklases, piedāvājot festivāla viesiem iemācīties izgatavot pirts skrubjus, aust sauli un paklājus no dabas materiāliem, izgatavot lellītes un laimes pogas, iepazīt zāļu tējas, pīt tiltus no klūgām un tamborēt fragmentus lielajam Augšdaugavas musturdeķim. Šajās darbnīcās tika iesaistītas arī citas novada biedrības, kurās darbojas prasmīgi un talantīgi cilvēki.

Kristīne stāsta, ka viss sācies pirms četriem gadiem ar ideju saviem darba kolēģiem sarīkot radošas darbnīcas, piemēram, izveidot uz Ziemassvētkiem savu sapņu kolāžas. Daudzi vēlāk atzinuši, ka kolāžā ieliktie sapņi piepildījušies. Pamazām radās doma īstenot projektus un piesaistīt finansējumu, lai pasākumus var rīkot lielākai auditorijai. Tā tika nodibināta biedrība, taču pietrūka pieredzes projektu izstrādē. Iesaistījušās kopienu līderu apmācībās un uzrakstījušas pirmo projektu, taču sācies kovids, kas licis pāriet uz dzīvi attālinātā režīmā. Tā kā dzīve zoom platformā tobrīd bija kaut kas jauns un prasīja zināmas iemaņas, nolēmušas rīkot kopienu līderu apmācības, lai kopā apgūtu darbošanos tiešsaistē. Ar biedrības “Dienvidlatgales NVO atbalsta centrs” atbalstu un sadarbībā ar British Council pārstāvniecību Latvijā 2020. un 2021. gadā biedrība realizēja projektu “Kā būt kopā attālināti jeb robežu nav” par digitālo prasmju uzlabošanu kopienu līderiem, kura laikā arī pašas ieguvušas jaunas prasmes.

Sadarbībā ar Daugavpils biedrību “Z-Puzzle” īstenoti projekti “Iedvesmota sieviete - iedvesmota pilsēta”, “Ziedoša sieviete plaukstošā pilsētā”, “Radoša sieviete radošā pilsētā”, lai uzlabotu sieviešu psihoemocionālo veselību, radoši darbojoties un veltot laiku sev. Šo projektu laikā biedrība organizē un vada radošās meistarklases, sevis izzinošas nodarbības gan telpās, gan dabā, kuru laikā tiek darināti kroņi un sapņu ķērāji, notiek gleznošanas, neirografikas un citas radošas nodarbības, iesaistot gan novada, gan pilsētas iedzīvotājus. “Tie ir pasākumi sievietēm, lai viņas pēc ikdienas skriešanas atrastu arī laiku sev,” saka Kristīne. 

Šajā laikā pašas apguvušas daudz jaunu iemaņu, piemēram, neirolingvistisko programmēšanu, koučingu, neirografiku. Projektu rezultātā biedrība izveidojusi savus īpašos produktus, ko piedāvā arī iegādāties, piemēram, pašzīmētu kartiņu komplektus “Iedvesmotājs”, lellītes veidošanas komplektus "Bereģiņa", vēstules "12 maģiskās dienas", kartiņu komplektus "11 enģeļu dienas" un "12 maģiskās dienas", iedvesmas vēstules.

Izgatavot lellītes varēja arī Augšdaugavas festivāla laikā. Kristīne stāsta, ka lellīšu izgatavošana ir kā saruna ar sevi, tāds īpašs pasākums, kad var padomāt par to, kas tev ir un ko tu gribētu. Lellīti darinot, tā tiek piepildīta ar dažādiem augiem - mežrozītes augļi veselībai, gaiļbiksītes enerģijai, piparmētra iedvesmai, lavanda harmonijai, graudi materiālai labklājībai.

Radošās nodarbības turpināsies arī šovasar, piemēram, jūlijā biedrība rīkos meistarklašu ciklu “Ziedoša sieviete”, aicinot sievietes uzplaucēt sevī septiņus ziedus un sasniegt harmoniju caur krāsām un radošumu.

Sadarbībā ar biedrību “Z-Puzzle” augustā turpināsies projekts ar četru nodarbību ciklu, kuru tēma šogad ir koks kā sievietes būtība – saknes (resursi), stumbrs (personība), zari (idejas) un augļi (rezultāti).   

Augustā biedrība iecerējusi arī divu dienu nometni Kalupē viesu mājā “Meijas” sievietēm, lai ikviena var atrast laiku sev, atpūsties un gūt jaunas iemaņas. Visi pasākumi ir publiski un tajos var iesaistīties ikviens interesents.

“Svarīgas ir ne tikai jaunas iemaņas, bet arī savstarpēja komunikācija, saliedētība,” teic Kristīne un atklāj, ka dažādu nodarbību rezultātā izveidojies neformāls sieviešu klubiņš, kurā šobrīd ir jau vairāk nekā 20 dalībnieces. “Tas ir diezgan slepens klubiņš, īpaši nereklamējam, bet pakāpeniski skaits palielinās. Tikšanās notiek reizi mēnesī, ir kādas sevi izzinošas tēmas, piemēram, numeroloģija, astroloģija, Cilvēka dizains, Gēnu atslēgas, ko pašas esam mācījušās vai arī piesaistām kādu no malas. Plus vēl kāda radoša darbošanās. Pēdējā reizē tikšanās bija veltīta harizmātiskajai, košajai magone, sarkanajai krāsai, kuras laikā mācījāmies būt par savas dzīves saimniecēm, apguvām psiholoģiskas metodes pašapziņas vairošanai un uz akmeņiem gleznojām katra savu magoni, nākamreiz tikšanās būs par oranžo radošo kliņģerīti, vairosim sevī radošumu un seksualitāti.”

Šādas tikšanās sievietēm palīdz iekšēji un ārēji uzplaukt un uzdrošināties kaut ko dzīvē mainīt, atrast domubiedrus un atbalstu, apgūt ko jaunu. Sievietēm tā ir arī iespēja sapucēties, uzvelkot beidzot kādu kleitu vai svārkus. Viena projekta ietvaros pat šuvām garus svārkus, lai dalībnieces varētu iegriezt sievišķo enerģiju. Tagad svārki un kleitas jau kļuvušas par ikdienišķu apģērbu, kurā dodas pat pārgājienos. “Tā ir kaut kādā ziņā atgriešanās pie sava iekšējā bērna, tu sapucējies kleitā, kronis galvā un uz priekšu kā tāda princese vai karaliene, turklāt jebkurā vecumā,” saka Kristīne. “Pēc kopīgiem pasākumiem rodas enerģijas lādiņš, pietiek spēka gan ikdienas rutīnai, gan jaunām idejām,” piebilst Aļona. Dažādu ideju un uzmundrinājumu apmaiņa notiek arī kopīgajā whatsapp grupā.

Paralēli ikdienas darbam un ģimenes lietām visas trīs atrod laiku aktīvi darboties biedrībā, viena otru uzmundrina, piemēram, ar kopīgiem rīta rituāliem, kas ietver fiziskas aktivitātes un rīta lapu rakstīšanu, kad no rīta pamostoties vienkārši ņem un raksti visu, kas ienāk prātā. “Mēs varam satikties pat piecos no rīta, lai parunātu un apspriestu vienu kopīgi izlasītu grāmatu. Tas ļoti palīdz, jo pēc tikšanās jau ir cita jauda, kas palīdz darīt ikdienas darbus,” saka Jekaterina. Visām trim jau izveidojušies kopīgi rituāli, piemēram, ik gadu Vasaras saulgriežos kopā dodas dabā pīt vainagus, lasīt Jāņu zāles un izbaudīt nakts peldi Sventes ezerā. “Mums ir saistošs viss, kas skar sievišķo enerģiju,” saka Kristīne.  Ikdienā Aļona strādā valsts pārvaldē, bet darbošanās biedrībā viņai ļaujot iegūt dzīvē pozitīvu līdzsvaru, ko sniedz tikšanās ar citām sievietēm un jaunas pieredzes gūšana. Jekaterina ikdienā strādā mārketinga jomā un atzīst, ka šīs zināšanas noder arī biedrībā, piemēram, palīdzēja izveidot biedrības mājaslapu. Kristīne ikdienā ir vecākā kultūras darba vadītāja Augšdaugavas novada kultūras centrā “Vārpa”, abām ar Jekaterinu ir kopīga aizraušanās – dejas.

Biedrības dibinātājas aicina sievietes noteikti atrast laiku sev, sākt kaut vai ar stundu nedēļā un pamazām šo laiku pagarināt, aiziet uz randiņu pašai ar sevi, darīt tās lietas, kas patīk jau kopš bērnības, attīstīt savu radošumu, jo tas vairo laimes sajūtu. “Ja sieviete ir laimīga, tad laimīga ir arī ģimene!” saka Aļona.

Teksts, foto: Inese Minova

Špoģu vidusskolas skolēni iepazīst Marka Rotko mākslas centru