Špoģu vidusskolas skolēni iepazīst Marka Rotko mākslas centru

Izglītība

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Špoģu vidusskolas 9.klašu skolēni kopā ar skolotājiem devās uz Daugavpils Marka Rotko mākslas centru, lai iepazītos ar Daugavpilī dzimušā pasaulslavenā abstraktā ekspresionista un krāsu laukumu gleznotāja  Marka Rotko darbiem.

Pirms  došanās uz muzeju iepazināmies ar cietoksnī rekonstruētajām ēkām: ūdens paceļamo ēku, kas tagad ir informācijas centrs, Artilērijas arsenāla glabātuvi, Nikolaja vārtiem, koka tiltu ,1. krasta luneti ar kordegardi (sardzes telpu), Izstaigājām Nikolaja ielu. Interesi izraisīja baltais zirgs, Pasaules kara muzeja ēka.

Izstādes apskates sākumā gids iepazīstināja ar Marka Rotko dzīves stāstu, viņa ģimeni, bērnību, emigrāciju uz ASV, studijām, parādīja viņa profesionālo izaugsmi.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcija ir viena no kultūras un mākslas institūcijas lielākajām vērtībām, kas nodrošina pasaules līmeņa mākslas pieejamību reģionā un veicina mākslas procesu nepārtrauktību kā spilgta laikmetīgās mākslinieciskās jaunrades un mākslas vecmeistaru izcilības liecība. Interesi izraisīja Džona Hoilenda glezniecība. Nozīmīgu lomu Hoilenda agrīnajā daiļradē spēlējis Rotko un citi Amerikas abstrakcionisti. Aizrautīgi vērojām 6 Marka Rotko oriģināldarbus no ģimenes kolekcijas un gleznu reprodukcijas.

Iepazināmies ar ukraiņu mākslinieku refleksijām, kas  ietērptas dažādos vizuālos medijos,  radušās no viņu privātās kara laika pieredzes, kas gūtas pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, ilgas pēc mierpilnas dzīves, katra personīgais ceļš uz izdzīvošanu un cerības uz labāku nākotni.

Mākslas centrā apskatījām Daugavpilī dzimušu mākslinieku (Pētera Martinsona, Silvas Linartes, Sigurda Vīdzirkstes) memoriālās kolekcijas, saglabājot izcilo novadnieku radošo mantojumu un apliecinot viņu zīmīgo devumu Latvijas mākslas vēsturē.

Ar interesi vērojām Pētera Martinsona darbu izstādi “Sapņu pilsēta”. Aizraujoši bija keramiķes Ritas Einbergas darbi. Par saviem darbiem saņēmusi atzinības rakstus prestižās starptautiskās keramikas izstādēs Valorisā, Francijā (1970) un Faencā, Itālijā (1973). Diena bija emocijām piepildīta un aizraujoša. Dodoties mājās dalījāmies ar spilgtākajiem iespaidiem par redzēto.

Špoģu vidusskolas skolotāja Lilija Tipāne

Ar dziesmu atdzimst latviešu tauta