Peoniju laiks Līksnā

AKTUĀLI

Jūnijā ziedu karaliene puķu dobēs noteikti ir peonija, kas Latvijā ir sena un ļoti iecienīta ziedu kultūra. Rozā, bordo un baltās peonijas aug teju katrā dārzā jau no “vecmāmiņu laikiem”, un jau lielā gabalā var sajust to pasakaino aromātu. Mūsdienās selekcionāri ir sarūpējuši simtiem peoniju šķirņu, kas pārsteidz ar neparastu formu un krāsu salikumu.

Jau trešo gadu Līksnas pagasta bibliotēkā notiek peoniju izstāde, kur var aplūkot un izsmaržot vismaz 100 šķirņu peonijas. Visdāsnākais peoniju klēpis nāk no līksnietes Vandas Karpenko dārza, kur pašlaik aug jau 120 šķirņu peonijas.

Šī pavasara salnas un vasaras karstais laiks gan nav nācis ziediem labumā, tomēr par spīti dabas kataklizmām peonijas ir saplaukušas, lai arī ziedēšanas laiks krietni sarucis tveices dēļ. Vandas Karpenko nelielajā piemājas dārzā vieta ir gan dažādiem dārzeņiem, gan milzīgam daudzumam ziedu – te aug ne vien peonijas, bet vairāk kā 100 šķirņu narcises un tulpes, daudzveidīgi īrisi un lilijas, gladiolas un dālijas.

Ar ziediem savulaik aizrāvusies Vandas mamma Helēna Tenisa, kurai Līksnas stacijā dārzā bija krāšņas peonijas un gladiolas. Jau vēlāk pati Vanda sākusi iegādāties jaunas peoniju šķirnes, katru gadu nedaudz, līdz dārzs jau piepildījies. Taču viņai plānos stādījumus paplašināt.

Katra šķirne ir pierakstīta, lai zinātu, kur kura aug. Saimniece ar gandarījumu ik dienu apstaigā dārzu un samīļo katru uzplaukušo ziedu, tie sniedzot lielu prieku. Lašu sārti, balti, rozā, dzelteni, tumšsarkani – ziedu daudzveidība pārsteidz ar krāsu un smaržu niansēm.

Jūnija vidū daudzas šķirnes jau noziedējušas, bet citas vēl plaukst. Ir peonijas, kam ziedēšanas laiks ilgst divas nedēļas. Visilgāk ar ziediem priecē šķirne ‘Lorelei’. Tā vismaz divas nedēļas plaucē pumpurus, kas sākotnēji līdzinās rozēm. Vismīļākā pašai esot šķirne ‘Mackinac Grand’, kas dāvā spilgti sarkanus, ugunīgus ziedus. Mīļa esot arī ‘Buckeye Belle’, kurai ir tumši ķirškrāsas ziedi. Audzēt peonijas neesot sarežģīti, vienīgi šovasar vairāk jālaista. Ravēšanu un citus dārza darbus Vandas kundze uztver kā dzīves nepieciešamību, jo svarīgi esot būt kustībā, nevarot sēdēt klēpī saliktām rokām.  

Vanda Karpenko izaudzinājusi četras meitas un dēlu, priecājas par 10 mazbērniem un vienu mazmazbērnu. Dzīves laikā strādājusi tirdzniecības, finanšu un apdrošināšanas jomā. Arī pensijā bez darba nosēdēt nevarot, tāpēc labprāt rosās dārzā un nodarbojas ar rokdarbiem, apadot visu savu kuplo saimi. Krāšņas rakstainas zeķes noderot visiem, gan lieliem, gan maziem. Agrāk šūstījusi arī dažādas glezniņas, ko atstās par piemiņu bērniem un mazbērniem. Par savu ģimeni Vandas kundze stāsta ar lielu sirsnību, pārlapojot skaistu foto albūmu, ko uz jubileju esot izveidojuši bērni. Kad sabrauc visi ciemos, adatai nav, kur nokrist. “Tagad mēs esam 22 cilvēciņi saimē,” saka Vanda un ar prieku pavēsta, ka tieši šajā rītā ģimenei piepulcējies desmitais mazbērniņš.

Brīvais laiks paiet ne tikai rokdarbos un dārzā, bet arī aktīvi darbojoties apvienībā “Saules taka”, ko pirms vairāk kā 17 gadiem izveidojušas Līksnas aktīvās sievietes. Vandas kundze teic, ka esot visvecākā dalībniece šajā apvienībā. Sākotnējā doma bijusi nodarboties ar labdarību, braukušas Ziemassvētkos apciemot bērnus nelabvēlīgās ģimenēs un vientuļos sirmgalvjus, veda dāvanas un ziedojumus. Šī tradīcija turpinās joprojām, taču pamazām “Saules taka” sāka aktīvi iesaistīties dažādās pagasta un novada kultūras norisēs, jo īpaši pārsteidzot dažādu svētku dalībniekus ar saviem kulinārijas meistardarbiem. Nupat apvienības aktīvistes pabijušas arī XVIII Latgales novadu senioru dziesmu un deju festivālā Rugājos, kurp devās ar saviem darinātajiem rokdarbiem. Kopā tiek svinēti dažādi svētki un dzimšanas dienas, brauc ekskursijās. Šāda kopā būšana ir ļoti sirsnīga un vajadzīga, teic Vanda Karpenko.   

Teksts: Inese Minova

Foto: Dainis Bitiņš

Piepildīt savus un citu sapņus