Noslēgušies konkursa “Saimnieks 2019” vērtēšanas komisijas izbraukumi

AKTUĀLI

Jūlija sākumā Novada domes deputāti izsludināja konkursu “Saimnieks 2019” un apstiprināja konkursa nolikumu. Konkurss tiek organizēts ar mērķi ieinteresēt un iesaistīt iedzīvotājus savu īpašumu labiekārtošanā, veicināt novada sakoptību un pateiktie4ss sabiedriski aktīviem iedzīvotajiem par ieguldījumu novada tēla veidošanā.

Konkursantus varēja pieteikt sešās nominācijās, taču izvērtēšanas gaitā komisija lēma dalībniekus vērtēt un konkursa balvas piešķirt piecu nomināciju uzvarētājiem. Konkursa gaitā izvērtēti 21 konkursam pieteiktie dalībnieki – to vidū zemnieku un piemājas saimniecību īpašnieki, amatnieki, biedrības, kā arī uzņēmumi.

Pēdējo reizi konkurss tika rīkots 2017. gadā, kura izskaņā godināti novada labāko lauku saimniecību, bioloģisko lauku saimniecību īpašnieki, mājražošanas uzņēmumi, čaklākās un stiprākās ģimenes lauku sētās, kā arī  jaunie veiksmīgie zemnieki.

Konkursa uzvarētāji tiks apbalvoti 25. oktobrī ikgadējā Zemnieku rudens ballē.

Nedaudz par konkursa dalībniekiem.

SIA “AKAI” un biedrība “Otrā māja dzīvniekiem”. SIA “AKAI” Demenes pagastā piedāvā kremācijas pakalpojumus mājas dzīvniekiem. Kā pastāstīja dzīvnieku patversmes administratore un vetārste Žaneta Sosnāre, tika īstenots projekts “Pakalpojumi iedzīvotājiem mīļdzīvnieku kremēšanas jomā”. Uzņēmums piedāvā kā individuālo mājdzīvnieku kremāciju, tā arī kopējo, dzīvnieku līķu transportēšanu, iespēju iegādāties urnas pelnu glabāšanai vai pasūtīt personalizētu koka urnu, kā arī pieteikt individuālās kremācijas procedūras video filmēšanu. Savukārt biedrība “Otrā māja dzīvniekiem”, kas savu darbību uzsāka 2010. gadā, 2014. gadā  dibināja patversmi noklīdušiem, pamestiem un bez saimnieka palikušajiem dzīvniekiem. Gūstot finansējumu no dažādiem fondiem un ziedotājiem, tika rasta iespēja rekonstruēt veco koka māju un izveidot mūsdienām atbilstošu patversmes centrālo ēku. Tagad tās pirmajā stāvā atrodas visas darba telpas – istaba kaķīšiem, izolators, vetārsta kabinets, pēc operācijas telpa, dušas telpa suņiem, garderobe personālam un tualete apmeklētajiem. Konkursā "LabieDarbi.lv" izdevās iegūt finansējumu suņu voljēru izveidei, savukārt 2017. gadā karavīri no Kanādas un ASV klāja pamatus suņu voljēra betona laukumam. Žaneta uzsver, ka bez līdzcilvēku un brīvprātīgo palīdzības un arī milzīga darba joprojām, nekas no izdarītā nebūtu iespējams.

Skrudalienas pagasta biedrības “Silenes stariņi” pastāvēšanas gados īstenoti 13 projekti, starp kuriem – Lauku atbalsta dienesta apstiprinātais projekts “Rotaļu laukuma iekārtošana Silenes ciemā”. Bērnu rotaļu laukums pieteikts dalībai konkursā “Saimnieks 2019” kā ģimenēm un bērniem draudzīgākais pagalms. Projekts paredzēja aprīkojuma iegādi un uzstādīšanu dažāda vecuma bērniem un jauniešiem, tāpat projekta gaitā uzstādīti soli un atkritumu urnas. Bērnu laukumu labprāt izmanto Silenes ciema bērni.

Biedrība “Medumu cerība” ir aktīva projektu īstenotāja Medumu ciema labiekārtošanā. Tā, kopā ar jauniešiem ik gadu tiek realizēti projekti “Uzlabosim savu ikdienu!”, kuru gaitā iegādāti kokapstrādes instrumenti un materiāli, veidots ciema noformējums svētkiem, kā arī labiekārtots Medumu parks.

Nominācijā “Rosīgākais uzņēmums” no Skrudalienas pagasta tika pieteikts SIA “Anaerobic holding”. 2004. gadā tika dibināts lauksaimniecības uzņēmums, kas apstrādā lauksaimniecības zemi Daugavpils novadā. 2011. gadā uzņēmumam pievienojās meitas uzņēmums AD Biogāzes stacija – koģenerācijas stacija. Biogāzes Stacijas elektriskā jauda ir 1,96 megavati. Elektroenerģijas ražošanai tiek izmantotas notekūdeņu dūņas, putnu mēsli, šķiedene un virca. Saražotā siltumenerģija tiek izmantota siltumnīcas apsildei un kokmateriālu kaltē. Uzņēmums apsaimnieko vairāk nekā 1100 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes. SIA piesaista dažādus Eiropas fondu finansējumu, viens no lielākajiem projektiem ir Lauksaimniecības servisa centra izveide, kas nodots ekspluatācijā 2014. gadā. Papildus lauksaimniecības darbam, uzņēmums ir uzbūvējis siltumnīcu 900 m2 platībā, kur, piesaistot citus zemniekus, notiek aktīva ziedu stādu, gurķu, tomātu un citu dārzeņu audzēšana. Tāpat teritorijā ir uzbūvēti malkas žāvēšanas konteineri, kurus izmanto kokzāģētavas materiālu žāvēšanai.  Katru gadu uzņēmums atjauno savu traktoru un agregātu parku.

Atpūtas komplekss “Lielbornes muiža” Salienas pagastā konkursā startēja nominācijā “Ģimenēm un bērniem draudzīgākais pagalms”. Atpūtas komplekss tiek veidots kā ģimenēm draudzīgs un pieejams cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Kompleksā ir daudzveidīgas brīvā laika pavadīšanas iespējas, gan rimtas, klausoties dabas skaņās kādā no atpūtas vietām, gan mazliet aktīvākas, izmēģinot spēkus kādā no parkā uzstādītajiem sporta/veiklības rīkiem. Bērniem izveidots atraktīvs rotaļu laukums, jauniešiem - virvju trase un kāpšanas siena. Azartiskākie var mēroties veiklībā uz balansa lentēm vai āra trenažieriem. Muižas viesiem tiek piedāvāti velosipēdi, laivu braucienui, ziemā arī izbraucieni ar kvadracikla kamanām, tāpat tiek organizētas izjādes ar zirgiem, tai skaitā reitterapija. Lielbornē jūs gaida terasēs veidots senais parks un 2 km gara reljefaina pastaigu taka. Parka apgaismojums, apmetot loku kungu mājas priekšā, aizvedīs jūs līdz pat dzirnavu dīķim un ūdenskritumam. Vēsturiskās vietās izbūvētas atpūtas vietas, no kurām paveras skats uz dzirnavu drupām, dīķiem, Bornes upes straujteci un Daugavas lokiem.

Lilijanas Žondas dekoratīvo stādu audzētava Tabores pagastā ir pazīstama daudziem gan vietējiem, gan arī pilsētniekiem. Lilijanas piemājas saimniecība, kurā nodarbojas ar dekoratīvo stādu un ogu (zemenes un avenes) audzēšanu un pārdošanu, izveidota 2002. gadā. Pirms tam saimniecībā aktīvi gatavojās, iepērkot un audzējot daždažādus augus, un 1998. gadā jau sāka tos pavairot. Saimniecībā ir pāri 200 dažādu augu sugu. Saimniecības teritorijā ir lielas siltumnīcas ar kopējo platību 280 m2, tur augus pavairo ar spraudeņiem, potē, jo šim darbam ir ļoti svarīgs mikroklimats. Saimniekot palīdz bērni. Audzētava pieteikta konkursa nominācijai “Rosīgākais uzņēmums”.

Tabores pagasta viesu mājas “Stārķi” apkārtne ir piemērota skaistām foto sesijām. Te atrodas vairāk nekā 10 teiksmainas saimnieka Vasīlija Cerikova būvētās viduslaiku pilis, kas veido savdabīgu pilsētiņu, ūdenskritumi un strūklakas, dekoratīvas vējdzirnavas un lielgabals. Blakus viesu mājai atrodas pludmale. Vasarā šajā vietā var redzēt daudz stārķu, kuri simbolizē brīvību un pozitīvas dzīves sākumu. Tāpat viesiem ir iespēja pārnakšņot komfortablās guļamistabās. “Stārķi” pieteikti nominācijā “Aktīvākais tūrisma uzņēmums”.

Šajā nominācijā pārstāvēts arī necik sen izveidots uzņēmums “Jurita” mini zoo Naujenes pagastā. Tā ir lieliska atpūtas vieta ģimenēm, kur iespējams apskatīt dažādus dzīvniekus. Šeit sastopamas alpakas, lamas, ķenguri, kamielis, dambrieži, pundur aitas, pundur kazas, poniji, ēzeļi, zirgi, truši un citi dzīvnieki. Ideja par mini zoo izveidi bija tik ļoti veiksmīga, ka tā iemantojusi popularitāti ne tikai novada iedzīvotāju, bet arī viesu vidū. Aktīvāko tūrisma uzņēmēju pulkā atpūtas vieta “Sventes Rasa”, kas mājvietu atradusi gleznainā Sventes ezera krastā. Jau vairāk ka 10 gadus tā uzņem atpūtniekus. Tiek piedāvāta aprīkota pludmale, ūdens velosipēdi, SUP dēļi, vindsērfingi un laivas, kā arī pieejama pirts. Ir iespēja izmantot arī dažāda tipa mājiņas. Teritorijā padomāts arī par atpūtu ģimenēm ar bērniem.

Savukārt nominācijā “Sakoptākā privātmāja un skaistākais dārzs” pirmo reizi startēja Minadoras Pupiņas privātmāja Tabores ciemā. Saimnieces gaumīgi veidotais dārzs ik gadu priecē Tabores ciema iedzīvotājus. Minadora pati sēj un audzē puķu stādus un iekopj kuplas puķu dobes pašā mājas priekšā.

Šai nominācijai pieteikta arī Elvīras Kokinas privātmāja “Vasiļova – 1” Malīnovas pagastā. Elvīras ģimene te izveidojusi krāšņām puķu dobēm rotātu teritoriju. Apskatot dzīvojamo māju koptēlā, var ieraudzīt dārza augu daudzveidību, sākot ar dārzeņiem, košumrūmiem un visbeidzot ar augļu koku dārzu. Katru gadu piemājas teritorijā parādās arvien jauni interesanti dārza dekori, kas tiek darināti ģimenes lokā. Katru gadu garāmbraucot gada lielākajos svētkos var skatīt skaistus noformējumus.

Nominācijā “Sakoptākā privātmāja” piedalās arī Janīnas Ignatovičas māja “Tālavas”, kas jau vairākus gadus ir viena no sakoptākajām mājām Sventes pagastā. Saimnieces rokām sakārtots un aprīkots liels un ziedošs mājas pagalms un dārzs. Tajā ir viss, sākot ar dažādiem ziediem un beidzot ar vairāķu šķirņu augļu kokiem un krūmiem. Janīna ir ļoti radoša un darbīga saimniece, kas, neskatoties uz cienījamo vecumu, iesaistās arī pagasta pasākumos un ir aktīva biedrības “Sventes pērlītes” dalībniece.

Savukārt Olga Kotoviča, kas saimnieko kopā ar vīru Medumu pagasta privātmajā “Rozes”, jau vairākas reizes ir dažādu pašvaldības konkursu dalībniece un laureāte. Saimnieki lepojas ar sakopto dārza teritoriju un pagalmu, kurā atrodas vairāk kā 100 dažādu mazo arhitektūras formu.

Nominācijā “Radošākais amatnieks” startēja četri dalībnieki, pirmais no kuriem amatniece Ina Vaikule. Ina dzīvo un iekopj māju Naujenes pagastā, strādā Naujenes Novadpētniecības muzejā un ļoti aktīvi un radoši nodarbojas ar adīšanu un klūgu pīšanu. Nupat atklāta arī viņas personīgā izstāde. Līdz ar darbošanos šajās jomās, Ina ir apzinājusi latgaliešu nemateriālās vērtības, izpētījusi savas dzimtas tradīcijas, ar lielu degsmi apgūst arvien jaunas tradicionālās amatu prasmes. Ar saviem adījumiem, lielākoties cimdiem un zeķēm, pītajiem groziem un citiem klūgu izstrādājumiem amatniece piedalās dažādos amatnieku tirdziņos.

Arī biedrība “Raxtu sēta” ierindojusies konkursa radošo amatnieku pulkā, taču biedrības sastāvā darbojas divi cilvēki. Tā tika dibināta 2017. gadā, un tās darbība vērsta uz tradicionālās un mazākumtautību kultūras bagātīgu saglabāšanu, attīstību un popularizēšanu. Biedrība ir iegādājusies stelles, uz kurām auž gan pašas biedrības pārstāves, gan arī citi vairākos projektos iesaistītie interesenti. Biedrība savu mājvietu atradusi Naujenes kultūras centra telpās, kas pašu spēkiem atjaunotas un pielāgotas nodarbību organizēšanai.

Līksnas pagasta zemnieku saimniecībā “Vītoli” aktīvi darbojas saimnieks Vladislavs Sergejevičs, kuram darba materiāls ir metāls, akmens un koks. Sergejeviču ģimenes māja rotā Līksnas pagasta centru, kā arī priecē pagasta iedzīvotājus un ciemiņus. Vladislava veidojumi no akmens un metāla harmonizē ar sievas Veras gaumīgi veidotajām puķu dobēm. Visi darbi no metāla top meistara darbnīcā, savukārt idejas rodas meistara prātā.

Višķu pagasta amatnieku ciemā jau vairāku gadu garumā darbojas amatnieks Valdis Grebžs. Valdis ir amatu meistars keramikā, kas ilgu laiku veidojis telpiskā keramikas panno, taču vēlāk vairāk pievērsies gāzbetonam, kokam un metālam. Viņš ir aktīvs atbalstītājs sava pagasta un novada popularizēšanā. Ir izveidojis amatnieku ciemu, kur katras brīvdienas pieņem ciemiņus no Latvijas un ārvalstīm. Valdis Grebežs ir plaši pazīstams ar saviem mākslas darbiem, kā arī ir vairāku starptautisko izstāžu dalībnieks. Valdis gan atzīst, ka uz izstādēm pēdējā laikā tiek retāk, jo visu laiku aizņem pasūtījumu izgatavošana un dalība meistardarbnīcās.

Ceturtā konkursam pieteiktā amatniece ir Dubnas pagasta iedzīvotāja Anita Drozdova, kas prasmīgi nodarbojas ar pīšanu no papīra sloksnītēm. Viņa gatavo dažādus pinumus, kurus veido no reklāmu un avīžu sloksnēm. Ar šo neparasto un plašam lokam maz zināmo pīšanas veidu, top unikāli grozi, kastes, paplātes, bļodas un pat oriģināli šūpulīši jaundzimušajiem. Ar meistares rokām no dabas draudzīga materiāla top dažāda dizaina, izmēra un krāsu darbi. Tos Anita piedāvā nopirkt gadatirgos un citos pasākumos, kā arī veidot meistardarbnīcās. Anita atzīst, ka savus pītos darbiņus biežāk uzdāvina draugiem vai radiem, daži no darbiem ir aizceļojuši pat uz Indiju un Šrilanku.

Rosīgākajiem konkursa uzņēmumiem pievienojies arīdzan SIA “Jaundīķi” Nīcgales pagasta “Dukuriešos”. Uzņēmums nodarbojas ar graudkopību, apsaimniekojot 750 ha zemes. “Jaundīķi” raksturojas ar saimniekošanas tradīciju pēctecību, projektu finansējuma piesaisti un inovācijām saimniecības attīstībā, izmanto modernās tehnoloģijas, pastāvīgi atjauno tehnikas parku.

Brīvdienu māja “Meža skuķi” Vaboles pagastā šogad saņēmusi kvalitātes zīmi “Zaļais sertifikāts”. Tā atrodas pie paša Inišķu ezera. Saimniece Aija Skuķe kopj bišu dravu. Pēdējos trīs gados ir izveidota jauna atpūtas vieta, atjaunots ceļa segums, kā arī mazākajiem apmeklētājiem nomainīts videi un bērniem draudzīgs inventārs. Aija Skuķe ir profesionāla pirtniece, kas piedāvā “Meža skuķu” pirtiņā pēršanos, rituālus veselībai un skaistumkopšanai.

FOTOGALERIJA

Novada domes sēde