Nometnē jaunieši ar īpašām vajadzībām apguva mākslas pasauli

AKTUĀLI

Biedrība “Raxtu sēta” organizēja četru dienu nometni jauniešiem ar īpašām vajadzībām. Nometne noritēja ar Daugavpils novada domes un ES atbalstītā projekta “Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei Daugavpils novadā” atbalstu.

Nometne “Sajūti sevi šai pasaulē!” tika veltīta mākslas tēmai – jaunieši savu radošumu, māksliniecisku un enerģiju varēja izpaust teātra un mākslas nodarbībās, radošajās darbnīcās un ārstnieciskās fizkultūras nodarbībās. Īpaši gaidīts notikums bija ekskursija uz Marka Rotko centru, ko jaunieši apmeklēja pirmo reizi mūžā. Nometnē piedalījās 10 jaunieši no sociālās aprūpes centra “Kalkūni”, Naujenes un Skrudalienas pagasta.

Pirmajā nometnes dienā jauniešiem savstarpēji iepazīties, sadraudzēties un pārvarēt pirmo mulsuma barjeru palīdzēja psiholoģe Aija Centnere. Tāpat ar jauniešiem darbojās teātra pedagogs un teātra studijas “Mode H” režisors Viktors Jansons, kuram ir bagāta pieredze darbā ar jauniešiem ar īpašām vajadzībām. Viktors Jansons ar dažādām netradicionālām metodēm palīdzēja jauniešiem atvērties un nebaidīties paust savas emocijas. Vingrošanu vadīja fitnesa trenere Jeļena Bohāne, savukārt radošo darbnīcu, kurā mācīja aust ar dabas materiāliem, vadīja Naujenes kultūras centra vadītāja un biedrības “Raxtu sēta” pārstāve Olga Kuzmina. Mākslas plašumus ļāva ieraudzīt māksliniece Olga Gžibovska, kuras vadībā tapa apgleznoti podiņi, krekli un kolāžas, savukārt nometnes noslēguma dienā keramiķis Valdis Grebežs palīdzēja veidot laimes pogas.

“Jauniešiem ar īpašām vajadzībām ir ļoti svarīga darbošanās. Mākslā ir nepieciešams pielietot gan galvu, gan rokas, gan izdomu un praktiskās iemaņas. Šie jaunieši ir bezgala talantīgi cilvēki. Viņi katru darbiņu veic ar milzīgu pacietīgu un vēlmi apgūt kaut ko jaunu,” par mākslas terapijas pozitīvo ietekmi pārliecināta Olga Gžibovska. “Darbojoties ar viņiem, es pati daudz iegūstu. Pirmkārt, pacietību. Kaut kas būtisks mainās arī iekšēji, rodas lielāks dzīvotprieks. Es vienmēr labprāt piedalos šādos projektos, jo tā ir dāvana, kad tu vari izvērtēt savu ikdienu, saskarsmi ar cilvēkiem un saskatīt savas kļūdas. No šiem cilvēkiem var ļoti daudz mācīties.”

“Šiem jauniešiem ir svarīgi satikties ar citiem cilvēkiem, komunicēt un izrauties no ikdienas. Ieliekot savu radošumu un sadraudzējoties ar citiem cilvēkiem, viņu ikdiena paliek drusku gaišāka,” pārliecināta biedrības “Raxtu sēta” pārstāve Inta Uškāne. Viņa norāda, ka šos jauniešus labprāt redzētu arī ikdienā darbojamies Daugavpils novada Kultūras centra “Vārpa” teātra studijā “Mode H”, kas ir viens no lieliskiem veidiem, kā radoši darboties un uzturēt draudzību ar saviem vienaudžiem.

FOTOGALERIJA Pasākums tika īstenots projekta “Pasākumi vietējas sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei Daugavpils novadā”,  Nr. 9.2.4.2/16/I/070, ietvaros.  

Biedrība “Silenes stariņi" realizēja projektu par senās garīgās kultūras mantojuma saglabāšanu