No 1. decembra celsies “NPS” siltumenerģijas tarifs. Līdz šim tas bija zemākais valstī

AKTUĀLI

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija jau gadu atpakaļ saņēma SIA “Naujenes pakalpojumu serviss” iesniegumu ar siltumenerģijas apgādes jauno pakalpojumu tarifu projektu.

Enerģētikas likuma 6.panta 3.1 daļa noteic, ka energoapgādes komersants, kas piegādā siltumenerģiju enerģijas lietotājiem, pārdod siltumenerģiju tiem nepieciešamajā vai noteiktajā kvalitātē un pieprasītajā daudzumā par Regulatora noteiktajiem tarifiem vai par tarifiem, ko noteicis attiecīgais pakalpojumu sniedzējs saskaņā ar Regulatora noteikto tarifu aprēķināšanas metodiku.

SIA “NPS” valdes priekšsēdētājs Aivars Elksniņš

SIA “NPS” vecais tarifs bija spēkā no 2014. gada beigām un kļuva skaidrs, ka ar šādu zemu tarifu nav iespējams segt arvien pieaugošās izmaksas.

SIA “NPS” valdes priekšsēdētājs Aivars Elksniņš: “Tarifa pieaugums saistīts ar trim lietām. Pirmais – darbaspēka izmaksas. Ja 2015. gadā valstī minimālā alga bija 360 eiro, tad no 2024. gada tie būs jau 700 eiro. Otrs, kurināmā izmaksas. Pārsvarā mēs izmantojam šķeldu. Ja iepriekš tā izmaksāja 9 eiro/m3, tad šobrīd tā izmaksā 19 eiro/m3. Trešais faktors – elektroenerģijas cenas pieaugums.”

Regulators secināja, ka siltuma tarifa projekts un tā veidojošās izmaksas ir pamatotas. No 1. decembra SIA “NPS” klientiem siltumenerģijas tarifs sastādīs 90,85 eiro/MWh.

Siltumenerģijas tarifs Augšdaugavas novada SIA “NPS” klientiem 2023. gada maijā bija praktiski zemākais valstī, turklāt tas nepiedzīvoja strauju pieaugumu 2022./2023. gada ziemā, kā notika lielākajā daļā pašvaldību, kad tarifi pieauga neticami augstu.

Vecstropu, Lociku, Naujenes un Kalkūnes ciemu iedzīvotājiem līdz šī gada decembrim siltums maksāja 56,16 eiro/MWh, kas ir zemākais rādītājs Latgales reģionā. Salīdzinājumam Rēzeknē – 214,43 eiro/MWh, Ilūkstē – 89,91 eiro/MWh, Jēkabpilī – 108,38 eiro/MWh vai Daugavpilī – 79,88 eiro/MWh. Saskaņā ar SPRK publicētajiem datiem Kurzemē, Zemgalē un Vidzemē nevienam pakalpojumu sniedzējam nav bijis tik zems tarifs, kā SIA “NPS”, izņemot Smilteni, kur tas bija pāris eiro dārgāks. Arī Rīgas un Pierīgas reģionā visi piegādātāji darbojās ar krietni augstākiem tarifiem – 70 līdz vairāk nekā 200 eiro/MWh.

Aivars Elksniņš piebilst, ka gala cenu par siltumu ietekmē ne tikai tarifs. To var ietekmēt paši iedzīvotāji, veicot energoefektivitātes pasākumus. Kalkūnē un Locikos siltinātajās daudzdzīvokļu ēkās izmaksas par 1/m2 mēdz atšķirties pat divas reizes. Iedzīvotājiem būtu jāaizdomājas par savu namu siltināšanu, ko var veikt, izmantojot Altum līdzfinansējumu vai arī Augšdaugavas novada energoefektivitātes programmas līdzfinansējumu.

Teksts, foto: D. Bitiņš

Ielaida līdaku mazuļus Briģenes, Šķirstiņu, Lielajā Subates un Mazajā Subates ezerā