Naujenes pamatskolas skolēni Ēnu dienā

Izglītība

6. aprīlī visā Latvijā norisinājās JA Latvia organizētā Ēnu diena, kurā jauniešiem bija iespēja sekot līdzi dažādu speciālistu darba gaitām. Ēnu dienā piedalījās arī četri Naujenes pamatskolas skolēni.

8. klases skolnieks Artjoms JEROŠONOKS  un 9. klases skolniece Darja NARISOVA vēroja Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Patruļpolicijas nodaļas Satiksmes uzraudzības rotas (ceļu policija) inspektoru darbu.

Mūsu skolēni tika iepazīstināti ar to, kā darbojas mašīnā izvietotās kameras, kā raksta protokolu, kā pārbauda autovadītājus ar alkohola testeri, parādīja narkotiku eksprestestu. Viņi kopā ar inspektoriem devās izbraukumā un vēroja policijas inspektoru darbu. Inspektori, kurus ēnoja Darja un Artjoms, patrulēja pilsētas centrā. Kopā ar inspektoriem “ēnas” pārbaudīja mašīnas, tiesību, apdrošināšanas un tehniskās apskates esamību. Audzēkņi piedalījās arī aizturēšanā un rakstīja protokolu.

Darja un Artjoms atzīst, ka bija interesanti uzzināt, ar ko ikdienā sastopas policijas darbinieki, ko dara un kā rīkojas konkrētās situācijās. Viņi atzina, ka gūtā pieredze un interesantie vērojumi viņās izraisīja interesi par policista profesiju.

Savukārt 7. klases skolnieces Erita LITVINSKA un Nellija ČERPINSKA ēnoja Naujenes tautas bibliotēkā. Meitenes iepazinās ne tikai ar bibliotekāra profesiju, bet arī vēroja bibliotēkas vadītājas, bibliogrāfa, Bērnu nodaļas bibliotekāres un Informācijas apstrādes nodaļas darba specifiku. Tādējādi uzzināja, kādām zināšanām un prasmēm jāpiemīt un kādi ikdienas pienākumi jāveic. Erita un Nellija guva priekšstatu par periodikas un grāmatu kataloģizēšanu, novadpētniecības darbu, bibliotēkas emuāru un bibliotēkas elektronisko katalogu.

Meitenēm tika dota iespēja arī darboties praktiski. Viņas izmēģināja saņemt un izsniegt grāmatas IS ALISE programmā, reģistrēt jaunu bibliotēkas lietotāju, kārtot un atrast grāmatas plauktos, meklēt informāciju datu bāzēs Letonika un Lursoft, darboties ar biroja tehniku. Skolniecēm ļoti patika darbs ar 3D Printer un 3D pildspalvām. Erita un Nellija atklāja, ka šī ēnošanas pieredze ļāvusi paraudzīties uz bibliotēku un bibliotekāra darbu no jauna skatupunkta, vēl vairāk izprast sev interesējošās profesijas, kā arī uzzināt daudz jauna par Naujenes tautas bibliotēku.

Apkopojot Ēnu dienas pasākumos iesaistīto skolēnu atsauksmes, jāatzīst, ka viņi ir ļoti pateicīgi par iespēju iepazīties ar kompetentiem savas nozares speciālistiem, piedalīties viņu darbā un gūt dziļāku ieskatu kādā no profesijām.

Alita Kokina, Naujenes pamatsk. skolotāja

Iedzīvotājus aicina pareizi apsaimniekot atkritumus