Naujenes akordeonistu orķestris pārsteidza klausītājus Polijā

AKTUĀLI

No 7. līdz 9. septembrim Polijas pilsētā Košalinā (Koszalin) notika 21. Starptautiskais ansambļu akordeona mūzikas festivāls, kurā piedalījās vairāk nekā 80 akordeonisti no Polijas, Latvijas un Ukrainas. Latviju Festivālā pārstāvēja Naujenes Mūzikas un mākslas skolas akordeonistu orķestris Tatjanas Jukumas vadībā, kā arī Daugavpils duets “Divi vienā” - Marija un Jurijs Piskunovi.

Pirmo reizi festivāls notika 2000. gada septembrī, tā aizsācējs un galvenais organizators ir Košalinas akordeonu orķestra "AKORD" dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs Arturs Zajkovskis. Katru gadu kādā no septembra nedēļas nogalēm Košalina uz dažām dienām kļūst ne tikai par Polijas, bet arī Eiropas akordeona galvaspilsētu. Šeit pulcējas izcilākie akordeonisti un profesori no visa kontinenta, kā arī amatieru un profesionālie kolektīvi. Festivālu katru gadu organizē Košalinas kultūras centrs, bet koncerti šogad noritēja Košalinas Filharmonijas ēkā, visus koncertus skatītāji varēja apmeklēt bez maksas.

Arturs Zajkovskis sauc Košalinu par "akordeonu pilsētu”, kur darbojas vienīgais amatieru akordeonu orķestris Polijā un vairākas mazākas grupas, kas iegūst balvas lielākajos konkursos un festivālos visā pasaulē. Turklāt te esot brīnišķīga publika, kurai savu sniegumu vēlas rādīt pasaules lielākās akordeona zvaigznes. Jau kopš pirmā festivāla tā ir bijusi lieliska iespēja prezentēt akordeonu kā grupas instrumentu, popularizēt šo muzicēšanas veidu, integrēt akordeonistu sabiedrību, apmainīties ar pieredzi un repertuāru. Festivāla kolektīvu vadošais un pamatinstruments ir akordeons, kas tiek prezentēts dažādos mūzikas žanros: izklaidē, džezā, klasikā u.c.

A. Zajkovskis uzskata, ka festivāls šajos gados jau kļuvis atpazīstams Eiropā, amatieru kolektīviem ir ļoti reta iespēja piedalīties meistarklasēs, ko vada izcilākie akordeona profesori. Lielisks piedzīvojums visiem festivāla dalībniekiem ir arī spēlēšana lielajā akordeonu kopīgajā orķestrī gala koncertā.

Šogad festivālā piedalījās Košalinas akordeonu orķestris "AKORD", grupa "Tetrico AKORD", Košalinas akordeonu kvintets, Stargard akordeonu trio,  Ščecinas akordeonistu orķestris, akordeonu trio "Nowa Sól", kamerakordeonu orķestris "Arti Sentemo" no Podļaskas Radžinas, Naujenes akordeonu orķestris un duets, kā arī ansambļi un solisti no Ukrainas pilsētas  Krivijrihas mākslas skolām un koledžām.

Pandēmijas dēļ pāris gadus festivāls nenotika, bet šogad tradīcija tika atjaunota. Arī Naujenes akordeonistiem tas bija pirmais ārvalstu brauciens pēc ilgstoša pārtraukuma. Jāteic, ka Naujenes akordeonistu orķestris bija skaitliski kuplākais kolektīvs festivālā, turklāt tajā tiek spēlēts ne tikai akordeons, bet arī citi mūzikas instrumenti, radot patiesi iespaidīgu skanējumu. Arī paši dalībnieki ir pārstāvēti dažādās vecuma grupās – gan mūzikas un mākslas audzēkņi no 10 gadu vecuma, gan absolventi un pasniedzēji. Kolektīva vadītāja Tatjana Jukuma uzsver, ka šādi braucieni ir ļoti nepieciešami, jo tie saliedē kolektīvu, ļauj vienam otru labāk iepazīt, kā arī motivē jauniešus piedalīties orķestrī, jo tādejādi var ne tikai pilnveidot savu muzikālo pieredzi, bet arī iepazīt pasauli. Dažu jauniešu apņēmība patiesi pārsteidz, piemēram Varvara Parfjonova devās braucienā kopā ar savu jaunāko brāli Zaharu. Abi dzīvo un mācās Silenē, bet akordeona spēli apgūst Naujenes Mūzikas un mākslas skolā, kurp pāris reizes nedēļā mēro patālo ceļu no dzimtā ciemata. Jāpiebilst, ka Varvara nopietni nodarbojas arī ar paukošanas sportu un šopavasar kļuva par Latvijas čempioni savā vecuma grupā U15.  

Orķestrī piedalās arī akordeona spēles pedagogi no Daugavpils Marija un Jurijs Piskunovi, kas izveidojuši savu duetu un gūst panākumus starptautiska mēroga konkursos. Šogad viņi kļuva par itāļu akordeonu fabrikas Armando Bugari pārstāvjiem Latvijā.

Festivāla noslēguma lielajā koncertā novada akordeonu orķestris skatītājus pārsteidza ar savu sniegumu, izpildot 10 skaņdarbus, kā arī iesaistoties kopīgajā orķestrī, ar kuru kopā tika atskaņoti trīs pasaulslaveni skaņdarbi.

Festivālā bija iespēja iepazīties arī ar viesiem no Ukrainas, kas Polijā ieradās 16 cilvēku sastāvā, lai sevi parādītu, gūtu pieredzi un kaut uz brīdi izbrauktu no kara pārņemtās dzimtenes. Kolektīva vadītāja Olga Kulakeviča pastāstīja, ka izbraukt uz festivālu Polijā pašlaik nemaz nav tik viegli, jo jānokārto virkne dokumentu, jāiziet dažnedažādas pārbaudes un jāsaņem atļaujas. Ar grūtībām izdodas atrast pārvadātāju, jo vīriešus līdz 60 gadiem no valsts nelaiž. Pats brauciens gulstas uz bērnu vecāku un pedagogu pleciem, vienai ģimenei tas izmaksā ap 300 dolāriem, tikpat liela ir Olgas kā mūzikas skolas direktores vietnieces mēneša alga. Taču vecāki gatavi apmaksāt ceļu, lai bērni vismaz dažas naktis var gulēt mierīgi, netrūkstoties no rakešu sprādzieniem un trauksmes sirēnām, kas jau gandrīz divus gadus skan pastāvīgi. Nav jāskrien uz bumbu patversmi, kur ikdienā bieži notiek mūzikas stundas. Krivijrihas pilsētā ir 16 mūzikas un mākslas skolas, uz festivālu devās jaunieši no trim dažādām skolām, visu vasaru viņi apguvuši repertuāru. Jāpiebilst, ka tieši dienā, kad ukraiņi sniedza koncertu, uz Krivijrihas pilsētu, kur nenotiek aktīva karadarbība, atlidoja kārtējā Krievijas raidītā raķete, nogalinot un sakropļojot cilvēkus. Olga atzīst, ka ziņa, protams, satrieca, taču viņi cenšas dzīvot tālāk un cer, ka karš drīz beigsies. Mūsu novada orķestra dalībniekiem Olga dāvāja savas mūzikas un mākslas skolas audzēkņu darinātus suvenīrus par piemiņu no šīs tikšanās.

Festivāla laikā kolektīvu vadītāji tikās ar Košalinas pilsētas vicemēru Pšemislavu Kžižanovski. Tikšanās laikā tika runāts par dažādām izglītības jomas aktualitātēm un turpmāko sadarbību. Naujenes Mūzikas un mākslas skolas direktors Ruslans Margevičs pateicās par laipno uzņemšanu, jo naktsmītnes un ēdināšanu nodrošināja vietējā pašvaldība.

Katru dienu kolektīvu mēģinājumi notika Košalinas Mūzikas un mākslas skolas telpās. Skolas direktore Anna Zalucka tikās ar delegāciju pārstāvjiem, lai dalītos pieredzē ar izglītību saistītos jautājumos, uzzinātu par citu valstu pieredzi. 

Lai arī brīvu brīžu bija maz, jo notika gan mēģinājumi, gan koncerti, tomēr mūsu novada orķestrim, kas festivāla laikā mitinājās kūrortpilsētiņā Mielno, bija iespēja kaut nedaudz izbaudīt Baltijas jūras valdzinājumu, kas īpašu prieku sagādāja pašiem mazākajiem orķestra dalībniekiem.   

Naujenes Mūzikas un mākslas skolas akordeonistu orķestra brauciens uz Poliju notika ar Augšdaugavas novada pašvaldības finansiālu atbalstu.

Teksts, foto: Inese Minova   

Naujenes bibliotēkā viesosies dziesminiece Brigita Madelāne