Līgo vakarā bez siera neiztikt

AKTUĀLI

Jau drīz visā Latvijā tiks kurti Jāņu ugunskuri, bet saimnieces gādās tradicionālo Līgo vakara mielastu. Skrindu dzimtas muzeja direktores Annas Lazdānes mājās šajos svētkos allaž galdā tiek likts Jāņu siers, ko viņa pēc savas receptes gatavo jau gadu gadiem no pašu saimniecībā iegūtiem produktiem.

“Laukos agrāk ikviens ir turējis gotiņu, kas bija galvenais iztikas avots. Tātad mājās vienmēr bija piens, sviests, biezpiens un siers,” saka Anna. Abi ar vīru Aivaru audzē gaļas liellopus, taču pašu vajadzībām tur arī gotiņu, lai katru dienu būtu svaigs piens. “Sev, bērniem, mazbērniem un kaķītim ar sunīti,” smejas Anna.

Viņa atceras, ka bērnībā pašas mammīte sieru ikdienā nesēja, lielākoties tika lietots biezpiens. Savukārt siers tika siets uz Jāņiem. Turpretī Annai siera siešana ir gluži vai ikdienišķa lieta, jo tas labi garšo viņas saimei ne tikai svētkos. Atbraucot ciemos bērniem, pāris siera rituļi pazūd kā nebijuši. “Viens jau nevar izlietot, izdāļāju visiem – kaimiņiem, draugiem, radiem,” saka saimniece.

Anna stāsta, ka siera vārīšana neesot nekas sarežģīts. Tā kā viņa pati gatavo biezpienu, tad galvenokārt sieru gatavo no biezpiena, turklāt siers iznāk skaisti ziedains. Biezpienam gan jāļauj divas vai trīs dienas pastāvēt, lai nedaudz ieskābst, jo tad labāk atdalās sūkalas un veidojas masas sasaiste. Liekot saldenu biezpienu, var nākties pievienot kaut ko skābumam, piemēram, citrona sulu, pamāca saimniece.

Uz astoņiem litriem piena Anna liek kilogramu vai pusotru biezpiena. Svaigi slaukto pilnpienu liek vārīties, un, tiklīdz tam sāk veidoties putiņas, šauj klāt biezpienu un nepārtraukti maisa, pievienojot sāli un iecienītās piedevas. Līdz ko atdalās sūkalas, siers gatavs. Tad masu liek marlē un noslogo. Pēc pāris stundām siers jau ir baudāms, bet, ja vēlas stingrāku sieru, to var atstāt zem sloga uz nakti.

Vasarā, kad gotiņas ganās pļavās un dabū ēdienkartē visdažādākās pļavas puķes, siers iznāk iedzeltens, bet, lai iegūtu īpaši dzeltenu sieru, masai var pievienot olu. Annas iecienītākās piedevas ir ķimenes un linsēklas, kas der sāļajiem sieriem. Tāpat var vārot pievienot zaļumus. Kad siers jau pāris stundas zem sloga pastāvējis, to var ierīvēt ar sāli, pipariem un sasmalcinātiem zaļumiem. Ja vēlas saldu sieru, var vārot pievienot rozīnes.

Vēl esot tā saucamā “ātrā siera recepte”, kas noder gadījumā, ja nav biezpiena. Svaigi slauktu pienu lej katlā un vāra, skābumam uz astoņiem litriem piena pievieno tējkaroti citronskābes vai piena sūkalas. Pievieno savas iecienītās piedevas. Kad pienam atdalās sūkalas, masu liek marlē un noslogo. Šādi gatavotam sieram esot viendabīgāka konsistence.

Anna Lazdāne vēl visiem jaukus, gardus un drošus Jāņus!

Teksts, foto: Inese Minova

Jaunākās grāmatas Daugavpils novada pagastu bibliotēkās