Latvijas valsts karogs – simbols, pret kuru jāizturas ar cieņu

AKTUĀLI

Jau pavisam drīz svinēsim Latvijas Republikas Proklamēšanas dienu, kad visa Latvija iemirdzēsies sarkanbaltsarkanās krāsās. Sagaidot valsts svētku nedēļu, der pārbaudīt, vai karogs, ko plānots izkārt pie ēkas fasādes vai pagalmā nostiprinātā mastā, nav bojāts, izbalējis, netīrs vai citādi nepiemērots lietošanai. Tāpat svarīgi zināt, kad, kur un kā valsts simbolu drīkst izvietot, lai svētku prieku neaizēnotu negaidīti saņemts sods.

Par Latvijas valsts karoga, Eiropas Savienības karoga, NATO karoga un citu karogu lietošanu pie ēkām un telpās atbilstoši Latvijas valsts karoga likumam un Latvijas valsts karoga likuma piemērošanas noteikumiem atbildīgs ir attiecīgās ēkas vai telpu valdītājs vai turētājs, vai tā pilnvarota persona, kurai uzlikts šāds pienākums.

Nereti pilsētvidē svētku noformējumos, kā arī dažādos valstiskas nozīmes pasākumos ir redzami un tirdzniecības vietās nopērkami Latvijas valsts karogi krāsā, kas neatbilst normatīvajos aktos noteiktajām prasībām. Ja Latvijas valsts karogu izgatavo no auduma, tad tā sarkanajai krāsai ir jāatbilst Pantone Textile Colour System 19-1629 TPX vai 19-1629 TC krāsas kodam. Neatkarīgi no karoga lieluma sarkanbaltsarkano svītru attiecībai ir jābūt 2:1:2, bet platuma un garuma attiecībai – 1:2.

Par neatbilstošu valsts karoga lietošanu, izplatīšanu tirgū vai necieņas izrādīšanu pret karogu ir paredzēta administratīvā atbildība. Ja valsts karoga izskats kļuvis neatbilstošs un necienīgs, tad to lietot nedrīkst un tas diskrētā veidā ir jāiznīcina. Uz karoga nedrīkst būt attēloti jebkādi simboli, zīmes vai uzraksti, tas nedrīkst būt papildināts ar dekoratīviem elementiem, piemēram, bārkstīm. Par klajas necieņas izrādīšanu pret Latvijas valsts karogu var piemērot naudas sodu līdz pat 140 naudas soda vienībām jeb 700 eiro.

Savukārt par valsts simbolu zaimošanu Krimināllikuma 93. pants paredz daudz bargāku sodu – brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai probācijas uzraudzību, vai sabiedrisko darbu, vai naudas sodu. Par Latvijas valsts karoga zaimošanu uzskatāmas arī darbības, kas vērstas pret dekoratīvos nolūkos lietotu Latvijas valsts karogu vai Latvijas valsts karoga attēlu.

lvportals.lv

Lāčplēša diena Naujenes pamatskolā