Latvāņu talka Vīgantos 18. aprīlī!

AKTUĀLI

Visus interesentus aicinām sanākt kopā 18. aprīlī 11.00 Višķu pagasta Vīgantu ciemā uz tikšanos - Latvāņu talku, un drosmīgākos aicinām arī pašiem pacīnīties ar latvāņiem ar asu lāpstu! Augšdaugavas novada centrālā administrācija un Višķu pagasta pārvalde šopavasar aicina piedalīties latvāņu talkās, kur saņemsiet speciālistu padomus latvāņu iznīcināšanai un varēsiet izstāstīt savu pieredzi. Sosnovska latvānis ir viltīgs ienaidnieks, ko uzvarēt var tikai kopīgiem spēkiem – ja sadarbosimies un negaidīsim uz kādu citu! Pavasarī latvāņu augus iznīcināt ir visvieglāk, izdurot nelielās lapu rozetes. Ja latvānim ļauj izziedēt, tā sēklas izplatās un var dīgt vēl desmit gadus un vairāk.

Kustība “Lielā Talka” sadarbībā ar 10 pašvaldībām šogad Lielās Talkas ietvaros organizēs arī atsevišķas latvāņu apkarošanas talkas. Pieteikušās pašvaldības – Augšdaugavas, Gulbenes, Jelgavas, Kuldīgas, Madonas, Rēzeknes, Ropažu, Siguldas, Talsu un Ventspils novadi.

Augšdaugavas novada Višķos jau esam veikuši izmēģinājuma talku 12. aprīlī, izrokot latvāņu rozetes ap ūdenstorni, kur nav atļauts lietot herbicīdus latvāņu apkarošanā. Secinājumi ir – pašlaik latvāņu augi ir īstajā lielumā, lai tos varētu viegli atpazīt un izrakt. Noteikti jāatceras, ka latvāņu sula nedrīkst nonākt uz ādas – tādēļ jālieto cimdi, nedrīkst arī ar cimdiem aizskart seju, jātur pa rokai ūdens roku un sejas noskalošanai. Liels paldies dalībniekiem – Augšdaugavas novada pašvaldības izpilddirektora 1. vietniecei Inārai Natarovai, Dabas resursu nodaļas speciālistēm Gunai Novikai un Jolantai Bārai, Pašvaldības aģentūras “Višķi” direktoram Kasparam Putniņam un Višķu pagasta pārvaldes speciālistei Olitai Lukaševičai.

Sosnovska latvānis (Heracleum sosnovskyi Manden) ir Latvijas dabai neraksturīga suga, kas apdraud vietējās augus un to dzīvotnes, rada ekonomiskus zaudējumus, kaitējumu videi un cilvēka veselībai. Normatīvajos dokumentos noteikts, ka cīņa ar latvāni ir zemes īpašnieka pienākums, bet invazīvais augs strauji izplatās pa ceļu, grāvju, strautu malām, neievērojot īpašumu robežas – ja latvānis iesējies, tas jāiznīcina iespējami ātrāk, kamēr nav izveidojusies liela audze. Jebkurš var izrakt un iznīdēt atsevišķus augus, apturot tālāku izplatību, un tas nav ne grūti, ne dārgi. Ja sācies ugunsgrēks, neviens nestāv malā un nerāda ar pirkstu uz kaimiņiem, strīdoties, kura pienākums ir dzēst – tieši tāpat ir ar latvāņiem: neļausim tiem iet tālāk un pārņemt jaunas platības.

Darbs ir jāveic ļoti uzmanīgi, lai sevi nesavainotu (neapdedzinātu), tādēļ lūdzu izvērtēt, vai esi tam gatavs! Ja esi nolēmis piedalīties latvāņu talkā:

 - iepazīsties ar instrukciju - pareizi saģērbies - ūdensnecaurlaidīgā tērpā (garās biksēs un jakā vai lietusmētelī),

gumijas zābakos;

 - paņem līdzi ūdensnecaurlaidīgus cimdus;

- paņem līdzi trauku (kanniņu, pudeli) ūdenim – ūdens būs pieejams;

 - paņem līdzi vieglu, asu lāpstu.

Pirms talkas iepazīstināsim ar drošības instrukciju. Atceries, ka latvāņa sula uz ādas rada apdegumus, tādēļ:

-           lieto cimdus;

-           noskalo rokas un instrumentus;

-           neaiztiec ar rokām seju un acis.

Informācija Lielās Talkas mājas lapā: https://talkas.lv/latvanu-talkas-instrukcija/    

Informācija VAAD mājas lapā: https://www.vaad.gov.lv/lv/par-latviju-bez-latvaniem         

Tiekamies 18. aprīlī 11.00 Višķu pagasta Vīgantu ciemā pie veikala! Informācija: Jolanta Bāra, tālr. 26520687.

Talkā piedalīsies Valsts augu aizsardzības dienesta speciālisti - Latgales reģionālās nodaļas vadītāja Vita Putniņa un vecākā inspektore (augu karantīna un fitosanitārā aizsardzība) Renata Račinska.

Pēdējā darba diena Pilskalnes pagasta vadītājai