Latgales dzintars – Aglona

Ilūkste

Pašā pieneņu plaukumā, 17. maija rītā, Ilūkstes Raiņa vidusskolas 2.a un 2.b klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās braucienā un vienu no skaistākajām Latgales vietām – Aglonu. Ceļā bērni priecājās par dzeltenajiem rapšu laukiem, par stārķiem ligzdās, bet vislielākais prieks bija iebraucot Aglonā, mūsu galamērķī. Te bērnus gaidīja interesanta nodarbība “Maizes vēsture Latgalē” Aglonas Maizes muzejā.

Maizes muzeja pagalmā valdīja neaprakstāma maizes smarža, tāpēc nomaldīties no ceļa nav iespējams. Viesmīlīgā namamāte apsēdināja ciemiņus pie liela saimes galda, aicināja domāt labas domas un tikai pēc tam ķerties pie sava maizes klaipiņa veidošanas. Ar lielu mīlestību bērni savām rokām izveidoja katrs pats savu rudzu maizes kukulīti, iezīmēja tajā savu atpazīšanas zīmi un nodeva maizīti cepēju ziņā. Tālāk sekoja namamātes stāstījums par mūsu senču tradīcijām maizes audzēšanā un cepšanā. Bērni redzēja visus maizes tapšanas darbarīkus, rotaļu veidā sēja rudzus, darbojās ar spriguļiem, dzēra zāļu tēju un baudīja gardo rudzu maizi ar ziedu medu. Tējas baudīšanas laikā bērnus aicināja ievērot tautas tradīcijas, tādā veidā izrādot cieņu maizītei. Kad stāsts bija galā, cepēja ienesa  bērnu maizes kukulīšus, un visa istaba piepildījās ne tikai ar tikko ceptas maizes smaržu, bet arī ar bērnu sajūsmu par mazajiem klaipiņiem. Katrs  jutās lepns par savu pirmo izcepto maizes kukulīti, ko viņš vedīs māmiņai. Ar prieku acīs bērni pateicās namamātei par aizraujošo nodarbību Aglonas Maizes muzejā.

Pēc ekskursijas skolēni dalījās savos iespaidos:

“Man ļoti garšo zāļu tēja”

 “Es pirmo reizi ēdu melno maizi ar medu”

“Kāpēc nedrīkst likt elkoņus uz galda, kad pie galda ir visa saime?”

“Man ļoti, ļoti garšo rudzu maize!”

“Mājās visiem garšoja mana maizīte!’

Esam pateicīgi programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju iepazīties ar mūsu senču tradīcijām, izzināt maizītes ceļu līdz galdam, par iespēju paciemoties Latgales sirdī Aglonā.

Klašu audzinātājas Ingrīda Silapētere un Ināra Dronga

Ilūkstes PII “Zvaniņš” bērni iepazinās ar vecāku profesijām